10 Popularnych Atrakcji w Palma de Mallorca

palma de mallorca
foto – Pixabay

Palma de Mallorca jest stolicą Balearów oraz największym miastem wyspy Majorka. Na miejscu znajduje się jeden z najpopularniejszych na całym świecie portów dla dużych statków wycieczkowych, a także jeden z najbardziej ruchliwych portów lotniczych, gdzie rocznie zjawiają się miliony turystów z całego świata. Fakty te nie powinny dziwić, biorąc pod uwagę to, że miasto szczyci się wieloma walorami turystycznymi, zaczynając od świetnego klimatu i malowniczych plaż, a kończąc na zabytkach architektonicznych. Co robić po przylocie w to popularne miejsce i jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić?

1. Za najwspanialszą budowlę na całej wyspie oraz miejsce, które bezsprzecznie trzeba zobaczyć, uchodzi Katedra La Seu. To rzymskokatolicka świątynia będąca siedzibą diecezji Majorki. Została wybudowana w stylu gotyckim i renesansowym, a jej początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Eklektyzm budowli wynika z licznych modyfikacji, do których dochodziło na przełomie średniowiecza i renesansu – stąd też jej niesamowita uroda. Na pierwszy rzut oka zdumiewają przede wszystkim rozmiary katedry. Ma ona ponad 120 metrów długości i 55 metrów szerokości, a w środku może zmieścić się nawet 18 tysięcy osób. Ciekawa jest również historia związana z jej powstaniem. Miała zostać wybudowana na zlecenie Jakuba I, króla Aragonii, jako dowód wdzięczności dla Matki Boskiej. Władca był jej wdzięczny za to, że wysłuchała jego modlitw i pozwoliła mu bezpiecznie dotrzeć do brzegu, kiedy sztorm zastał go podczas podboju Majorki. Miejsce to zachwyci nie tylko pielgrzymów, ale również miłośników architektury i sztuki.

2. Ogrody królewskie S’Hort del Rei zostały zaprojektowane w 1960 i znajdują się tuż obok katedry. To doskonałe miejsce, aby w otoczeniu bujnej roślinności odpocząć od zgiełku miasta i turystycznej zawieruchy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uprawiano tutaj warzywa, drzewa owocowe i hodowano króliki. Dziś na terenie ogrodów znajdują się piękne fontanny, stanowiące małe dzieła sztuki, oczka wodne, drzewka pomarańczowe i akacje. Zacienione arkady pozwalają na odrobinę ochłody w upalne dni podczas sezonu.

3. Jednym z największych symboli Palma de Mallorca jest Pałac Almudaina, który nawet dziś pełni funkcję letniej rezydencji dla hiszpańskiej Rodziny Królewskiej. W czasach dominacji muzułmańskiej pałac pełnił funkcję ufortyfikowanego pałacu, a jego nazwa nawiązuje do arabskiego słowa oznaczającego fortecę. Już w późnym średniowieczu stał się własnością monarchii hiszpańskiej, a okres ten zapoczątkował proces zmian w wyglądzie budowli. Warto odwiedzić pałac w środku, aby zobaczyć odnowione komnaty i umeblowanie, które było modne na przestrzeni stuleci. To doskonała okazja, by przekonać się, jak żyli władcy.

4. Palma de Mallorca to miasto, które można porównać do muzeum wystawiającego swoje skarby na pokaz. Dlatego też warto wykorzystywać każdą wolną chwilę na spacery, podczas których można odkryć wiele pereł architektury secesyjnej i nie tylko. Wystarczy powiedzieć, że przed wybuchem pierwszej wojny światowej kilkanaście lat spędził tutaj Antonio Gaudi, jeden z najsłynniejszych architektów na świecie, który odpowiada w wielkim stopniu za dzisiejszy wygląd Barcelony. Jego obecność inspirowała żyjących na Majorce twórców, dlatego architektura w mieście zaskakuje na każdym kroku. Kamienice pełne są zdobień, mozaik i ceramicznych elementów, a każda z nich stanowi odrębne arcydzieło.

5. Wizyta w Palmie to okazja, by docenić arabskie dziedzictwo na tych terenach. Zwiedzanie łaźni arabskich, które były wzorowane na rzymskich prototypach, pozwala zobaczyć pomieszczenia, w których niegdyś brano gorące kąpiele i pielęgnowano życie towarzyskie. Zwieńczone kopułą i oparte na dwunastu kolumnach łaźnie oczarowują egzotycznym klimatem. W dawnych czasach nie służyły one tylko do dbania o higienę, ale przede wszystkim łączyły się z rytuałem religijnym, którym w religii muzułmańskiej wymaga kompletnej czystości.

6. Palma de Mallorca od lat kojarzy się z wakacjami i relaksem. Jednak poza wspaniałymi plażami i lazurową wodą, ma w swoje ofercie o wiele więcej w tej kategorii. Warto wybrać się na spacer wąskimi uliczkami miasta, aby zatrzymać się na jednym z wielu placów wypełnionych lokalnymi knajpkami. Można tutaj w cieniu palemek i owocowych drzewek skosztować pysznego wina i tapas składającego się z hiszpańskich serów, wędlin i oliwek. Takimi miejscami są na przykład Placa Llotja z widokiem na port czy Placa d’Espanya, na którym można najbardziej poczuć rytm tego głośnego miasta i zjeść w miejscach najbardziej lubianych przez jego mieszkańców.

7. La Lonja to budowla uznawana za arcydzieło architektury gotyckiej. Budynek powstał w XV wieku, a jego budowa trwała ponad trzydzieści lat. Stanowił centrum wymiany handlowej i powstał z myślą o Kolegium Kupców. Dziś dookoła niego tętni życie, a sama La Lonja jest przede wszystkim przestrzenia wystawową. Warto zajrzeć do środka w ciągu dnia, kiedy gra świateł wpadających przez bogato zdobione okna zapewnia spektakularne widoki.

8. Placa de Cort to jeden z wielu placów w mieście. Jest jednak jeden ważny powód, aby znalazł się na liście miejsc do odwiedzenia. To tutaj bowiem rośnie liczące od 500 do 800 lat drzewo. Trafiło do miasta z wiejskiej posiadłości znajdującej się w górach Serre de Tramuntana i zostało posadzone jako symbol pokoju. W 2003 roku zostało wpisane na listę najbardziej unikatowych drzew na całych Balearach. Jego pień przypomina abstrakcyjną rzeźbę, a ponadto nieczęsto nadarza się okazja, by oglądać drzewa, które zasadzono najpóźniej w średniowieczu.

9. Santa Catalina to obecnie jedna z najmodniejszych dzielnic w całym mieście. Kiedyś był to obszar, w którym mieszkali rybacy ze swoimi rodzinami. Dziś pozostał po nich tylko unikalny klimat i tradycyjne domy w różnych kolorach i z drewnianymi balkonami. Znajduje się tutaj ogromna ilość przytulnych i klimatycznych knajpek, kawiarni, barów, coctail barów i restauracji. To przykład nowoczesnego zagospodarowania zabytkowej dzielnicy w taki sposób, aby mocno podkreślić jej koloryt lokalny i unikatowość.

10. W zachodniej części Palma de Mallorca na wzgórzu o wysokości stu metrów znajduje się Zamek Bellver. Jego unikatowość polega na tym, że jest jedynym zamkiem w całej Hiszpanii, który jest okrągły, ma też okrągłe wieże i okrągły dziedziniec. Powstał w pierwszej połowie XIV wieku i miał być siedzibą królów oraz pełnić funkcje obronne. Na przestrzeni lat pełnił różne funkcje, będąc i więzieniem, i miejscem publicznych egzekucji, a dziś znajduje się tutaj Muzeum Historii Miasta. To kompleks, w którym można nie tylko poznać niesamowitą historię okolic, ale również zobaczyć z bliska eksponaty świadczące o bogactwie kulturowym Majorki. Z kolei na dziedzińcu często odbywają się koncerty i imprezy kulturalne. Warto wejść na zamek również dlatego, że rozpościera się stąd piękny widok na panoramę całego miasta.

4.4/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić