Co Warto Zobaczyć w Mieście Ferrara 🗺️ Atrakcje Ferrara 2024

fotografia – Pixabay

Ferrara to miasto położone w północnej części Włoch nad rzeką Pad. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z połowi VIII wieku, jednak wykopaliska archeologiczne świadczą o istnieniu osadnictwa na tym terenie już kilkaset lat wcześniej. W średniowieczu miasto to prężnie się rozwijało i stanowiło ważny ośrodek handlowy i kulturowy. Zamieszkiwane było przez potężny ród szlachecki d’Este, dzięki któremu w mieście powstał uniwersytet oraz kwitło życie kulturalne i naukowe. Do dziś Ferrara jest ciekawym miastem o wyjątkowym klimacie, pełnym wspaniałym atrakcji dla całej rodziny. Przedstawiamy 10 wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w Ferrarze!

1. Katedra w Ferrarze

Główna Katedra w Ferrarze to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli, a zarazem największa świątynia w mieście. Marmurowy, romański kościół ozdobiony jest wieloma arkadami i płaskorzeźbami. Choć jej początki nie są znane, z pewnością świątynia istniała już w 1135 roku. Jej patronem jest święty Jerzy, który – według legend – sprawuje pieczę nad całym miastem. Warto zwiedzić wnętrza tego zabytkowego kościoła, które skrywają m.in. siedemnastowieczne, barokowe zdobienia i liczne dzieła sztuki sakralnej.

2. Zamek Estense

Zamek Estense wybudowany został na przełomie XIV i XV wieku i początkowo należał do rodziny d’Este, jednak już w 1597 roku został przejęty przez legatów papieskich i przez wieki stanowił ich własność. Obecnie tę renesansową budowlę można zwiedzać w środku, gdzie znajdują się m.in. dobrze zachowane pomieszczenia kuchenne i jadalniane. Na zewnątrz zaś warto zwrócić uwagę na fosę z zabytkowym mostem zwodzonym oraz piękny i zadbany dziedziniec.

3. Pałac Diamanti

Pałac Diamanti to kolejny budynek wybudowany dla rodziny d’Este, który stworzony został na przełomie XV i XVI wieku. Budynek charakteryzuje się piękną, marmurową elewacją, której boki przypominają kształtem diamenty. W tym renesansowym pałacu obecnie umiejscowiona jest Narodowa Galeria Sztuki, w której oglądać dzieła takich artystów jak Cosme Tura, Andrei Mantegny i Bastiamina, a także wielu artystów regionalnych.

4. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Ferrarze to miejsce, w którym zakochają się wszyscy miłośnicy antycznej historii. Znajdują się tu m.in. kolekcje przedmiotów użytkowych i ozdób pochodzenia etruskiego, ekspozycja starożytnej ceramiki greckiej oraz duża wystawa złotej i bursztynowej biżuterii bizantyjskiej. Duże wrażenie robią również pozostałości po drewnianych łodziach z przełomy III i IV wieku n.e.

5. Ratusz Miejski

Palazzo Municipale to piękny, wiekowy pałac, który – jak i inne wspaniałe budowle – niegdyś należał do szlacheckiej rodziny d’Este. Dziś pełni on funkcję Ratusza Miejskiego, jednak część zabytkowych wnętrz udostępniana jest do zwiedzania dla turystów (m.in. sale z szesnastowiecznymi freskami). Przy Ratuszu znajduje się rozległy plac ze sklepami, restauracjami i kawiarniami, na których organizowane są również imprezy, festyny i wydarzenia kulturowe.

6. Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej w Ferrarze to niewielkie, kameralne muzeum, w którym podziwiać można bogatą kolekcję skał i minerałów z całego świata, dział zoologiczny, ekspozycję dotyczącą budowy i historii powstania planety Ziemi oraz ciekawy dział paleontologiczny. W muzeum znajduje się również specjalnie wydzielona strefa naukowa, w której dzieci i młodzież może na własnej skórze doświadczyć wielu zjawisk fizycznych.

7. Dom Ludvico Ariosto

Ludvico Ariosto to włoski poeta znany przede wszystkim jako autor wybitnego poematu “Orland szalony”. Tworzył także komedie i satyry. W Ferrarze można zwiedzić niewielki dom, w którym niegdyś mieszkał artysta, a w którym dziś urządzone zostało niewielkie muzeum na jego cześć. W środku znajdują się m.in. zabytkowe meble, osobiste zapiski poety oraz wczesne wydania jego dzieł.

8. Pałac Schifanoia

Pałac Schifanoia to piękny, renesansowy dworek wybudowany w XV wieku dla rodziny d’Este. W środku do dziś podziwiać można piękne freski stworzone przez dwóch wybitnych artystów włoskich: Cosme Tura i Francesco del Cassa. Poza naściennymi malowidłami we wnętrzach pałacu znajdują się piękne sale, pokoje pełne antyków i dzieł sztuki, a także bogata kolekcja numizmatyczna.

9. Casa Romei

Casa ROmei to zabytkowy budynek, w którego wnętrzach mieści się unikalne muzeum kolekcjonujące zabytki sakralne. W środku obejrzeć można m.in. średniowieczne płaskorzeźby, szesnastowieczne tabernakulum autorstwa Alfonso Lombardii oraz piękny posąg Archanioła Michała z pierwszej połowy XVIII wieku. Ciekawą atrakcją muzeum są także pozostałości po antycznych kąpieliskach termalnych.

10. MEIS – Muzeum Judaistyczne

MEIS to duży kompleks niegdysiejszych więzień, w których obecnie znajduje się ciekawe muzeum poświęcone społeczności żydowskiej żyjącej na terenie Włoch. W środku znajdują się wystawy multimedialne oraz liczne wystawy dzieł sztuki i ekspozycje historyczne, które pokazują dzieje nacji żydowskiej od czasów starożytnych, aż do okrutnej części historii II wojny światowej.

Dlaczego warto odwiedzić Ferrarę? Z pewnością wyjątkowe zabytki, ciekawe muzea oraz klimatyczne, włoskie uliczki sprawiają, że jest to miejsce warte zobaczenia. Jednak Ferrara to także wyjątkowa architektura oraz liczne zaciszne miejsca i wspaniałe kawiarnie, które w niczym nie przypominają gwarnych, zatłoczonych kurortów na południu Włoch.

Po więcej informacji turystycznych  o mieście Ferrara warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić