Atrakcje Kościan – Co warto tutaj zobaczyć w 2024 ?

fotografia – Pixabay

Na trasie między Poznaniem a Lesznem znajduje się Kościan. Miasto zawdzięcza swoją nietypową nazwę koszczce, roślinie bagiennej, która porastała od lat okoliczne tereny podmokłe. Już w dziewiętnastym wieku archeolodzy badali te tereny i odkryli, że ślady po dawnych osadach, a nawet pogańskie cmentarzysko. Dziś wiemy o okolicy o wiele więcej niż wiedzieli ówcześni badacze, w związku z czym przed przyjezdnymi rozciąga się ogrom informacji do zdobycia, miejsc do odwiedzenia i historii do odkrycia podczas pieszych wycieczek.

Rzeka Obra stanowiła wówczas idealny szlak handlowy pomiędzy Śląskiem a Poznaniem, to też właśnie tuż obok powstała osada, która miała stać się Kościanem. W trzynastym wieku miejscowość uzyskała prawa miejskie, a u schyłku panowania dynastii Piastów stała się miastem królewskim.

Od piętnastego wieku Kościan stał się popularny dzięki cechowi sukienników, który miał niebagatelne znaczenie w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Sukna z miasta dostarczano na dwór królewski, a także dla szlachty i duchowieństwa. Najważniejsze warstwy ówczesnego społeczeństw nosiły więc sukna, które pochodziły z cechu kościańskiego.

Wiadomo dziś, że w Kościanie znajdowały się kiedyś cztery gotyckie kościoły, jednak do dnia dzisiejszego przetrwały tylko dwa z nich. Na Przedmieściu Poznańskim znajduje się kościół świętego Ducha.

Warto odwiedzić również ten drugi – kościół farny Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, gdzie podziwiać można przepiękny ołtarz. Dzisiejszy szpital był niegdyś klasztorem bernardynów, a imponujący ratusz to mieszanka różnych stylów, w tym również klasycyzmu.

Łącznikiem między centrum miasta a Kościańskim Kanałem Obry jest park, w którym znajduje się wiele gatunków drzew. Miejsce to jest krynicą spokoju dla mieszkańców, a także zaciszem, w którym chętnie odpoczywają turyści odwiedzający Kościan. Kanał w parku jest również przystanią kajakową, a same kajaki cieszą się ogromną popularnością w okolicy.

W dzisiejszych czasach symbolem miasta jest wieża ciśnień, która jest również ścianą wspinaczkową oraz obserwatorium astronomicznym.

Miasto to w zgrabny sposób łączy dziś odległe czasy ze współczesnością, a więc stanowi interesujący konglomerat różnorodnych stylów.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić