Budapeszt Turystycznie – Najlepsze Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2023

Budapeszt nie bez powodu nazywany jest jedną z najpiękniejszych europejskich stolic. Choć nie jest tak zatłoczony jak Paryż czy Londyn, swoimi zabytkami i ciekawą historią nie odstaje od zachodnich metropolii. Budapeszt to stolica Węgier, która położona jest nad malowniczą rzeką Dunaju. Jej bogata historia rozpoczyna się już na początku nowej ery, kiedy to miejscowe tereny zamieszkałe były przez ludność celtycką. Już na przełomie X i XI wieku istniało tu pierwsze średniowieczne miasto, które przez setki lat coraz bardziej się rozrastało, aż w końcu stało się jednym z najważniejszych ośrodków kulturowych i gospodarczych we wschodniej części Europy.

1. Gmach Parlamentu

Budynek węgierskiego parlamentu to jeden z najbardziej malowniczych gmachów w całej Europie, a także wyjątkowy symbol Budapesztu. Ogromny budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku. Bogato zdobiona fasada parlamentu reprezentuje styl neogotycki i barokowy. Na ogromnym obszarze ponad 17 tysięcy metrów umiejscowionych jest prawie 700 pomieszczeń użytkowych, z czego dużą część zajmują biura poselskie, sale reprezentatywne oraz sale posiedzeń parlamentarnych. Już sam widok zewnętrznych części Parlamentu robi ogromne wrażenie (szczególnie nocą, gdy budynek jest malowniczo oświetlony), a dodatkowo dla zwiedzających umożliwia się wejście do środka w niektóre dni. We wspaniałych wnętrzach obejrzeć można liczne dzieła sztuki, bogato zdobione korytarze i sale, w których zapadają najważniejsze decyzje w państwie.

2. Kościół Macieja

Kościół Macieja to kolejna wyjątkowo charakterystyczna budowla w Budapeszcie. Choć oficjalnie jest to kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, swoją zwyczajową nazwę wziął od piętnastowiecznego króla Macieja Korwina. Najstarsze części kościoła pochodzą z przełomu XII i XIII wieku. Przez setki lat kościół wielokrotnie cierpiał z powodu najazdów i kataklizmów, a niemal doszczętnie zrujnowany został w XVIII wieku podczas najazdów tureckich i rozległych pożarów. Choć większość kościoła pochodzi sprzed “zaledwie” 200 lat, w środku podziwiać można wspaniałe, wyjątkowo cenne freski wykonane przez najwybitniejszych, dziewiętnastowiecznych artystów węgierskich.

3. Zamek Królewski

Zamek Królewski w Budapeszcie znajduje się na malowniczym, górującym nad miastem wzgórzu, gdzie został wybudowany prawdopodobnie w XIV wieku. W 1578 roku cały budynek został zniszczony w wybuchu podczas najazdów Turków i odbudowany dopiero pod koniec XVIII wieku w trakcie panowania dynastii Habsburgów, przez których szybko został uczyniony najważniejszym i oficjalnym miejscem zamieszkania członków panującej rodziny królewskiej. W środku mieści się obecnie Muzeum Historii Budapesztu, w którym obejrzeć można tysiące różnych eksponatów związanych z różnymi epokami.

4. Muzeum Sztuk Pięknych

Przeszło stuletnie Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki. W bogatych zbiorach placówki znajdują się m.in. eksponaty związane z kulturą egipską, starożytną sztuką europejską, a także wybitne dzieła malarstwa i rzeźby. Podziwiać tu można dzieła takich artystów jak Rembrandt, Rafael Santi czy Leonardo da Vinci. W gmachu Muzeum Sztuk Pięknych szczególnie warto odwiedzić dwie sale: Salę Rzymską będącą odwzorowaniem świątyni romańskiej i Salę Renesansową zaprojektowaną w stylu włoskim.

5. Węgierskie Muzeum Narodowe

Węgierskie Muzeum Narodowe to największa instytucja tego typu w całym kraju. Podzielone jest na trzy części: Bibliotekę Narodową, Państwowe Muzeum Historyczne i Państwowe Muzeum Przyrodnicze. Wśród ogromnych zbiorów na wyróżnienie zasługuje jedna z niewielu na świecie dziecięca zbroja niegdyś należąca do polskiego króla Zygmunta II Augusta oraz wspaniałą mozaikę romańską sprzed 1800 lat. Dookoła gmachu Muzeum Narodowego rozpościera się ogromny, zadbany park, w którym ustawione zostały rzeźby najwybitniejszych osobistości węgierskich, które zapisały się na kartach historii.

6. Szechenyi Furdo

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w Budapeszcie są baseny źródeł termalnych. Największym kompleksem gorących basenów jest Szechenui Furdo czyli termy otwarte już pod koniec XIX wieku. Wspaniałe, barokowe budynki otoczone są przez zewnętrzne baseny wypełnione gorącą wodą termalną, która ma lecznicze właściwości. W środku znajdują się również sauny, a nawet SPA & Wellness. Ciekawą rozrywką są organizowane na terenach term imprezy nocne dla osób dorosłych.

7. Ogród Zoologiczny

Ogród Zoologiczny w Budapeszcie to największa i najstarsza instytucja tego typu w całym kraju, a także jedna z najliczniejszych w Europie. Węgierskie ZOO zamieszkuje prawie ponad 10 tysięcy zwierząt, które reprezentują około 1074 gatunków z całego świata. W znajdują się liczne pawilony z egzotycznymi zwierzętami, wybiegi dla ogromnych ssaków, a także wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi, rozwinięta baza gastronomiczna oraz place zabaw i inne atrakcje dla najmłodszych.

8. Bazylika św. Stefana

Największym – choć nie najbardziej rozpoznawalnym – kościołem w węgierskiej stolicy jest Bazylika św. Stefana. Monumentalna, neorenesansowa świątynia wybudowana została pod koniec XIX wieku. Okazała fasada wraz z wysokimi na ponad 96 metrów wieżami to nie wszystko. Warto odwiedzić środek bazyliki, w której kryją się wartościowe relikwie świętych. Obejrzeć tu można m.in. zmumifikowaną prawą dłoń św. Stefana. Sufit świątyni wieńczy ogromna kopuła, przy której znajduje się specjalny taras, skąd oglądać można wspaniałą mozaikę.

9. Baszta Rybacka

Baszta Rybacka to budowla, która zdobi większość węgierskich pocztówek. Neoromańska budowla powstała na przełomie XIX i XX wieku, jednak już od średniowiecza w tym miejscu biegła część murów obronnych miasta. Choć niegdyś budynek ten pełnił funkcję militarną, nowożytna budowla stworzona została głównie dla wspaniałych tarasów, z których rozciąga się malownicza panorama Dunaju. Na niektóre z nich można wejść całkowicie bezpłatne, zaś wejście na najwyższe kondygnacje Baszty wymaga wykupienia biletu.

10. Przysmaki kuchni węgierskiej

Podczas pobytu w Budapeszcie z pewnością warto spróbować lokalnych przysmaków. Poza tradycyjnym, lekko pikantnym gulaszem węgierskim, w niemal każdej restauracji skosztować możemy różnych zup rybnych, słynnego lecza czy pysznych naleśników na słodko z dodatkiem bitej śmietany i czekolady. Najpopularniejszą “uliczną” przekąską jest langosz czyli rodzaj smażonego placka z dodatkami (m.in. serem, boczkiem i szynką). Miłośnicy słodkości powinni spróbować słynnych węgierskich kurtoszkalaczy czyli rurkowatych, słodkich ciastek z wybranym nadzieniem. Ważnym węgierskim specjałem jest tort Dobos, który serwowany jest w najlepszych cukierniach w Budapeszcie, a także lokalne pączki, które – w odróżnieniu od znanych nam pączków polskich – posiadają owocowe nadzienie położone w górnej, zewnętrznej części lekko spłaszczonego ciasta.

Budapeszt to bez wątpienia prawdziwie europejska stolica na światowym poziomie. To miasto, które nigdy nie zasypia – wystarczy krótki spacer przez ulicę Vacti Ucta, by poczuć niesamowity, wielkomiejski klimat i rozsiąść się w jednej z modnych restauracji. Nie brakuje tu również pięknych, zielonych terenów. Warto wybrać się na popołudniowy spacer do Varosliget czyli największego i najbardziej okazałego parku miejskiego pełnego atrakcji. Budapeszt to miasto, w którym wielu turystów zakochuje się od pierwszego wejrzenia i wielokrotnie wraca na przepełnioną atrakcjami starówkę.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić