Atrakcje Jaworzno 2022 – Co warto tutaj zobaczyć ?

rynek w jaworznie
Rynek w Jaworzni / foto – Jacek Czarnecki – Wikipedia

Jaworzno to sporej wielkości miasto znajdujące się w południowej części Polski, w województwie śląskim. Choć administracyjnie należy do terenów Śląska, to jednak bliżej mu do Małopolski pod względem etnograficznym i kulturowym. Pierwsze wzmianki na temat Jaworzna pochodzą jeszcze z XIII wieku. Miasto bardzo szybko zyskało popularność ze względu na wydobycie srebra, ołowiu, żelaza i cynku. Pierwsza kopalnia węgla kamiennego powstała już w drugiej połowie XVIII wieku. Po wybuchu II Wojny Światowej miasto zostało wcielone do Rzeszy Niemieckiej. Funkcjonował tutaj również podobóz obozu koncentracyjnego Auschwitz. To przepiękne miasto o niepowtarzalnym klimacie. Z pewnością odstaje klimatem od pozostałych śląskich miast. Co warto zobaczyć w Jaworznie, jak spędzić czas i jakie atrakcje zobaczyć? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Park Gródek

Jedną z największych atrakcji miasta są tak zwane “Polskie Malediwy”. Jest to miejsce, w którym przed laty znajdował się kamieniołom. Park jest zlokalizowany w północno-wschodniej części miasta i od pewnego czasu przyciąga rzesze turystów z całej Polski. Najsłynniejszym zbiornikiem jest Wydra. To przepiękny zbiornik z krystaliczną lazurową wodą, którą zawdzięczamy węglanowi wapnia. Na zbiorniku znajduje się kładka, która umożliwia spacerowanie niemal po tafli wody. Nieopodal znajduje się również miejsce dla płetwonurków.

2. GEOsfera

Doskonałym pomysłem dla rodzin podróżujących z dziećmi jest wspaniały Ośrodek Edukacji Ekologicznko-Geologicznej GEOSfera w Jaworzenie. Obiekt znajduje się przy ulicy Świętego Wojciecha. Znajduje się w niecce dawnego kamieniołomu. Atrakcją jest wyrobisko, w którym można podziwiać świadectwo życia sięgające ponad 200 milionów lat. Możemy tutaj również podziwiać piękną szatę roślinną. Warto udać się do pawilonu dydaktycznego i warto również wiedzieć, że regularnie odbywają się tutaj tematyczne zajęcia.

3. Muzeum Miasta Jaworzna

Przy ulicy Pocztowej 5 znajduje się Muzeum Miasta Jaworzna. To obowiązkowe miejsce dla każdego, komu zależy na poznaniu historii tego miejsca. Obiekt funkcjonuje od lat siedemdziesiątych, a na przestrzeni lat udało się zgromadzić pokaźny zbiór różnego rodzaju artefaktów związanych z ziemią jaworznicką. Mamy do dyspozycji cztery działy – historyczny, etnograficzny oraz górniczy. Warto pamiętać, że muzeum jest nieczynne w poniedziałki.

4. Zbiornik Sosina

Zbiornik Sosina to kolejne miejsce, które warto wziąć pod uwagę, gdy szuka się destynacji niezwiązanych z miejskim stylem życia. Ten zbiornik wodny liczy sobie ok. 50 hektarów, a zielone tereny, które go okalają to ponad 30 hektarów. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek lub relaks w otoczeniu przepięknej scenerii. Przy brzegu znajdują się piaszczyste plaże, ale jest również wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz boisko do gry w siatkówkę.

5. Sodowa Góra

Warto wybrać się do uroczyska o nazwie “Sodowa Góra”. Jest to pomnik przyrody o charakterze powierzchniowym, który znajduje się w północnej części miasta. Jego historia sięga początków lat osiemdziesiątych, a został utworzony głównie w celu ochrony sasanki otwartej oraz dziewięćsiła bezłodygowego. Choć w obecnych czasach na próżno szukać tych roślin na terenie obiektu, to jednak wciąż znajduje się on pod ścisłą ochroną. Jest doskonałym miejscem na spacer.

6. Dolina Żabnika

Dolina Żabnika to kolejne ważne miejsce na mapie Jaworzna pod względem przyrodniczym. Ten urokliwy rezerwat przyrody znajduje się we wschodniej części miasta. Warto się tutaj wybrać, by odpocząć od miasta i wyciszyć się w przepięknych okolicznościach, aczkolwiek jest to również miejsce, w którym będziemy mogli podziwiać rzadkie już okazy roślinności.

7. Szlaki turystyczne

Przez Jaworzno przebiega kilka interesujących szlaków turystycznych, które z pewnością zainteresują miłośników pieszych wycieczek. Jednym z popularniejszych jest szlak niebieski rozpoczynający się w siedzibie PTTK w Jaworznie, przebiegający przez Górę Grodzisko, Byczynę i kończący się w Chrzanowie.

8. Trasy rowerowe

Jaworzno to doskonałe miasto dla rowerzystów i miłośników wycieczek na pojazdach jednośladowych. Istnieje kilka atrakcyjnych szlaków, które warto wziąć pod uwagę, będąc w Jaworznie. Dwie wyznaczone trasy przebiegają dokładnie wokół miasta. Krótsza liczy sobie ponad 50km, a dłuższa nieco ponad 70. Sporą popularnością cieszy się również Szlak Powstańców, choć jest to trasa nieco bardziej wymagająca i licząca sobie nieco ponad 50 km.

9. Trzy Bramy

Trzy Bramy to restauracja prosperująca od 2012 roku. Pyszne jedzenie i doskonała obsługa wystarczyły, by lokal w szybkim trybie zyskał miano jednej z najlepszych restauracji w mieście. Lokal mieści się przy ulicy Sądowej i serwuje doskonałej jakości dania kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu.

10. Basen miejski

Osoby nastawione na aktywny wypoczynek mogą w przypadku niepogody skorzystać z miejskiego basenu. Obiekt znajduje się przy ulicy Inwalidów Wojennych. To nowoczesny obiekt, w którym można spędzić aktywnie dzień z całą rodziną.

11. Centralne Muzeum Pożarnictwa

W pobliskich Mysłowicach znajduje się Centralne Muzeum Pożarnictwa. Funkcjonuje od lat siedemdziesiątych. Na terenie obiektu będzie można podziwiać zabytkowy sprzęt gaśniczy i poznać wiele interesujących rzeczy na temat tego, z czym musieli niegdyś zmagać się strażacy. To prawdziwa gratka dla pasjonatów pożarnictwa i nie tylko. Dzieci uwielbiają to miejsce i z chęcią przemierzają hale wystawowe.

12. Wodny Plac Zabaw

Przy ulicy Rzemieślniczej znajduje się Wodny Plac Zabaw. To doskonała alternatywa dla rodzin z dziećmi, które poszukują z jednej strony miejsca na odpoczynek, a z drugiej – wielu atrakcji dla swoich latorośli. Na terenie obiektu znajdują się zjeżdżalnie, place typlu splash-pad dla najmłodszych i mnóstwo zieleni.

13. Muzeum Miasta Mysłowice

Ciekawym miejscem jest również Muzeum Miasta Mysłowice. To stosunkowo nowa placówka, bo działająca dopiero od  2006 roku. Można tutaj podziwiać eksponaty z działu archeologii oraz świetne fotografie dokumentujące historię miasta. Największym jednak uznaniem cieszą się fantastycznie odwzorowane wnętrza mieszkań Górnego Śląska z pierwszej połowy XX wieku.

14. Jazz Club Muzeum

Jazz Club Muzeum to klimatyczne miejsce, do którego warto udać się wczesnym lub późnym wieczorem, by w towarzystwie muzyki granej na żywo odpocząć po intensywnym dniu. To lokal słynący z świetnych wydarzeń muzycznych. Regularnie grają tutaj rodzimi muzycy oraz goście z zagranicy.

15. Jezioro Balaton Sosnowiec

Warto wiedzieć, że niespełna dziewięć kilometrów od Jaworzna znajduje się Sosnowiec, a tam mieści się pięknie usytuowane Jezioro Balaton. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które poszukują ustronnych i spokojnych miejsc. Dodatkowym atutem jest oczywiście otaczająca jezioro przyroda. Znajduje się tutaj piaszczysta plaża oraz plac zabaw dla najmłodszych.

16. Park i stok narciarki Środula

Warto również wiedzieć, że w sezonie zimowym w Sosnowcu funkcjonuje świetnie wyposażony wyciąg narciarski. Goście mają do dyspozycji cztery wyciągi zróżnicowane pod względem długości. Dwa najkrótsze liczą sobie zaledwie po 150 metrów, a najdłuższy ma aż 450 metrów długości. To idealne miejsce dla pasjonatów narciarstwa, ale również dla osób, które w tej materii stawiają dopiero swoje pierwsze kroki. Ważną informacją jest, że wyciąg jest czynny od godziny 9:00 do 22:00. Funkcjonuje tutaj również wypożyczalnia niezbędnego sprzętu.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić