Sankt Petersburg – Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – Pixabay

Sankt Petersburg to miasto wielu imion i niesamowitej historii, a także rosyjska perełka, która co roku przyciąga o wiele więcej turystów niż Moskwa. Położone na kilkudziesięciu wyspach miasto, które przecinają liczna kanały i kilkaset mostów, to metropolia, w której znajduje się sporo zabytków i niezwykłych budowli pamiętających czasy dynastii Romanowów i rewolucji bolszewickiej. Dzięki swojej niezwykłej geografii nazywane jest dzisiaj Wenecją Północy, jednak kiedy car Piotr Wielki na początku XVIII wieku ujrzał tereny bagienne i mokradła, na których chciał wybudować miasto swoich marzeń, plany nie wyglądały tak atrakcyjnie. Budowa była niezwykle trudna, a car przez sześć lat mieszkał w prowizorycznej drewnianej chatce, z której osobiście nadzorował postępy. Piotrogród, Sankt Petersburg, Leningrad…

Co warto zobaczyć w najpiękniejszym mieście Rosji?

1. Pałac Zimowy

Pałac Zimowy to barokowa budowla w barokowym stylu, którą wybudowano w drugiej połowie XVIII wieku dla cesarzowej Elżbiety. Był wzorowany na francuskim Wersalu i podobnie jak pierwowzór zachwyca bogactwem i przepychem. Do 1905 roku pałac był zimową rezydencją carów Rosji, a później stał się szpitalem i siedzibą Rządu Tymczasowego. To właśnie wywieszenie czerwonej flagi na Pałacu Zimowym zwiastowało epokowe zmiany w polityce Rosji, kiedy w 1917 władzę przejmowali bolszewicy. Budynek składa się z licznych komnat i ma wystrój klasycystyczny, a wielu turystom brakuje czasu na zwiedzenie wszystkich sal reprezentacyjnych. Jest to jedna z największych atrakcji Petersburga i wielka duma Rosjan.

2. Sobór Zmartwychwstania Pańskiego

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Sankt Petersburgu leży nad Kanałem Gribojedowa i jest jedną z najbardziej charakterystycznych budynków miasta oraz jedną z najpiękniejszych cerkwi na świecie. Budowla została wzniesiona dokładnie w miejscu, gdzie w 1881 roku w wyniku zamachu bombowego zginął car Aleksander II, dlatego też często do nazwy dodaje się określenie “na krwi”. Od zewnątrz baśniowy wygląd cerkwi zapewniają kształtne wieżyczki i złocone kopuły, ale również kolorowe mozaiki, szkliwione cegły, ceramika i zachwycające detale. Jest to jedna z największych atrakcji miasta, którą przedstawia się na licznych pamiątkach dla turystów.

3. Carskie Sioło

Letnią rezydencję carów stanowiło Carskie Sioło, czyli barokowy kompleks z pałacem i parkiem, który wybudowano w XVIII wieku. Znajduje się ono około 25 kilometrów od Petersburga, jednak jest wliczane do atrakcji miejskich. Carskie Sioło uznaje się za perłę rosyjskiego baroku, a budowla zaznaczyła swoja obecność na kartach wielu dzieł rosyjskiej literatury XIX i XX wieku. Kompleks ten powstał z inicjatywy Katarzyny I, która na początku XVIII wieku otrzymała ziemię od swojego męża, Piotra Wielkiego. W pałacu znajdowała się słynna Bursztynowa Komnata, którą Fryderyk Wilhelm I wysłał w prezencie carowi. W 1941 Niemcy wywieźli komnatę, której do tej pory nie udało się odnaleźć, a poszukiwania wielkiego skarbu rozniecają wyobraźnię badaczy i amatorów. Rekonstrukcja Bursztynowej Komnaty, którą stworzono z okazji 300. rocznicy założenia miasta, pochłonęła aż 6 ton bursztynu.

4. Peterhof

Peterhof to kolejny zespół pałacowo-parkowy świadczący o potędze dynastii Romanowów i urodzie miasta. Został wybudowany na polecenie Piotra Wielkiego, ale rozbudowano go za rządów carycy Elżbiety. Park wokół pałacu podzielony jest na część francuską z olśniewającą Fontanną Neptuna z XVII wieku oraz na część angielską oddzieloną Wielką Kaskadą będąca symbolem zwycięstwa Rosji nad Szwecją. Kaskadę zdobi aż trzydzieści siedem pozłacanych posągów z brązu, sześćdziesiąt cztery fontanny i ponad sto wodotrysków. W czasie drugiej wojny światowej w pałacu swoją siedzibę urządził sztab niemieckie armii, który zadomowił się tam na dość długo – sama blokada Leningradu trwała od 1941 do 1944 roku.

5. Twierdza Pietropawłowska

Twierdza Pietropawłowska jest najstarszą budowlą w mieście, na której najbardziej zależało Piotrowi Wielkiemu. Miała ona być gwarancją bezpieczeństwa wobec zagrożenia ze strony Szwedów. Znajdująca się na Wyspie Zajęczej twierdza składała się między innymi z sześciu bastionów i baszty, a do czasów rewolucji bolszewickiej była więzieniem politycznym, w której wyroki odsiadywali między innymi Włodzimierz Lenin, Tadeusz Kościuszko, Fiodor Dostojewski czy Michaił Bakunin. Wewnątrz twierdzy znajduje się słynny Sobór Pietropawłowski.

6. Sobór Pietropawłowski

Sobór Pietropawłowski był pierwszą świątynią prawosławną w budowanym od podstaw mieście Piotra Wielkiego. Dzwonnica cerkwi ma prawie 90 metrów wysokości, ponieważ Piotr Wielki marzył o tym, aby pobić rekord ustanowiony przez Iwana Wielkiego w Moskwie. W drugiej połowie XVIII wieku uderzeniu pioruna doprowadziło do potężnego pożaru, a pracy rekonstrukcyjne nad soborem trwały niemal dwadzieścia lat. Dziś cerkiew uważana jest za najważniejszą świątynię wojskową w całej Rosji. W środku podziwiać można nie tylko przedmioty kojarzone z prawosławną liturgią, ale również artefakty i broń, które odnoszą się do wielkich podbojów i zwycięstw Rosjan. Po rewolucji październikowej w 1917 roku cerkiew została zamieniona w muzeum, a nabożeństwa zaczęły się w niej ponownie odbywać dopiero od 2007 roku.

7. Sobór św. Izaaka Dalmatyńskiego

Sobór św. Izaaka Dalmatyńskiego to największa cerkiew w Petersburgu oraz druga pod względem wielkości w całej Rosji. Świątynia była budowana przez 40 lat od 1818 roku, ma prawie sto metrów szerokości i ponad sto metrów wysokości. Aby pokryć złotem jej kopuły, trzeba było wykorzystać sto kilogramów złota, a wewnątrz cerkwi mieści się nawet 14 000 osób. Po rewolucji bolszewickiej budynek został przekształcony w Muzeum Ateizmu, a podczas drugiej wojny światowej złota kopuła została pokryta szarą farbą, aby nie ściągać wzroku wrogich lotników. Sobór na przestrzeni dekad był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, a kunsztowne zdobienia świątyni zapierają dech w piersi. Jest to jedno z miejsc, którego nie można pominąć, będąc w Petersburgu.

8. Newski Prospekt

Newski Prospekt to główna ulica w Petersburgu, którą zaplanował osobiście car Piotr Wielki. Jeśli ktoś wybiera się na wycieczkę do najpiękniejszego miasta Rosji, koniecznie musi znaleźć czas, aby przespacerować się Newkim Prospektem. Przy ulicy znajduje się mnóstwo zabytków i atrakcji, takich jak Monument Katarzyny II, Rosyjska Narodowa Biblioteka czy sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Ulica przecina rzekę Fontankę przez Most Aniczkowski, który wybudowano w pierwszej połowie XIX wieku. Most jest przepięknie ozdobiony posągami jeźdźców z ujarzmionymi końmi, a sama ulica zachwyca pięknymi kamienicami w stylu klasycystycznym.

9. Państwowe Muzeum Rosyjskie

Państwowe Muzeum Rosyjskie to miejsce, w którym zgromadzono jeden z dwóch największych zbiorów sztuki rosyjskiej i z pewnością największy w Petersburgu. Instytucja znajduje się w Pałacu Michajłowskim, który niegdyś należał do brata dwóch carów, księcia Michała. Neoklasycystyczny gmach został zaprojektowany przez rosyjskiego architekta włoskiego pochodzenia, który zadbał o to, aby komnaty były bardzo przestronne i bogato zdobione. W muzeum znajdują się prace wielkich artystów rosyjskich z XVIII i XIX wieku oraz prace współczesnych artystów rosyjskich. Nie sposób zwiedzić wszystkich sal w ciągu jednego dnia, dlatego warto dobrze zaplanować wycieczkę i wiedzieć, co chce się zobaczyć. Miejsce to szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom sztuki, ale nie tylko.

10. Plac Pałacowy

Plac Pałacowy to gigantyczny plac w samym centrum Petersburga o wielkości niemal sześćdziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Miejsce to było niemym świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii dwudziestowiecznej Rosji, a tym “krwawej niedzieli” w 1905 roku czy rewolucji bolszewickiej. Na środku placu znajduje się Kolumna Aleksandrowska wzniesiona w pierwszej połowie XIX wieku z inicjatywy cara Mikołaja I, który w ten sposób chciał uhonorować wielkie zwycięstwo swojego brata, Aleksandra, nad armią Napoleona Bonaparte w 1812 roku. Kolumna ma prawie pięćdziesiąt metrów wysokości i jest największą tego typu budowlą na całym świecie. Jej zwieńczeniem jest posąg anioła z krzyżem. Ciekawostką jest, że cała kolumna wykonana została z jednego kawałka czerwonego granitu i utrzymuje się w pionie dzięki swojej ogromnej wadze.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić