Zamek w Rydzynie

Zamek w Rydzynie
foto – Wikipedia

Ziemia leszczyńska obfituje w zamki i pałace. Na tym obszarze znajdują się dziesiątki obiektów z różnych epok, a do najpiękniejszych z nich należy z pewnością Zamek w Rydzynie – największy zamek Wielkopolski i wspaniały przedstawiciel barokowego budownictwa.

Historia zamku

Początki zabudowania pałacowego sięgają początku XV wieku, kiedy to wzniesiono gotycki zamek rodu Rydzyńskich – ówczesnych właścicieli ziemskich. Niestety, budowla została zniszczona podczas najazdu Szwedów, a na jej podwalinach rozpoczęto budowę rezydencji Leszczyńskich, która została ukończona w 1695 roku. W ciągu kolejnych lat zamek był kilkukrotnie przebudowywany m.in. przez Stanisława Leszczyńskiego i Aleksandra Sułkowskiego.
W latach 1928-1939 budynek zamku wykorzystywany był jako gimnazjum, a podczas II wojny światowej jako szkoła Hitlerjugend. Pod koniec wojny budynek został niemal doszczętnie zniszczony przez Armię Czerwoną i aż do lat 90-tych był odbudowywany i rekonstruowany.

Wnętrza zamku

Zewnętrzne, magnackie fasady Zamku w Rydzynie robią ogromne wrażenie, jednak to wnętrza są jego największą chlubą. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim monumentalna sala balowa, której projektantem był Karol Marcin Frantz. Sufit sali zdobi plafon przedstawiający zaślubiny Aleksandry Przebendowskiej i Aleksandra Sułkowskiego. Duże wrażenie robi także Sala Morska, która ozdobiona jest rzeźbiarskimi motywami morskimi oraz Sala Czterech Pór Roku ze wspaniałymi dekoracjami naściennymi.
Zamek w Rydzynie otoczony jest przez ogromne ogrody w stylu angielskim. W XVIII wieku mieściło się w nim wiele różnych pawilonów (m.in. pomarańczarnia oraz mały zamek myśliwski), do dziś zachował się jednak tylko pawilon strzelecki.

Z zamkiem związana jest ciekawa legenda, według której miejsce to nawiedzane jest przez Białą Panią czyli widmo, które wychodzi z jednego z obrazów. Raz w roku uczestniczy ona w makabrycznym odwzorowaniu mszy świętej, którą przeprowadza kościotrup księdza. Biała Pani co roku podczas tej nocy spowiada się ze swych grzechów, nie dostaje jednak przebaczenia i musi dalej nawiedzać zamek.

Obecnie zamek udostępniany jest za zwiedzających, funkcjonuje również jako obiekt gastronomiczny i noclegowy. Sala Balowa często jest miejscem koncertów i spektakli, które przyciągają turystów i miłośników sztuki z całej Polski.

Rydzyna położona jest 8 km od Leszna i 90 km od Poznania.

3.6/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić