Top 10 Powodów do Zwiedzenia Miasta Asyż 🗺️

fotografia – Pixabay

Asyż to wyjątkowo malownicze włoskie miasto, które zachwyca swoją architekturą i licznymi zabytkami sakralnymi. To kamienne miasteczko pełne jest zieleni, wąskich, klimatycznych uliczek i typowego, leniwego charakteru, tak charakterystycznego dla tej części Włoch. Miejscowość znana jest przede wszystkim z działalności św. Franciszka z Asyżu – stwórcy zakonu franciszkanów i misjonarza, patrona ekologii i katolickiego świętego. Ta wybitna postać odcisnęła ślad nie tylko w historii religii, ale również filozofii i edukacji. Jednak Asyż to miejsce wyjątkowe pod każdym względem, które pokochają przede wszystkim miłośnicy pięknego budownictwa.

1. Bazylika św. Franciszka

Pierwsze elementy ogromnej bazyliki powstały już w XIII wieku, jednak świątynia wielokrotnie była rozbudowywana i remontowana. Zwiedzając bazylikę warto zwrócić uwagę na szesnastowieczne drzwi z przedstawionymi scenami z życia św. Franciszka oraz wspaniałe freski, które zdobią sufit świątyni od XVII wieku. W kościele znajduje się również płyta nagrobna św. Franciszka z Asyżu, groby najważniejszych zakonników, liczne kaplice oraz majestatyczny ołtarz główny pochodzący z XIII wieku.

2. Forteca Rocca Maggiore

Rocca Maggiore to średniowieczna forteca umiejscowiona na malowniczym wzgórzu wznoszącym się na wysokość 505m n.p.m., z którego roztacza się piękny widok na miasto. Pierwsza cytadela w tym miejscu powstała już w 1174 roku na zlecenie włoskiego króla Fryderyka Barbarossy. Budowla została zniszczona około 20 lat po powstaniu, a następnie odbudowana w XIV wieku. Obecnie miejsce to udostępnione jest dla zwiedzających, a w środku zobaczyć można m.in. wieżę mieszkalną i piękny dziedziniec.

3. Forum Romanum

Forum Romanum czyli rynek rzymski to typowy element wielu zabytkowych, włoskich miejscowości. Także w Asyżu możemy podziwiać pozostałości po rzymskich, starożytnych wpływach. Obok umiejscowiona jest świątynia Minerwy, która powstała w I wieku p.n.e.. W pobliżu znajduje się także niewielkie Muzeum Archeologiczne, w którym można zobaczyć liczne wykopaliska z pobliskich stanowisk archeologicznych.

4. Monte Subasio

Monte Subasio to jeden ze szczytów Apeninów, który ma wysokość 1290m n.p.m.. Dużą część wzniesienia obejmuje rezerwat naturalny, zaś zbocza góry pokrywają gaje oliwne, lasy i pastwiska. Tereny te stanowią dom dla wielu ssaków m.in. lisów, wilków, borsuków i żbików. To także ważne miejsce wypoczynkowe – znajdują się tu liczne trasy rekreacyjne, w tym wyjątkowo malowniczy szlak ciągnący się z Rocca Maggiore.

5. Bazylika św. Klary

Bazylika św. Klary to kolejny ważny obiekt sakralny w Asyżu. Gotycka budowla wybudowana została w połowie XIII wieku na miejscu wcześniejszego kościoła, w którym – ponoć – pochowana była św. Klara czyli podopieczna św. Franciszka i założycielka zakonu klarysek. W bazylice podziwiać można zabytkowe freski pochodzące z XIII i XIV wieku, które obrazują biblijne sceny.

6. Kościół św. Rufina

Kościół św. Rufina to romańska świątynia, która uchodzi za jedno z najstarszych do dziś zachowanych miejsc kultu religii katolickiej. Kościół powstał już w XII wieku i to właśnie w nim św. Franciszek wygłosił swoje pierwsze kazanie jako zakonnik. Fasada świątyni zachwyca płaskorzeźbami, fryzami i ozdobnymi portalami. W środku zaś można zobaczyć piękne figury św. Franciszka i św. Klary, trzy malownicze ołtarze oraz barokowe freski wybitnych włoskich artystów.

7. Bazylika Matki Bożej Anielskiej

Kolejną ważną świątynią Asyżu jest Bazylika Matki Bożej Anielskiej, która została zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku na zlecenie papieża Piusa V. Budowla ma długość 126m i 65m szerokości. Szczególnie ciekawą częścią świątyni jest piękny Ogród Różany. Według legendy w krzewy róży rzucił się św. Franciszek wierząc, że ból wbijających się w ciało kolców powstrzyma go przed porzuceniem religijnej drogi życiowej. Jednak kolce róż zniknęły i do dziś w ogrodzie rosną jedynie bezkolcowe odmiany róż.

8. Erem w Carcei

Ewem w Carcei to miejsce wyjątkowe, choć również związany z religią chrześcijańską. Jest to ulokowana na wzgórzu Monte Subasio pustelnia, która przez setki lat wykorzystywana była przez zakonników i mnichów, którzy pragnęli oddać się osamotnieniu i modlitwie. Sanktuarium znajduje się na wysokości 791m n.p.m., a w tutejszej kaplicy można obejrzeć zabytkowy, piętnastowieczny obraz “Zdjęcie z krzyża”.

9. Bosco di San Francesco

Najlepszym miejscem na popołudniowy spacer będzie Bosco di San Francesco – wyjątkowy, zielony teren, przez który ciągnie się malowniczy szlak turystyczny. Znaleźć tu można fascynujące drewniane rzeźby, liczne zagajniki i miejsca do wypoczynku.

10. Katedra św. Felicjana z Foligno

Zwiedzając zabytkowe miejsca sakralne warto wybrać się do pobliskiego miasteczka Foligno, w którym znajduje się wyjątkowa katedra wzniesiona na cześć św. Felicjana – chrześcijańskiego męczennika i patrona ofiar trzęsień ziemi. Romańska świątynia wzniesiona została w XIII wieku. Klasycystyczne wnętrze skrywa m.in. liczne dzieła sztuki, freski i malowidła naścienne i aż 26 posągów.

Asyż to bez wątpienia wyjątkowo ważne miasto dla wszystkich wyznawców religii katolickiej. W mieście znajduje się aż 600 różnych obiektów sakralnych – od niewielkich kapliczek, po wielkie bazyliki. To także miejsce, które pokochają miłośnicy dobrej kuchni, wspaniałego klimatu i malowniczych, wąskich uliczek jednego z najpiękniejszych miast włoskich.

Po więcej informacji turystycznych o mieście Asyż warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić