Toledo to miasto w centralnej Hiszpanii, znajdujące się około siedemdziesięciu kilometrów od Madrytu. Do drugiej połowy XVI wieku miasto to było stolicą Królestwa Kastylii, a jego początki sięgają II wieku przed naszą erą, kiedy powstała tutaj pierwsza osada Iberów, a następnie rzymska osada, Toletum. Ze względu na bogatą historię i wspaniałą architekturę, reprezentującą style architektoniczne modne w kolejnych epokach, Toledo uznaje się za jeden z najpiękniejszych klejnotów hiszpańskiej sztuki architektonicznej. Nie brakuje tutaj muzeów, galerii, parków, zabytków i innych atrakcji, które sprawiają, że co roku miasto odwiedzają miliony turystów z całego świata. Na co warto poświęcić czas w bajecznym Toledo? Poniżej znajduje się kilka propozycji.
1. Starówka
Toledo to miasto, w którym warto spędzić więcej czasu, aby przynajmniej kilka godzin poświęcić na spacer bez planu, pośpiechu i zobowiązań. Zabytkowa starówka znajdująca się na wzgórzu nad rzeką Tag oczarowuje atmosferą, w której da się wyczuć hiszpańską kulturę, tradycję i historię. Całość znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO nie bez powodu. Podczas spaceru wąskimi uliczkami Toledo można zaobserwować wspaniałe budowle sakralne i świeckie, które odpowiadają trendom europejskim w konkretnych latach. Zostały jednak przefiltrowane przez estetykę Hiszpanów, tworząc zupełnie unikatowy krajobraz. Na starówce znajduje się również sporo urokliwych knajpek i restauracji, gdzie można zatrzymać się na pyszny obiad w stylu śródziemnomorskim albo lunch w formie rozmaitych tapas.
2. Alkazar
Jednym z najważniejszych zabytków w mieście jest Alkazar, będące kamienną fortyfikacją usytuowaną w najwyższej części Toledo. Już w trzecim wieku miejsce to stanowiło rzymski pałac, a jego obecna nazwa pochodzi z języka arabskiego, w którym oznacza fort lub zamek. Przez wiele stuleci Alkazar stanowiło siedzibę dla królów oraz lokalnych władz. Rosła również legenda tego miejsca jako największego symbolu Toledo. Podczas krwawej wojny domowej w Hiszpanii, do której doszło w latach od 1936 do 1939, na terenie twierdzy odbyła się popularna bitwa pomiędzy żołnierzami wspierającymi Republikę Hiszpańską oraz żołnierzami popierającymi generała Franco. Obecnie na terenie twierdzy znajduje się muzeum poświęcone wojskowości. Miejsce to jest pozycją obowiązkową dla wszystkich odwiedzających dawną stolicę Królestwa, ale przypadnie do gustu przede wszystkim wielbicielom militariów i historii.
3. Most Alcantara
Zabytek, na który składają się elementy reprezentujące aż trzy epoki. Sam most pochodzi z czasów rzymskich, na jego końcu znajduje się wybudowana w średniowieczu wieża, a wisienką na torcie jest barokowy łuk triumfalny. W innej części miasta znajduje się również okazały most średniowieczny, Puente de San Martin, a niemal całe Toledo otaczają oryginalne mury miejskie oraz doskonale zachowane bramy wjazdowe. Najstarsza z nich pochodzi z X wieku. Trudno więc nie zgodzić się z tym, że Toledo jest miejscem, w którym historia z powodzeniem przeplata się z teraźniejszością, tworząc zupełnie unikatowy klimat.
4. Katedra Najświętszej Marii Panny
Katedra Najświętszej Marii Panny to miejsce, które warto zwiedzić niezależnie od poglądów religijnych. Choć przyciąga ogromne ilości pielgrzymów, dorównują im turyści, którzy po prostu chcą osobiście przekonać się o jej pięknie. Jest nazywana jednym z najważniejszych przykładów gotyckiej sztuki sakralnej w całej Hiszpanii. Już w VI wieku w tym miejscu znajdował się kościół, który po arabskich podbojach zamieniono na meczet. Jednak katedra, jaką znamy w czasach dzisiejszych, powstała na jego fundamentach dopiero na przełomie XIII i XIV wieku. Niesamowicie szczegółowe zdobienia bramy i fasady zachwycają obfitością rzeźb, płaskorzeźb i sztukaterii. Wnętrze świątyni można zwiedzać z audioprzewodnikiem, dzięki któremu turyści poznają nie tylko historię tego miejsca, ale również legendy z nim związane. To tutaj znajduje się kamień, na którym miała stać Maria, kiedy objawiła się biskupowi.
5. Museo del Greco
Museo del Greco to miejsce poświęcone popularnemu mistrzowi, El Greco. Malarz ten urodził się na Krecie i tworzył na przełomie XVI i XVII wieku, będąc jednym z czołowych przedstawicieli manieryzmu w Europie. Później na wieki zapomniano o jego twórczości, aby jego pośmiertna popularność mogła eksplodować ze zwielokrotnioną siłą w wieku dwudziestym. To właśnie w poprzednim stuleciu badacze i historycy sztuki zajęli się analizą twórczości pochodzącego z Krety mistrza. Choć popularniejsze prace artysty znajdują się w Muzeum Prado w Madrycie, można tutaj zobaczyć wielkie dzieła artysty, a także poznać jego życiorys i prace innych malarzy hiszpańskich XVII wieku.
6. Synagoga El Transito
Synagoga El Transito jest najsłynniejszą świątynią żydowską w całym mieście. Została zbudowana w drugiej połowie XIV wieku wskutek działań Samuela Leviego. Reprezentuje styl mudejar, czyli eklektyczną mieszankę elementów islamskich i chrześcijańskich. Obecnie w muzeum znajduje się Muzeum Sefardyjskie, które przybliża odwiedzającym historię Żydów Półwyspu Iberyjskiego oraz ich kulturę.
7. Santa Maria la Blanca
Z kolei synagoga Santa Maria la Blanca w Toledo jest najstarszym budynkiem tego typu w całej Europie. Została wybudowana na przełomie XII i XIII wieku we wspomnianym wcześniej stylu mudejar. Jej nazwa nawiązuje do białego koloru ścian. W środku do dziś zachowało się retabulum ołtarzowe pochodzące z XVI wieku. Miejsce zadziwia elegancją i nieco egzotycznym stylem. Z pewnością spodoba się tym, którzy mogą godzinami podziwiać nietypowe rozwiązania architektoniczne i są wrażliwi na sztukę, w której pobrzmiewa kawał historii.
8. Meczet Cristo de la Luz
Meczet Cristo de la Luz jest jedną z najbardziej nietypowych budowli w całym Toledo. Został wybudowany w 999 roku, czyli w czasach, kiedy panowali tutaj Maurowie. W XI wieku zdobyły go wojska kastylijskie, dlatego też później został przemianowany na kościół chrześcijański. surowe wnętrza świątyni, w których nie brakuje malowideł i starych łuków architektonicznych, są tak samo piękne, jak jego zewnętrzna fasada. To właśnie w takich miejscach jak to, turyści z pełni zdają sobie sprawę z mieszanki kulturowej, jaka na przestrzeni dziejów budowała ducha Toledo.
9. Słodkości
Po wizytach w knajpkach serwujących tapas i restauracjach, gdzie podaje się grillowane ośmiornice i paellę, warto odwiedzić miejsca, w których natychmiast zakochają się zwolennicy słodyczy. A zwłaszcza popularnej masy z cukru i migdałów. Toledo słynie z wyrobów marcepanowych jeszcze od czasów Maurów. Warto odwiedzić więc urokliwe cukierenki i małe sklepiki, gdzie sprzedawane są efektowne figurki marcepanowe, pralinki wypełnione białą masą, ciastka i wszelkie słodycze, jakie tylko można sobie wyobrazić. Jest to też świetny pomysł na prezent dla bliskich czekających w domu.
10. Hospital de Tavera
Hospital de Tavera to okazałe muzeum sztuki znajdujące się w dawnym budynku szpitalnym. Mieści się tutaj sekcja Narodowego Archiwum Historycznego. Na miejscu można podziwiać eksponaty związane z kulturą hiszpańską, a także dzieła sztuki hiszpańskich mistrzów. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą jak najwięcej dowiedzieć się o Toledo, zanim wyruszą odkrywać je osobiście.