Muzeum Narodowe w Poznaniu 🗺️ Informacje i Ciekawostki

muzuem narodowe poznań
foto – Autorstwa Radomil talk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1207021

Jak przystało na miasta, które w historii Polski odegrały znacząca rolę, również Poznań ma miejsce gromadzenia artefaktów związanych z historią zarówno miasta, jak również Polski. Tym miejscem jest Muzeum Narodowe. W przypadku Poznania obiekt taki jak Muzeum Narodowe zasługuje na szczególna pozycję. A jest to za sprawą tego, że pomimo polskich korzeni, nierozerwalnie związanych z historią powstania państwa polskiego, przez wiele lat miasto znajdowało się w rękach niemieckich i poddawane było szczególnie intensywnej germanizacji. Ponadto miasto było głównym ośrodkiem jedynego Polskiego zwycięskiego powstania, jakim było Powstanie Wielkopolskie z przełomu lat 1918-1919.

1. Historia powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu sięga czasów zaboru pruskiego i związana jest rokiem 1857, kiedy to przy Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk powstały zaczątki późniejszego muzeum, jako Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim.

2. Kolejnym przyczynkiem do budowania w przyszłości muzeum, były działania władz niemieckich organizujących w Poznaniu różnego rodzaju placówki muzealne z najważniejszą z nich jaką było Muzeum Cesarza Fryderyka III. Było to ważne, ponieważ to muzeum otrzymało na swoją siedzibę budynek położony przy Placu Wolności.

3. W 1919 roku Poznań powrócił w granice nowego niepodległego państwa polskiego, a wraz z tym faktem zdecydowana większość dawnych niemieckich instytucji przeszła w ręce Polaków.

4. Budynek wraz z mieszczącym się w nim Muzeum Cesarza Fryderyka został zaadaptowany na potrzeby muzealnictwa polskiego i przemianowano go na Muzeum Wielkopolskie.

5. Podczas II wojny światowej i ponownemu wejściu Niemców do Poznania, przywrócono wielu placówkom dawne nazwy niemieckie. Wrócono także do nazwy Muzeum Cesarza Franciszka III. Część najcenniejszych zbiorów Niemcy wywieźli z Poznania, a tego czego im się nie udało, uległo zniszczeniu w czasie działań wojennych 1945 roku. Należy pamiętać, że Poznań został ogłoszony przez Hitlera twierdzą, mającą bronić się do samego końca.

6. Po wojnie, w roku 1950 Muzeum Wielkopolskie przemianowane zostało na Muzeum Narodowe w Poznaniu.

7. Muzeum Narodowe w Poznaniu posiada również swoje zamiejscowe oddziały między innymi w Gołuchowie, Rogalinie, Śmiełowie oraz placówki rozsiane na ternie miasta Poznania.

8. W początkach nowego tysiąclecia w zbiorach poznańskiego Muzeum Narodowego znajdowało się ponad 300 tysięcy obiektów.

9. Muzeum poza swoją zasadniczą rolą sprawuje także działania edukacyjne w ramach lekcji muzealnych, warsztatów i wielu różnych imprez stacjonarnych i tymczasowych.

10. Muzeum uczestniczy w cyklicznej ogólnopolskiej akcji, jaką jest „Noc Muzeów”, organizując w tym czasie wiele ciekawych przedsięwzięć.

3.7/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić