Walencja Turystycznie – 26 Najlepszych Atrakcji w 2024

fotografia – pixabay

Walencja to rzymska kolonia, założona w 138 roku p.n.e. W latach 712-1238 była we władaniu Arabów, a następnie Aragonii, na końcu aż do dziś władzę sprawuje Królestwa Hiszpanii. Miasto jest trzecim co do wielkości w Hiszpanii, i zostało w znaczącym stopniu odrestaurowane. Oprócz wielu zabytków posiada też niezwykle ciekawą architekturę współczesną. Udając się na wakacje do Walencji, dobrze jest wiedzieć, że posiada ona kilka twarzy. Jedna z nich jest historyczna, średniowieczna, portowa. Druga współczesna i nowoczesna, wręcz kosmiczna oraz trzecie wyspiarska, piaskowo-palmowa. Nie trzeba wybierać, ponieważ będąc w tym mieście, można obcować z każdą z nich.

1. Ogrody Turii

Są to ogrody powstałe w dawnym korycie rzeki. Park biegnie przez całe miasto i dzieli je na dwie części i jest najdłuższym parkiem w Europie. Wzdłuż parku zlokalizowane są miejsca do uprawiania sportów i aktywności fizycznej, boiska do gry, galerie sztuki, fontanny.

2. Torres de serranos

Barbakan to zabytek, który stał się symbolem Walencji. To jedna z dwóch bram miejskich w Europie, które ostały się od XIV wieku. To także największa gotycka budowla w Europie. To niezwykła atrakcja historyczna, ale także doskonały punkt widokowy, który znajduje się na wieży.

3. Plaza del Ayuntamiento

Plaza del Ayuntamiento czyli plac Ratuszowy, to największy i najważniejszy plac Walencji, znajdują się tu wszystkie najważniejsze budynki miasta: ratusz, poczta, wszystkie budynki w stylu art deco, w których najczęściej mieszczą się hotele. Plac ma kształt trójkąta, na jego środku znajduje się duża fontanna.

4. Katedra w Walencji

Posiada długą historię, najpierw była w tym miejscu świątynia rzymska, następnie meczet a katolicką katedrą stała się od początków XIII wieku. Przez stulecia widać w niej mieszające się różne style architektoniczne. W jej wnętrzu można podziwiać święty Gral. Otacza ją zabytkowy plac z fontannami i restauracjami, wyłożony marmurową posadzką. Katedra wraz z placem tworzą serce starego miasta.

5. Plac dziewic

Na środku placu znajduje się fontanna z Neptunem, którego otacza osiem nagich kobiet. Neptun jest symbolem rzeki Turie, która płynęła przez Walencję, a 8 kobiet symbolizuje 8 dopływów rzeki.

6. Port Saplatja

To nie wielka miejscowość znajdująca się kilka kilometrów na wschód o Walencji. Posiada kolorowe domy, co upodabnia ją do Weneckiej wyspy Murano.

7. Plaża de la malvarrosa

To najdłuższa plaża w Walencji, to także bardzo szeroka plaża mająca w niektórych miejscach nawet 500m szerokości.

8. Miasteczko sztuki i nauki

Ciudad de las artes y las ciencias, ogromny futurystyczny kompleks budynków, zaprojektowany przez słynnego architekta. To niezwykły projekt architektoniczny. Znajduje się tu 6 kompleksów: Planetarium i kino, oceanarium, muzeum nauki, pałac sztuki, ogród i przestrzeń eventową.
Miasteczko czynne jest w godzinach 10-18.

9. L’Hemisfèric

Czyli największa sala kinowa w kraju oraz planetarium, budynek z zewnątrz przypomina ludzkie oko. Prezentowane są tu pokazy laserowe.

10. L’Oceanogràfic

Największe oceanarium w Europie, można tu zobaczyć ponad 500 gatunków. Teren obejmuje podziemia oraz ogrody, ptaszarnię, do której można wejść, pokazy delfinów, krokodyle, pingwiny, flamingi. Ogromne wrażenie robią podwodne tunele, którymi można spacerować tuż pod pływającymi rekinami i płaszczakami.

11. L’Àgora

Jest częścią miasteczka sztuki i nauki, przeznaczoną na koncerty, eventy, wystawy i kongresy.

12. El Palau de les Arts Reina Sofía

Pałac sztuki Królowej Zofii, to opera, miejsce spektakli baletowych i koncertów.

13. El Museu de les Ciències Príncipe Felipe

Muzeum Nauki Księcia Filipa, budynek przypominający szkielet dinozaura, mieszczący w sobie interaktywne centrum nauki.

14. Ogród L’Umbracle

Ogród w sercu miasteczka nauki, to idealna propozycja na spacer.

15. Mercat de Colon

Hiszpański targ, mieszczący się w przestronnym secesyjnym budynku z metalową konstrukcją i szklanym dachem. Na targowisku można kupić świeże warzywa, owoce, ryby. Na terenie rynku znajdują się liczne restauracje, puby, kawiarnie. Znajduje się tu kawiarnia, w której serwują desery tworzone przez najlepszego cukiernika w Hiszpanii.

16. Mercat Central

Targ główny, na którym można kupić wiele regionalnych świeżych produktów w przystępnych cenach. To także miejsce, w którym znajduje się szerokie zaplecze gastronomiczne, można zjeść smaczny, hiszpański posiłek, oraz spróbować horchaty, czyli typowego dla Walencji napoju zrobionego z ziemnych migdałów. To miejsce tryskające od środka energią, liczne ozdoby, mozaiki i ceramiki a wszystko pod ogromną kopułą sufitu o wysokości 30 metrów.

17. Sąd wodny

W każdy czwartek o godzinie 12 odbywa się sąd wodny, którego nie można przegapić, będąc w Walencji. Jest to tradycja sięgająca XIII wieku, polegająca na Plaza de la Virgen spotyka się 8 delegatów, którzy debatują pod drzwiami katedry na temat wody. Delegatów jest 8, ponieważ w Walencji jest 8 kanałów doprowadzających wodę do miasta. Debata odbywa się w języku walenckim i jest to rodzaj show prezentowanego dla miasta.

18. Stacja północna

Valencia Nord to bardzo atrakcyjny dworzec, przypominający pałac. Wnętrze dworca zdobią malunki przedstawiające mandarynki i inne rośliny a największe wrażenie robi sufit, który jest pokryty kafelkami tworzącymi ornamenty poprzedzielane drewnianymi belkami. Z drewna wykonane są również kasy biletowe.

19. Guliwer

Gulliver Park to plac zabaw dla dzieci. Główną atrakcją tego miejsca jest Guliwer, który leży na środku placu, a linki, którymi jest przywiązany, stanowią zjeżdżalnie i drabinki do zabawy dla dzieci.

20. Łaźnie arabskie

Do darmowego zwiedzania dostępne są 3 łaźnie arabskie.

21. Historyczna giełda jedwabiu

La Lonja de la Seda, to obok katedry dawny symbol potęgi Walencji, wpisany na listę UNESCO. Na szczyt wierzy, prowadzą 144 kamienne schody, po których można się wspiąć i podziwiać panoramę miasta. Wieża dostępna jest do zwiedzania od poniedziałku do soboty, w niedziele odbywa się tu wystawa monet i znaczków.

22. Dzielnica El Carmen

Najstarsza dzielnica starego miasta, pełna krętych i ciasnych uliczek z restauracjami i sztuką uliczną.

23. Festiwal Las Fallas

Odbywający się co roku w marcu festiwal uliczny, z okazji święta św. Józefa. Podczas imprezy na ulicach miasta ustawiane są duże papierowe postaci, które palone są w ostatnią noc fiesty.
Festiwal doczekał się również swojego muzeum Museo Fallero, w którym można poczuć klimat imprezy.

24. Bioparc Valencia

Zoo słynie ze szczególnie sporej kolekcji afrykańskich gatunków zwierząt.

25. Narodowe Muzeum Ceramiczne

Ten bogato zdobiony pałac Marquise aktualnie pełni funkcję muzeum i ponad 5000 przykładów tradycyjnej ceramiki z Walencji i okolic, azulejos (ceramika z niebieskim szkliwem), z Teruel oraz fajans (glazurowane wyroby ceramiczne), z Toledo i Sewilli, ceramika ze starożytnej Grecji, Rzymu i Arabii; cienka porcelana z Chin i Japonii. Ciekawą atrakcją jest wyposażona XIX-wiecznej kuchni Walencji z tradycyjnymi kafelkami.

26. Kościół św. Mikołaja

Església de Sant Nicolau łączy gotycką strukturę z barokowymi malowidłami i dekoracjami, jeden z najpiękniejszych Walenckich kościołów.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić