12 muzeów w Poznaniu, które trzeba odwiedzić

fotografia – pixabay.com

Poznań to stolica Wielkopolski oraz miasto, na terenie którego rodziło się państwo Piastów. Kto w czasie historycznej wycieczki Szlakiem Piastowskim trafi na jego teren, ten spotka się z wieloma cennymi zabytkami. O przeszłości Poznania i jego kulturze w ciekawy sposób opowiadają muzealne wystawy. Gdzie warto się wybrać? Oto najciekawsze muzea w Poznaniu.

1. Brama Poznania Ichot

Brama Poznania Ichot to nowoczesna placówka, dzięki której turyści mogą odbyć fascynującą podróż w czasie. W nowoczesnym gmachu mieszczącym się w najstarszej części miasta czekają ciekawe ekspozycje poświęcone wyspie katedralnej i jej długiej, sięgającej X wieku historii. Wystawę można zwiedzać z przewodnikiem, można też wybrać się na samodzielny spacer z audioprzewodnikiem. Spacer taki składa się z dwóch części: wizyty w muzealnym gmachu oraz spaceru po wyspie. Taka lekcja historii robi wrażenie, może być też świetnym wprowadzeniem do dalszego spaceru po mieście.

2. Rogalowe Muzeum Poznania

Jednym z najważniejszych poznańskich przysmaków są rogale świętomarcińskie – tradycyjny wypiek, który można kupić w wielu cukierniach i kawiarniach. Czym wyróżnia się ten przysmak? Nadzieniem, które powstaje z białego maku, oraz tradycją sięgającą połowy XIX wieku. To z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o rogalach wypiekanych na 11 listopada z okazji dnia św. Marcina. Dzień ten w Poznaniu obchodzony jest w szczególny sposób, a uroczyste pochody i delektowanie się rogalami to podstawa.

Rogalowe Muzeum Poznania to jeden z obowiązkowych punktów w programie wycieczki po Poznaniu – szczególnie dla tych młodszych turystów. Placówka ta mieści się przy poznańskim rynku, a piękny widok na ratusz to jeden z jego większych walorów. Kto zajrzy do muzeum, ten pozna dzieje rogala, odkryje też sekrety jego produkcji. Ważną częścią zwiedzania jest też degustacja przysmaku, który stał się jedną z wizytówek Poznania.

3. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci to kolejna placówka muzealna, której podczas wizyty w Poznaniu nie można pominąć. Muzeum to mieści się na terenie Ostrowa Tumskiego (najstarszej części Poznania), a w jego gmachu tradycja i nowoczesność łączą się ze sobą. Na gości czeka tu m.in. wykop archeologiczny oraz bogata oferta zajęć, m.in. gier terenowych oraz wspólnych spacerów po Ostrowie. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak wyglądał poznański gród w X wieku, można też poznać jego najstarsze budowle.

4. Poznańskie Muzeum Pyry

Pyra, czyli ziemniak, zajmuje bardzo ważne miejsce w menu Poznaniaków. Można się o tym przekonać w wielu restauracjach i barach, w których dania z pyrą w roli głównej dominują w jadłospisie. Pyra doczekała się też własnego muzeum, będącego jedną z najważniejszych atrakcji na terenie wielkopolskiej stolicy.

Poznańskie Muzeum Pyry to nowoczesna placówka, w której wszystko kręci się wokół ziemniaków. Można się tu dowiedzieć, skąd pochodzą ziemniaki, można też poznać okoliczności, w jakich trafiły one do Poznania. Jak wyglądały wykopki? Jak dawniej walczono ze stonką i jak korzystano z ziemniaków w dawnej kuchni? Oto kolejne zagadnienia, które poruszane są w tym miejscu.

5. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Powstanie Wielkopolskie to jedno z ważniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Kto chce poznać jego bohaterów, ten powinien zajrzeć do muzeum mieszczącego się w Odwachu na Starym Rynku. To Muzeum Powstania Wielkopolskiego, będące jednym z oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Co można tu zobaczyć?

Muzeum Powstania Wielkopolskiego to ciekawe wystawy czasowe oraz stała ekspozycja, w której przedstawiono dzieje Wielkopolski pod zaborami oraz drogę Wielkopolan do niepodległości. Niemiecka broń, mundury wojskowe oraz rogatywka porucznika artylerii Armii Wielkopolskiej – oto wybrane eksponaty, z jakimi można się spotkać w tym miejscu.

6. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu działa od połowy XIX wieku (choć obecną nazwę przyjęło w 1950 roku) i może się pochwalić ciekawymi oddziałami (m.in. mieszczącym się w ratuszy Muzeum Historii Miasta Poznania, pałacem w Rogalinie oraz zamkiem w Gołuchowie). Gmach główny mieści się przy alei Marcinkowskiego i jeszcze nie tak dawno znany był jako Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wciąż można tu podziwiać jedną z najbogatszych kolekcji malarstwa w kraju, a wśród wystawianych tu prac nie brak dzieł Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Olgi Boznańskiej.

7. Muzeum Czekolady

W jaki sposób można osłodzić sobie wizytę w Poznaniu? Zaglądając do Muzeum Czekolady. To jedno z ciekawszych miejsc na Starym Mieście, bardzo chętnie odwiedzane przez młodych turystów. W miejscu tym można zdobyć sporo ciekawych informacji o słodkim przysmaku, można też brać udział w czekoladowych warsztatach. Można też zajrzeć do sklepiku, w którym czekają pyszne wyroby z poznańskiej manufaktury.

8. Muzeum Broni Pancernej

Muzeum Broni Pancernej jest jednym z oddziałów Muzeum Wojska Polskiego, a jego siedzibą jest nowoczesny gmach przy ulicy  Pułku Lotniczego. Muzeum to powstało w latach 60. XX wieku, a jego ekspozycja robi wrażenie. Na zwiedzających czeka tu blisko 40 pojazdów, wśród których znalazły się amerykańskie niszczyciele czołgów. Można tu również ujrzeć ciekawą kolekcję karabinów maszynowych oraz ciężkich czołgów, które skutecznie przyciągają uwagę zwiedzających.

9. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

Miłośnikom wojskowości nuda w Poznaniu nie grozi. Jednym z ciekawszych miejsc, które mogą odwiedzić osoby o takich zainteresowaniach, jest Wielkopolskie Muzeum Wojskowe przy Starym Rynku. Co można w nim zobaczyć?

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego. Zgromadzone tu eksponaty prezentują dzieje oręża polskiego. Kto tu zajrzy, ten zobaczy ciekawą kolekcję broni białej oraz palnej, dawne mundury oraz kolekcję wojskowych odznaczeń. Najstarsze eksponaty pochodzą z X wieku, najnowsze – z XXI. Do tego dochodzą atrakcje w postaci obrazów o tematyce batalistycznej, wśród których nie brak prac Wojciecha Kossaka.

10. Muzeum Powstania Poznańskiego

Jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach miasta było pierwsze masowe wystąpienie robotnicze w dziejach Polski Ludowej, do którego doszło w czerwcu 1956 roku. Od jesieni 2007 roku o wydarzeniach związanych z Powstaniem Poznańskim przypomina muzeum, które mieści się w pobliżu placu Adama Mickiewicza (dawniej Stalina) – miejsca masowych wystąpień robotników. Budynek, który dziś służy jako muzeum, był dawniej siedzibą Miejskiej Rady Narodowej, a w jej sąsiedztwie znajdował się gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Co można zobaczyć w muzeum? Plakaty propagandowe, artykuły prasowe oraz symboliczne ulice dawnego Poznania, które pozwalają odbyć wyjątkową podróż w czasie.

11. Muzeum Bambrów Poznańskich

Bambrami nazywano osadników z okolic Bambergu, których władze Poznania sprowadzały na teren Wielkopolski w pierwszej połowie XVIII wieku na teren wsi, które – w wyniku wojen i epidemii – zostały pozbawione swych dotychczasowych mieszkańców. O tradycjach Bambrów, ich kulturze i strojach opowiada dziś m.in. muzealna ekspozycja, którą można zobaczyć przy ulicy Mostowej – w budynku, który jest siedzibą Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Muzeum Bambrów Poznańskich działa od 2003 roku. Kto zajrzy na wystawę, ten zobaczy sporo rodzinnych pamiątek oraz przedmiotów związanych z życiem codziennym Bambrów. Narzędzia rolnicze, stroje, archiwalne zdjęcia – wszystko to tworzy ciekawą kolekcję, z którą podczas pobytu w Poznaniu warto się zapoznać.

12. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Poznańskie Muzeum Archeologiczne może się pochwalić ciekawą ekspozycją. Kto zajrzy do gmachu wystawowego mieszczącego się Pałacu Górków przy ulicy Wodnej, ten pozna wiele tajemnic starożytnego Egiptu, poszerzy swoją wiedzę o dawnym Sudanie, a przy okazji odkryje bogactwo sztuki naskalnej Afryki Północnej.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu może się też pochwalić ciekawą ekspozycją poświęconą pradziejom Wielkopolski, której początków należy szukać w latach 80. XIX wieku. Ciekawie prezentuje się też wystawa poświęcona początkom państwowości polskiej oraz roli, jaką odegrała w nim  Wielkopolska. Ta wystawa to świetne wprowadzenie m.in. dla tych, którzy planują wyprawę Szlakiem Piastowskim.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić