Poznań to jedno z największych miast w Polsce. Położone jest w województwie wielkopolskim, stanowi jego stolicę i główny ośrodek kulturowy, turystyczny, edukacyjny i gospodarczy tej części kraju. Choć miasto założone zostało “dopiero” w X wieku, najstarsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Poznania sięgają przeszło 10 tysięcy lat.
Dziś Poznań stanowi wspaniałą atrakcję dla turystów – w mieście znajdują się muzea i galerie sztuki, doskonale rozwinięta baza gastronomiczna, wiele wiekowych, historycznych zabytków, a także miejsca o charakterze rozrywkowym.
→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Poznaniu – gdzie warto zjeść będąc w Poznaniu ?
1. Ostrów Tumski
Ostrów Tumski to zabytkowa i równocześnie najstarsza część całego Poznania. Dzielnica położona jest przy ujściu rzeki Oławy i słynie z licznych zabytków architektonicznych. Na terenie Ostrowa Tumskiego znajdują się wspaniałe, wiekowe kościoły, w tym barokowy Kościół św. Idziego, który powstał na początku XIII wieku – tym samym jest to najstarsza zachowana budowla w całym Poznaniu.
Zwiedzając dzielnicę warto zwrócić również uwagę na mały, gotycki Kościół św. Marcina oraz wspaniałą Kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. Na obszarze Ostrowa Tumskiego znajduje się także zabytkowy Pałac Arcybiskupi. Cała dzielnica jest świetnie zagospodarowana turystycznie: znajdują się tu restauracje, kawiarnie i bary, a w sezonie letnim otwartych jest wiele ogródków piwnych.
2. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
W granicach Ostrowa Tumskiego znajduje się jeszcze jedna wyjątkowa atrakcja – Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Jest to multimedialna, interaktywna wystawa, która w ciekawy sposób prezentuje dzieje Poznania. Dzięki zastosowanej technologii, w tym nowoczesnych projektorów, zwiedzający mogą zobaczyć odwzorowanie pierwszych zabudowań Ostrowa Tumskiego z X wieku.
Ciekawostką jest, że rezerwat znajduje się bezpośrednio na murach dawnego grodziska, które położone są około metra pod ziemią i sięgać mogą nawet 6 metrów pod podłożem.
3. Brama Poznania ICHOT
Brama Poznania (wcześniej nazywana ICHOT – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) stanowi część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Placówka prezentuje historię Ostrowa Tumskiego, a także zajmuje się działalnością kulturową i edukacyjną.
Główna ekspozycja podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich przedstawia dzieje historyczne, które obejmują ponad tysiącletni okres historyczny. Drugą część muzeum stanowi Galeria Śluza, w której prezentowane są wystawy czasowe związane z regionalną sztuką. Trzecią formę zwiedzania stanowi wycieczka po całej dzielnicy z audioprzewodnikiem, który opowiada o historii mijanych miejsc.
4. Poznańska Malta
Jezioro Maltańskie to duży zbiornik wodny, który utworzony został na Warcie. Jego wybrzeża słyną z licznych obiektów sportowych, rekreacyjnych i kulturowych. Na terenie poznańskiej “Malty” znajduje się m.in. Nowy Ogród Zoologiczny, Termy Maltańskie, Kopiec Wolności oraz Pomnik Harcerzy. Dużą atrakcją tego miejsca jest Ogród Czasu, w którym znajduje się zespół pięciu zegarów słonecznych.
Największym obiektem w okolicach Jeziora Maltańskiego jest Galeria Malta, czyli ogromne centrum handlowe ze sklepami, pasażami handlowymi, kinem i obiektami gastronomicznymi.
Bezpośrednio przy Jeziorze Maltańskim latem funkcjonuje sezonowe, plenerowe kino, zimą zaś otwierane jest duże lodowisko. To miejsce, które przyciąga wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku: znajdują się tu korty tenisowe, boiska oraz park linowy.
W resorcie sportowym Malta Ski położone są dwa stoki narciarskie, przy których działają wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz szkółki dla początkujących narciarzy. Ciekawą atrakcją Jeziora Maltańskiego jest oświetlona fontanna, której wodny strumień osiąga nawet 60 metrów wysokości.
5. Stary Rynek
Stary Rynek w Poznaniu to prawdopodobnie najchętniej odwiedzane przez turystów miejsce w całym mieście. Ogromny, kwadratowy plac miejski wytyczony został już w roku 1253. Jest to trzeci największy rynek miejski w Polsce – pod względem wielkości przewyższają go jedynie rynki we Wrocławiu i Krakowie.
Poznański Stary Rynek to przede wszystkim miejsce o dużym znaczeniu kulturowym i społecznym: w jego obrębie znajdują się restauracje, bary, kluby i kawiarnie, a latem rozkładane są zewnętrzne ogródki piwne.
Na jego terenie podziwiać można również wiele zabytkowych budynków, w tym malowniczy Ratusz, Wagę Miejską, gmach Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz kolorowe kamieniczki, w których niegdyś mieściły się domy i pracownie szewskie, budnicze i sukiennicze.
6. Ratusz
Poznański Ratusz znajduje się na Starym Rynku i jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w mieście. Jego charakterystyczną cechą są umiejscowione na górze dwa koziołki, które podczas odgrywania hejnału stykają się rogami. Ratusz utrzymany jest w stylu renesansowym – jego elewacja w dużej części pochodzi z połowy XVI wieku.
W Ratuszu obecnie mieści się Muzeum Historii Miasta Poznań, który jest oddziałem Muzeum Narodowego. Na pierwszym piętrze budynku prezentowane są bogate zbiory historyczne. Do najważniejszych obiektów w zasobach muzeum należy szesnastowieczny zegar stołowy z herbem miasta. Ciekawą wystawę stanowi również ekspozycja przedmiotów codziennego użytku, które były wykorzystywane w XIX wieku.
7. Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Powstanie Wielkopolskie, które miało miejsce w latach 1918-1919 stanowiło jedno z najważniejszych wydarzeń nowożytnej historii Poznania. Na cześć zwycięskiego ruchu przeciwko Republice Weimarskiej założono Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, które umieszczone zostało w osiemnastowiecznym budynku Odwachu przy Starym Rynku.
Na wystawie muzealnej zobaczyć można oryginalne umundurowanie i ekwipunek, które wykorzystywane były przez żołnierzy w trakcie powstania, a także ogromny zbiór militariów, odznaczeń, dokumentów i archiwalnych fotografii. Muzeum współpracuje również z kilkoma stowarzyszeniami historycznymi, które organizują pokazy i rekonstrukcje walk zbrojnych sprzed ponad stulecia.
8. Muzeum Narodowe w Poznaniu
W poznańskim Muzeum Narodowym znajduje się jedna z największych kolekcji dzieł sztuki w Polsce. W gmachu głównym Muzeum Narodowego zobaczyć można obrazy takich artystów jak: Jan Matejko, Claude Monet, Giovanni Bellini, Diego Velazquez i Stanisław Wyspiański. Jednak zbiory Muzeum Narodowego w Poznaniu to znacznie więcej placówek, które udostępniają kolekcje tematyczne. W Zamku Królewskim udostępniono ekspozycję dzieł sztuki użytkowej, a przy Starym Rynku znajduje się również Muzeum Instrumentów Muzycznych.
Do oddziałów Muzeum Narodowego należą także Muzeum Etnograficzne oraz Wielkopolskie Muzeum Wojskowe.
W skład Muzeum Narodowego w Poznaniu wchodzą również trzy oddziały zamiejscowe: Pałac w Rogalinie, Zamek w Gołuchowie oraz Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
9. Rogalowe Muzeum
Każdy miłośnik słodkości słyszał o słynnym, poznańskim wypieku – rogalach świętomarcińskich. To właśnie one są głównym tematem Rogalowego Muzeum, które mieści się przy ulicy Koszalińskiej w Poznaniu.
Zwiedzanie obiektu odbywa się poprzez uczestnictwo w tematycznych warsztatach. W Rogalowym Muzeum poznać można tajemne przepisy na doskonałe rogale świętomarcińskie, nauczyć się poznańskiej gwary, a także w ciekawy i zabawny sposób poznać historię miasta.
10. Stary Browar
Stary Browar to wyjątkowa galeria handlowa, która łączy w sobie elementy punktu handlowego i galerii sztuki. W Starym Browarze znajdują się sklepy znanych firm odzieżowych, niewielkie bistra, restauracje i kawiarnie, a także miejsca, w których odbywają się różne wydarzenia kulturowe.
Na terenie galerii umiejscowiono wiele rzeźb i instalacji artystycznych m.in. ogromną rzeźbę kinetyczną “Opertus Lunula Umbra”, monumentalną rzeźbę ludzkiej twarzy, wzorowaną na antycznych dziełach, a także ogromny kufel piwa wykonany z brązu, który znajduje się przed wejściem.
W Starym Browarze położony jest również klub SQ, uznany z jeden z najlepszych klubów muzycznych w Polsce.
11. Park Cytadela
Cytadela to największy park miejski na terenie całego Poznania. Na terenie parku znajduje się kilka zabytkowych cmentarzy, dwa duże muzea (Muzeum Armii oraz Muzeum Uzbrojenia), kilka zabytkowych obiektów fortecznych oraz pomniki i rzeźby, rosarium i amfiteatr.
W kompleksie funkcjonują trzy obiekty gastronomiczne: bar “Piknik”, pizzeria “Umberto” oraz restauracja “Tarasy Cytadeli”.
Cały teren parku porastają liczne gatunki roślin – szacuje się, że występuje tu około 380 różnych gatunków roślin naczyniowych, które stanowią dom dla wielu gatunków ssaków, ptaków i płazów.
Park Cytadela to świetne miejsce do uprawiania sportów i popołudniowego odpoczynku z rodziną – zielone tereny poprzecinane są pieszymi i rowerowymi alejkami, przy którym umieszczono ławki, altanki i miejsca do odpoczynku.
12. Termy Maltańskie
Termy Maltańskie znajdują się przy wybrzeżu Jeziora Maltańskiego. Na terenie ogromnego, wodnego kompleksu umiejscowione są baseny sportowe (w tym specjalny basen do nurkowania o głębokości 5 metrów) oraz baseny rekreacyjne z wieloma atrakcjami.
Łącznie znajduje się tu aż 11 zjeżdżalni wodnych (wewnętrznych i zewnętrznych), rwące rzeki, basen ze sztuczną falą, baseny solankowe i geotermalne oraz ogromna strefa saun i łaźni.
Na zewnątrz położona jest ogromna plaża z leżakami, przy której znajdują się zewnętrzne bary, place dla dzieci i wodne tory z przeszkodami. Na terenie Term Maltańskich funkcjonuje również salon SPA&Wellness, w którym odbywają się masaże ciała i zabiegi kosmetyczne.
13. Palmiarnia Poznańska
Palmiarnia Poznańska stanowi największą w kraju palmiarnię, w której zaprezentowano aż 1100 gatunków różnych roślin. W obiekcie podziwiać można roślinność klimatu tropikalnego i subtropikalnego, rośliny wodne i namorzynowe, amerykańskie sukulenty oraz rośliny występujące na sawannach i w regionach klimatu umiarkowanego.
Dużą atrakcją Palmiarni Poznańskiej jest pawilon, w którym mieszczą się akwaria wodne, zamieszkiwane przez tropikalne gatunki ryb. Łącznie znajduje się tu 37 zbiorników wodnych, w których żyją przedstawiciele 170 gatunków ryb z całego świata.
Dookoła Palmiarni Poznańskiej rozciąga się Park Wilsona, w którym zobaczyć można dwa pomniki przyrody – platan i wierzbę o obwodzie ponad 4 metrów.
14. Poznańskie Muzeum Pyry
Zwiedzający Poznańskie Muzeum Pyry mają niecodzienną okazję poznania… ziemniaków!
Muzeum poświęcone jest właśnie temu niepozornemu warzywu, jego pochodzeniu i historii, właściwościom odżywczym oraz kulinarnym tradycjom z całego świata. W Poznańskim Muzeum Pyry znajdują się multimedialne stanowiska, a także klasyczne wystawy, po których zwiedzających oprowadzają doświadczeni animatorzy.
W miejscu tym odbywają się również liczne wydarzenia, warsztaty i lekcje, na których dzieci i młodzież mają okazję do poznania tajemnych przepisów na poznańskie “pyrki” oraz do spróbowania swoich sił w regionalnych “wykopkach”.
15. Nowe ZOO
Poznański Ogród Zoologiczny jest jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. ZOO zajmuje powierzchnię ponad 120 hektarów, co stawia je na drugim miejscu największych ogrodów zoologicznych w kraju.
Na rozległym terenie podziwiać można liczne gatunki zwierząt, jednak za ogromną atrakcję uchodzi mnogość gatunków ptaków drapieżnych.
Do najrzadszych zwierząt, które zamieszkują poznańskie zoo, zaliczyć można gerezę białobrodą, koziorożca nubijskiego, tygrysa syberyjskiego oraz pandę małą.
Cały teren ogrodu zoologicznego posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną: znajdują się tu obiekty gastronomiczne, bary, lodziarnie, sklepy z pamiątkami, a także parki linowe i place zabaw dla najmłodszych. Dużą atrakcją stanowi zwiedzanie ogrodu zoologicznego kursującą przez jego tereny kolejką z wagonikami.
16. Dzielnica “Śródka”
Z pewnością niezwykłą i wartą odwiedzenia częścią Poznania jest niewielka dzielnica “Śródka”. Jej najbardziej rozpoznawalną częścią jest ogromny, trójwymiarowy mural “Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”.
Na terenie Śródki znajduje się również skomplikowana instalacja hydrofoniczna – jest to zbiór rynien, które pozwalają na granie melodii w czasie deszczu.
Na Rynku Śródeckim – który stanowi główną część dzielnicy – znajdują się obiekty gastronomiczne oraz wiele zabytkowych budynków (m.in. szesnastowieczny Kościół św. Małgorzaty).
17. Zamek Cesarski
Zamek Cesarski w Poznaniu jest najważniejszą budowlą w tak zwanej Dzielnicy Cesarskiej i został wybudowany dla cesarza Wilhelma II na początku XX wieku, a także częściowo przez niego zaprojektowany. Znajduje się w nim aż 585 pomieszczeń oraz wieża o wysokości 75 metrów. Turyści mogą go zwiedzać częściowo, a w związku z tym zobaczyć bogato zdobione pomieszczenia oraz przedmioty codzinnego użytku. Ciekawostką jest fakt, ze zamek ten stanowił miejsce akcji powieści Piotra Bojarskiego pod tytułem “Rache znaczy zemsta”.
18. Katedra Poznańska
Katedrą Poznańską nazywana jest Archidiecezjalna Bazylika pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, która położona jest na terenie Ostrowa Tumskiego. Badacze przypuszczają, że to właśnie pierwotna świątynia była miejscem chrztu Mieszka I. Obecny, gotycki wygląd Katedra Poznańska zyskała w okolicach XIV wieku, a dziś jest ona jednym z najważniejszych kościołów w Polsce. Katedra była miejscem spoczynku wielu polskich królów m.in. Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Odnowiciela i Bolesława Pobożnego.
We wnętrzach Katedry Poznańskiej znajduje się wiele zabytkowych dzieł sztuki. Podziwiać tu można ogromny poliptyk, który powstał na początku XVI wieku, kilkusetletnie, flamandzkie gobeliny, piętnastowieczne stelle oraz wspaniałe witraże. Świątynię otacza kilkanaście kaplic, a w katedralnych podziemiach położone są krypty i grobowce władców, polityków i ważnych osobistości Kościoła Katolickiego.
19. Muzeum Archidiecezjalne
Muzeum Archidiecezjalne mieści się w budynkach Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. Jest to jedna z najstarszych placówek tego typu w całej Polsce, a także jedno z najstarszych poznańskich muzeów. W Muzeum Archidiecezjalnym umiejscowione są dwie galerie, prezentujące dzieła sztuki średniowiecznej i nowożytnej, zasobny Skarbiec oraz Sala Ofiarodawców.
Do najważniejszych i najbardziej wartościowych zabytków, które znajdują się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego, należą przedmioty monstracyjne króla Władysława Jagiełły, złoty kielich należący niegdyś do biskupa Tobolewskiego, wspaniały Ołtarz z Przyczyny Górnej oraz trzynastowieczny, francuski pastorał z Limoges. Najcenniejszym zabytkiem jest jednak Miecz św. Piotra, który znalazł się w Polsce pod koniec X wieku.
20. Tramwaj Wodny
Możliwość podziwiania wspaniałej panoramy miasta z zupełnie nowej perspektywy: z pokładu tramwaju wodnego, który kursuje pomiędzy Ostrowem Tumskim i Szelągiem. Rejs statkiem widokowym trwa około 1.5 godziny, a wstęp na całą trasę to koszt 20zł za osobę (dzieci do lat 3 mogą korzystać z atrakcji bezpłatnie).
21. Spacer w koronie drzew
W Poznaniu turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji, a cenne zabytki i wspaniałe muzea czekają na nich niemal na każdym kroku. Dla tych, którzy szukają niebanalnych miejsc, ciekawym celem wycieczki po stolicy Wielkopolski będzie ścieżka w koronie drzew. Konstrukcja ta prowadzi nad Doliną Szklarki, będącą jednym z ciekawszych miejsc w rejonie Jeziora Maltańskiego. Trasa, którą oddano do użytku w 2020 roku, ma 260 metrów długości i prowadzi turystów nawet 13 metrów nad ziemią. Spacer w koronach drzew cieszy się wielką popularnością wśród rodzin z dziećmi, dla których ważną sprawą jest też dogodny dojazd do kładki. Można na nią wejść m.in. od strony Nowego ZOO, będącego jedną z ważniejszych atrakcji Poznania.
22. Tarnowskie Termy
Tarnowskie Termy w Tarnowie Podgórnym koło Poznania (a dokładniej 20 km od niego) to ośrodek sportowo-rekreacyjny istniejący od 2015 roku. Jest to największy park wodny w Wielkopolsce, a jego powierzchnia wynosi około 10 tysięcy metrów kwadratowych. W tutejszych basenach solankowych wykorzystuje się wodę termalną pochodzącą z pobliskiego odwiertu, a na terenie obiektu znajdują się również restauracja, kawiarnia, klub fitness, sklep sportowy oraz prywatne centrum medyczne.
23. Wielkopolski Park Etnograficzny
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach (niecałe 40 km od Poznania w kierunku Gniezna) to jeden z oddziałów Muzeum Pierwszych Piastów, a mianowicie skansen ukazujący wieś wielkopolską.
Skansen zaczęto budować już w latach siedemdziesiątych XX wieku, a status muzeum uzyskała dopiero kilkanaście lat później.
Obecnie na jego terenie znajdują się domu i stodoły z wyposażeniem, kościół, kaplica, budynki inwentarskie, karczma, wiatraki i wiele innych obiektów. Najmłodszy z nich pochodzi z roku 1935, natomiast można tutaj również zobaczyć budowle pochodzące z XVI wieku.
Poznań to wyjątkowo piękne, turystyczne miasto, w którym znajdują się setki atrakcji: wspaniałe muzea, malownicze parki miejskie, ogromne połacie terenów sportowych i wypoczynkowych, nietuzinkowe galerie i niecodzienne restauracje. Turystów przyciąga tu również niezwykle smaczna kuchnia wielkopolska oraz studencki, unikalny klimat, którego na próżno szukać w innych dużych miastach Polski.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj