Atrakcje Sosnowiec 2024 🗺️ Co warto zobaczyć ?

atrakcje sosnowiec - pałac
foto – Pixabay

Sosnowiec to jedno z wielu miast położonych w tak zwanej aglomeracji śląskiej. Z Sosnowa blisko jest do wielu innych śląskich miast. W zasadzie, nazywając Sosnowiec śląskiem, można obrazić wielu ludzi – jednak geograficznie miasto w rzeczy samej znajduje się w województwie śląskim. Generalnie, uważa się, że Sosnowiec jednak należy do części zwanej Zagłębiem, a żarty dotyczące tej miejscowości odnoszą się do Sosnowca jako najdalej wysuniętej na południe dzielnicy Warszawy. Oczywiście, warto to traktować z przymrużeniem oka.

Tak więc, jak rzeczywiście mają się sprawy z Sosnowcem? W rzeczywistości Sosnowiec położony jest geograficznie w Zagłębiu Dąbrowskim, który uznawany jest za część zachodniej Małopolski, ale jednocześnie położony jest też na Wyżynie Śląskiej, która z kolei jest częścią Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Położony jest także nad aż trzema rzekami – Czarną Przemszą, Białą Przemszą oraz Brynicą. Aktualnie zamieszkiwane jest przez prawie 200 tysięcy ludzi. Jest to obszar niesamowicie atrakcyjny turystycznie, jednak wciąż wydaje się miastem nieco zaniedbanym przez wzgląd na pewne dzielnice, a na pewno niedocenianym. Dlaczego zatem warto wybrać się do Sosnowca i spędzić tutaj czas wysokiej jakości i bogaty w wiele wrażeń? Zacznijmy od jego historii.

Najstarsze ślady świadczące o bytności ludzi w dzisiejszym Sosnowcu znajdziemy na terenie dzielnic Pogoń i Sielec. Są to znaleziska z cmentarzyska łuzyckiego, który swoją historią sięga tak daleko wstecz aż do epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Tak, już wtedy ludzie zasiedlali ten teren. Natomiast pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1123 roku. Do momentu rozbiorów Polski Sosnowiec wchodził w obszar województwa krakowskiego. Sosnowiec na dobrą sprawę jest swojego rodzaju zlepkiem mniejszych miejscowości, które na tym terenie na przestrzeni wieków powstawały, podobnie jak Katowice i inne śląskie miejscowości. Każda dzielnica nawiązuje do nazwy oryginalnej, niegdyś odrębnej jednostki. Natomiast miasto Sosnowiec jako miasto oficjalnie utworzono dopiero w roku 1902 z osad Kuźnica, Stary Sosnowiec, Sielec, Środula, Ostra Górka, Pogoń  i Radocha. Projekt utworzenia miasta z tych osad powstał dzięki inicjatywie sosnowieckich przemysłowców. Już od założenia oficjalnie miasta Sosnowca miało ono swoją prasę, teatr, zespół leczniczy wraz ze szpitalem, historię, a także ważne miejsca powiązane z niebywałą historią. Z czasem, jak można się domyślać, w skład miasta zaczęło wchodzić coraz więcej okolicznych wsi i osad.

Dzięki bogatej i intensywnej historii w Sosnowcu, niedocenianym mieście Zagłębia Dąbrowskiego, znajduje się wiele zabytków oraz miejsc historycznych wartych uwagi każdego miłośnika turystycznych wypraw.

Atrakcje turystyczne Sosnowca

1. Pałac Dietla

Pałac ten wybudowany jest w neobarokowym stylu. Ostateczny jego projekt datuje się na rok 1890. Oprócz kompleksu typowego dla budynku pałacowego, powstał tutaj też park otoczony murem, oranżeria i elementy małe architektury. Do roku 1945 funkcjonował jako rezydencja rodowa Dietlów, następnie został zajęty przez komendaturę radziecką i wówczas doszło do zniszczenia zarówno wielu fragmentów pałacu, jak i jego wyposażenia. Następnie służył jako budynek Szkoły Muzycznej, by w 1997 roku znaleźć się w rękach osób prywatnych, które zajęły się odnową i restauracją całego kompleksu. We wnętrzu Pałacu znajduje się sala balowa, neobarokowa jadalnia, neoromański pokój fajkowy (o ciekawej boazerii z motywami roślinnymi i zwierzęcymi), gabinet secesyjny oraz łazienka, której wnętrze i wyposażenie – o dziwo – nie zostało zniszczone. Zwiedzając pałac możemy podziwiać przepych, z jakim został urządzony.

2. Pałac Schona z zespołem parkowo – pałacowym

Ten pałac znajdziemy w dzielnicy Środula przy ulicy Chemicznej. Jest wykonany w stylu neobarokowym. Rodzina Schonów była rodziną fabrykancką. Budynek jest okazałą, reprezentacyjną budowlą, otoczoną kompleksem parkowym, położoną nad brzegiem rzeki Czarna Przemsza. Aktualnie w pałacu mieści się także Muzeum w Sosnowcu oraz restauracja. Można tu także wziąć ślub w pięknej sali reprezentacyjnej Urzędu Stanu Cywilnego. Najlepsze wrażenie pałac sprawia nocą, kiedy to jego mury są oświetlane światłem i sprawiają naprawdę majestatyczne wrażenie. Za dnia również dostarcza wielu emocji, chociaż to jego środek jest tym, co jest wyjątkowe. Warto wybrać się i zwiedzić ten wyjątkowy pałac dla wnętrza, interesujących witraży oraz samego otoczenia pałacu.

3. Nowy Pałac Schona

To druga z rezydencji rodu Schonów, znajdziemy go w samym śródmieściu przy ulicy 1 Maja. Wykonany jest w stylu neogotyckim, a przynajmniej ten styl przeważa w całej architekturze, jednak z pewnością dostrzeżemy też elementy stylów takich jak: neoromański, neorenesansowy, neobarokowy i secesyjny. Wnętrze jest bardzo bogate, jednak utrzymuje się, że najwspanialej prezentuje się sala balowa na dwóch kondygnacjach. Ten obiekt posiada w sobie bardzo wiele romantyzmu i jest idealnym miejscem dla romantycznych par.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Sosnowcu


4. Pałac Wilhelma

Wzniesiony tuż obok Pałacu Schona, był wykorzystywany jako pałac gościnny. Konstrukcja wykonana jest w stylu neobarokowym. W porównaniu do pozostałych pałaców, prezentuje się dość prosto. Tytułowy założyciel i pierwotny właściciel pałacu również należał do rodu Schonów. Możemy dojść do wniosku, że rodzina ta była naprawdę majętna i posiadała ogromne bogactwa, ponieważ w żadnym zakątku Polski nie jest typowe, aby w tym okresie powstawały tak liczne pałace jednego rodu.

5. Zamek Sielecki

Podobnie jak Pałace, położony jest na lewym brzegu rzeki Czarnej Przemszy. Źródła sugerują, że jest to najstarszy zachowany obiekt w Sosnowcu, a jego historia sięga późnego średniowiecza. Początkowo miał służyć obronie tych terenów, a z czasem został rozbudowany. Dzisiejszy jego wygląd różni się od pierwotnego, ponieważ zamek ucierpiał wskutek pożaru, który miał miejsce w XIX wieku. Niegdyś otoczony fosami, w trakcie odbudowy zostały one zasypane. Jednak pierwotny charakter i konstrukcję utrzymano, pozostawiając bryły, cztery narożne wieże i ryzality w niezmienionym stanie. Do końca nie jest jasne, kiedy zamek ten powstał – mówi się o początkach sięgających nawet XV wieku.

6. Dwór Mieroszewskich

Dwór ten również składał się z pałacu oraz kompleksu go otaczającego, prawdopodobnie powstały tutaj dwa pałace hrabskiej rodziny Mieroszewskich. Niestety, obecnie nie możemy podziwiać pierwotnego wyglądu dworu, jednak wciąż zachowało się dość sporo elementów przypominających o wielkości rodu Mieroszewskich. Na miejscu możemy podziwiać klasycyzujący, pięcioosiowy budynek z gankiem o dwóch kolumnach podtrzymujących balkon. Obecnie swoją siedzibę na dworze ma Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki, w której – o ile dopisze nam odrobina szczęścia – dowiemy się, jak przebiega proces konserwacji takich dzieł.

7. Dom Ludowy

Wybudowany na początku XX wieku, do złudzenia przynosi nam na myśl klimat zakopiański. I nic dziwnego, ponieważ projekt od początku przyjmował zawarcie w sobie elementów z domków zakopiańskich. Z dala od wysokich gór możemy podziwiać spadzisty dach oraz inne elementy zakopiańskiej architektury. Budynek ten być może nie pasuje za bardzo do klimatu całego Sosnowca, jednak zdecydowanie jest dość ekstrawagancki. W Domu Ludowym istnieje możliwość nocowania, dlatego warto w nim zatrzymać się na dłużej, aby lepiej zwiedzić miasto Sosnowiec i okolice.

8. Zabytki sakralne w Sosnowcu

Sosnowiec jest bogaty także w wiele zabytków natury sakralnej. Sosnowiec posiada jedną katedrę i co najmniej 11 kościołów powiązanych zarówno z katolicyzmem, jak i protestantami. Znajduje się tu także parafialna cerkiew prawosławna. Ze względu na wielowyznaniowość mieszczan Sosnowca, przy ulicy Smutnej możemy się udać na wielowyznaniowy cmentarz. Każde z wyznań na inny sposób chowa swoich bliskich. Ciekawymi miejscami pod względem odmiennej figury są także cmentarze żydowskie, zachowane w dobrym stanie.

9. Architektura Sosnowca

Przebywając w Sosnowcu, nie sposób nie przyjrzeć się architekturze budynków w dowolnej dzielnicy Sosnowca. W zasadzie to prawdziwa mieszanka styli pochodzących z różnych okresów. Nie brakuje tutaj pozostałości z późnego średniowiecza, ale także z czasów zaborów czy powojennych. Nowoczesna architektura jest również obecna. Jeśli to o Warszawie mówi się, że w niej jest wszystko – to co w takim razie mówi się o Sosnowcu, który jest zlepkiem praktycznie wszystkiego? Od bogatego przemysłu, pałaców, zamki, po różnorodne wyznania i parafie, po architekturę budynków mieszkalnych. Mówi się, że przebywając w Sosnowcu koniecznie warto udać się, by chociaż rzucić okiem na Teatr Zagłębia. Także oba dworce kolejowe znacznie się od siebie różnią. Willa Piątkowskiego przy Mireckiego to także cenny obiekt do zwiedzenia. A osiedla robotnicze w Klimontowie czy przy ulicy Chemicznej mają w sobie zdecydowanie coś z dawnych, już zapomnianych, przemysłowych lat. Cały Śląsk obecnie zwraca się silnie w stronę rynku usługowego, jednak nie bez kozery mówi się, że na Śląsku stara się podkreślić głównie nurt turystyczny zwany poprzemysłowym lub industrialnym. Stare, opuszczone budynki, nierzadko z czerwonej cegły, w porównaniu do nowoczesnej architektury prezentują się zupełnie odmiennie, jak na starych filmach czy fotografiach naszych babć i prababć. Nadają rewelacyjny, trochę groźny klimat, wprawdzie lepiej jest nie spacerować niektórymi ulicami Sosnowca w nocy, jednak za dnia prezentują się równie ciekawie.

10. Tereny zielone w Sosnowcu

Miasto jest bardzo zielone, i latem sprawia, że po tutejszych zielonych terenach równie chętnie spacerują zarówno mieszczanie, jak i turyści. Na całym terenie Sosnowca 2250 ha to tereny zielone – parki, które powstały tutaj na przestrzeni dziejów, jak i parki, które powstały w niedawnym czasie. W parkach znajduje się wiele żywych pomników przyrody, wiele z nich stanowi wartość zarówno zabytkową, jak i przyrodniczą. Na terenie Sosnowca znajduje się Torfowisko Bory, objęte ochroną przez program Natura 2000, ale nie powinniśmy zapomnieć także o Parku Harcerskim, w którym znajduje się ogród jordanowski i polisensoryczny. Niezmiernie ciekawy jest także Park Leśna, w którym mieści się między innymi ogród zoologiczny oraz zbiornik wodny. Z kolei w Parku Fusińskiego znajduje się Egzotarium.

Może Sosnowiec jest rzeczywiście niedoceniony, bo przecież po ilości miejsc wartych zwiedzenia wniosek nasuwa się jeden – jest to miejsce, które choć raz w życiu warto zobaczyć. A na koniec jeszcze warto nadmienić pozostałe atrakcje w tym mieście: Trójkąt Trzech Cesarzy – czyli historyczny punkt zbiegu państw, które uczestniczyły w zaborach Polski, Stok Narciarski Środula – idealny zimową porą, czy gródek rycerski na Zagórzu.

3.6/5 - (5 votes)
1 comment
  1. Dziękuję za przemiłą i obiektywną charakterystykę Sosnowca. Dodam tylko jeszcze kilka szczegółów.
    W Sosnowcu przede wszystkim ‘fajnie jest’!
    Sosnowiecko-zagłębiowska dusza, mentalność i usposobienie jest zupełnie inne niż graniczące z nim ślaskie, choć w tym województwie przyszło im żyć, trochę też inne niż małopolskie, może dlatego, że jest trochę dalej. Ależ! Jak oni kochają Kraków i Warszawę! Mówią ‘wychodzę na dwór’ jak na Mazowszu i cenią tamtejszą awangardę, lecz kulturowo ciągnie ich do Krakowa, do Jagiellonów czy legend. To inna kraina, ze swoim lokalnym i nadzwyczajnym klimatem. Przede wszystkim spokojem. Duszę Zagłębiaka poznaje się z czasem i przez obcowanie, i daję słowo – jest ona urocza, no i nie da się jej zawrzeć w paru artykułach czy obrazkach, które gdzieś tam się zobaczy.
    Sosnowiec ma swoją lokalną literaturę i zawsze był i kulturowy, i sportowy, ale też i przyrodniczy! (Sosnowiec czyli miasto sosen 🙂
    Na koniec, spróbujcie kluski stalowe! Spokojnie, je się je, to nie kawałek przemysłowego metalu 🙂

    Podziękowania od Zagłębianki (choć nie Sosnowiczanki z urodzenia)
    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić