15 Ciekawostek o GEOsfera w Jaworznie 🗺️

geosfera
foto – Agata Kloczkowska, CDPGŚ

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie to miejsce, w którym motywami przewodnimi są dinozaury oraz geologia. Jest to miejsce atrakcyjne nie tylko dla fanów tych dziedzin, ale również dla dzieci, dlatego często staje się celem podróży dla rodzin z dziećmi. Co warto wiedzieć o GEOsferze oraz jakie atrakcje czekają w okolicy na turystów? Poniżej znajdują się wybrane informacje na ten temat.

1. Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera znajduje się w niecce dawnego kamieniołomu wapieni Sodowa Góra. Dzięki temu, że dawniej eksploatowano tutaj wapienie triasowe, dziś można sporo dowiedzieć się na temat geologicznej przeszłości Jaworzna i jego okolic.

2. Wapienie krynoidowe oraz faliste, które można tutaj podziwiać, świadczą według badań o tym, że 230 milionów lat temu istniało tutaj morze triasowe. Takimi samymi dowodami w tej sprawie są znalezione tutaj skamieniałości mięczaków, głowonogów oraz ryb.

3. W trakcie wykopalisk na tym obszarze znaleziono liczne fragmenty szkieletów gadów. Największym skarbem w tej kategorii jest szkielet notozaura. Był to drapieżny gad, którego naukowcy zaliczają do szeregu prymitywnych płetwojaszczurów.

4. Spacer po Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera pozwala przyjrzeć się z bliska skomplikowanym strukturom geologicznym i formacjom skalnym, które świadczą o tym, jak dynamiczne procesy ukształtowały cały ten teren. Znajdują się tutaj dowody na trzęsienia ziemi oraz potężne huragany, co dziś jest nie do uwierzenia w tej części świata.

5. Na terenie GEOsfery warto zwrócić również uwagę na bujną roślinność. Do półnaturalnych dla tego obszaru roślin należy zaliczyć między innymi łąki ze storczykami oraz innymi roślinami, której znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną. Z kolei wskutek ingerencji człowieka znalazło się tutaj ponad czterdzieści tysięcy różnorodnych roślin. Nie da się więc ukryć, że cały obszar może zachwycić wielbicieli natury i przyrody.

6. Będąc na miejscu koniecznie trzeba odwiedzić pawilon dydaktyczny, w którym odbywają się zajęcia na temat geologii, botaniki oraz geografii. W trakcie zajęć zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą poznać sporo ciekawostek, które tłumaczą zjawiska i procesy zauważalne na naszej planecie. Jest to świetne uzupełnienie samodzielnego zwiedzania ośrodka.

7. Warto podkreślić, że wstęp na teren Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie jest całkowicie bezpłatne. Z kolei całodobowe oświetlenie kompleksu sprawia, że można go zwiedzać bez ograniczeń czasowych o każdej porze roku.

8. Chociaż większość najbardziej znanych atrakcji ośrodka znajduje się w niecce byłego kamieniołomu, warto wybrać się na spacer po klifie. Pozwala on nie tylko podziwiać cały obszar z innej perspektywy, ale łączy się z licznymi atrakcjami, takimi jak obrotowa kula ziemska czy też plac zabaw o tematyce archeologicznej, który inspiruje dzieci do własnych poszukiwań.

9. Polna droga rozpoczynająca się na terenie ośrodka GEOsfera prowadzi do mostu o bardzo ciekawej konstrukcji. Jest to budowla z przeszklonymi balkonami i ławkami, z której można podziwiać widok na Jaworzno, samą GEOsferę oraz znajdujące się w pobliżu kamieniołomy.

10. Na terenie ośrodka znajdują się liczne figury odzwierciedlające w szczegółowy sposób dinozaury oraz mamuta. Figury są usytuowane tak, aby dzieci mogły się po nich wspinać, co daje szansę na zrobienie ciekawych zdjęć pamiątkowych oraz przyjrzenie się im z bliska.

11. Znajduje się tutaj również miejsce, w którym z powodzeniem można odpocząć od zgiełku i hałasu miasta. Jest nim niewielkie jeziorko, przy którym ustawiono leżaki dla spragnionych relaksu turystów. W pobliżu znajduje się tężnia solankowa oraz budka, w której w letnie dni można kupić lody.

12. Turyści odwiedzający Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie często wybierają się również do popularnego parku Gródek, nazywanego często polskimi Malediwami. Kamieniołom i park stanowi tutaj długi wąwóz, na terenie którego znajdują się dwa zbiorniki wyróżniające się lazurową wodą.

13. Kamieniołomy Koparki na terenie parku Gródek to zbiornik wodny, który co roku przyciąga coraz więcej nurków. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że woda jest tutaj wyjątkowo klarowna, ale również dlatego, że na jego dnie znajdują się zatopione maszyny budowlane.

14. Najsłynniejszym i znanym z pięknych zdjęć miejscem w parku Gródek jest Zbiornik Wydra. Wznosi się na nim pomost z drewnianymi altankami, dzięki któremu jeziorko można obejść w poprzek. Ze względu na swoją malowniczość miejsce to jest bardzo często wybierane na plener w przypadku sesji ślubnych. W okresie letnim na plaży roi się od turystów i mieszkańców miasta, którzy przybywają tu, żeby odpoczywać w wyjątkowym otoczeniu.

15. Teren parku Gródek przecinają szlaki, dzięki którym cały kamieniołom można zobaczyć z każdej perspektywy. Znajdują się tutaj również punkty widokowe oraz urokliwa bacówka.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić