Śmigiel to wielkopolska miejscowość często nazywana jest Miastem Wiatraków, a nazwa ta nawiązuje do tradycji młynarskich, z których kiedyś słynęło, oraz warunkom naturalnym, które pozwalały na to, by dawniej stało tu aż sto wiatraków.
Dziś w Śmigle stoją już tylko dwa wiatraki o wdzięcznych imionach, Serwacy i Pankracy. Zauważymy je przy wjeździe do miasta od strony Poznania, a konstrukcje zostały w to miejsce przeniesione z innych miejscowości. Ich zaletą jest fakt, że niektóre z ich części są oryginalne, a więc powstały na początku osiemnastego wieku. Stanowią więc dzisiaj powitanie w wielkim stylu i zaproszenia do świata, w którym współczesność przenika się z piękną historią.
W okresie wakacyjnym Śmigiel jest prawdopodobnie jedynym miejscem w Polsce, w którym możemy tak dużo dowiedzieć się o wiatrakach, dawnych metodach produkcji mąki, a także zobaczyć sporo artefaktów powiązanych z tym tematem, kolekcję obrazów i rękodzieła.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej to piękna budowla w stylu gotyckim, która została wybudowana w pierwszej połowie XV wieku, a następnie przebudowana w XIX wieku. Znajdziemy w nim eklektyczną mieszankę gotyku, klasycyzmu i baroku.
Atrakcją jest również gazownia miejska z 1902 roku i budynek poczty.
Śmigiel na przestrzeni stuleci był znany nie tylko ze względu na niemalże holenderskie pejzaże, ale również ze względu na śmigielskie piwo. Budynek należący do starego browaru jeszcze dziś można zobaczyć w trakcie wycieczki po mieście.
W Śmigle hodowano również ogromne ilości pijawek, które były wykorzystywane do leczenia, a eksportowano je stąd nawet do odległych Chin.
Przez wiele lat Śmigiel słynął z wielkiej tolerancji wobec wyznawców innych religii. Urządzali się tutaj luteranie, arianie, a także żydzi, których lapidarium można dziś w Śmigle odwiedzić. Piękne macewy z okolicznych kirkutów stanowią dziś pamiątkę po śmigielskiej społeczności żydowskiej.
Po więcej informacji o miejscowości Śmigiel warto zajrzeć tutaj