Zoo w Chorzowie 📍 Informacje i Ciekawostki

fotografia – Fan page Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny to jedna z najważniejszych atrakcji na terenie Parku Śląskiego, z którego chętnie korzystają mieszkańcy Katowic, Chorzowa, Siemianowic Śląskich i sąsiednich miast. Zielone płuca Górnego Śląska to ważne miejsce wypoczynku i rekreacji, a jednocześnie najlepsze miejsce na rodzinny spacer. Co warto wiedzieć o tutejszym zoo?

1. Dojazd do zoo

Śląskie zoo znajduje się w Parku Śląskim, przy promenadzie generała Jerzego Ziętka. W jego rejonie czeka parking przy ul. Złotej, można tu również dojechać tramwajem z Chorzowa lub Katowic (przystanek „Park Śląski. Śląski Ogród Zoologiczny”).

2. Śląski Ogród Zoologiczny w liczbach

Śląski Ogród Zoologiczny zajmuje powierzchnię 47,5 ha i jest trzecim pod względem wielkości zoo w Polsce. Na jego terenie mieszka prawie 2700 zwierząt reprezentujących 312 gatunków. Cieszy się wielką popularnością, a każdego roku na jego teren zagląda ok. 380 tysięcy zwiedzających.

3. Historia śląskiego zoo

Śląskie zoo powstało w 1954 roku, a pierwsze zwierzęta trafiły tu z likwidowanych ogrodów w Bytomiu i Katowicach. Do najstarszych obiektów na terenie zoo zaliczają się wybiegi dla niedźwiedzi brunatnych oraz Egzotarium. Najnowszą inwestycją zoo jest pawilon lasu deszczowego, który ma zostać oddany do użytku jeszcze w 2023 roku.

4. Pokazy karmienia zwierząt

Turyście zwiedzający zoo mogą brać udział w pokazach karmienia pand czerwonych (codziennie o godzinie 13:30), pelikanów (w dni robocze od maja do września o 10:00) oraz niedźwiedzi brunatnych (w okresie letnim we wtorki, czwartki i soboty o 14:00).

5. Parszywa dwunastka

W śląskim zoo prowadzona jest kampania edukacyjna o nazwie „Parszywa dwunastka”. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na los dzikich zwierząt drapieżnych zagrożonych całkowitym wyginięciem z powodu działalności myśliwych i kłusowników, utraty siedlisk czy uprzedzeń lokalnych społeczności.

6. Wybieg zwierząt udomowionych

Dla małych mieszkańców miast godnym polecenia miejscem jest wybieg zajmowany przez zwierzęta udomowione. Spotkać się tu można m.in. z lamą i osłem, zamieszkała tu również sympatyczna koza domowa.

7. Słoniarnia

Zwiedzanie zoo nie może się obejść bez wizyty w słoniarni, składającej się z wybiegu zewnętrznego oraz budynku, w którym – obok pomieszczeń dla słoni – znalazło się miejsce na terraria dla żółwi oraz jaszczurek.

8. Surykatki

Wśród najpopularniejszych pawilonów na terenie zoo znajduje się ten, w którym mieszkają surykatki. Te zabawne zwierzęta chętnie dokazują, a goście chętnie podglądają je w trakcie zabawy.

9. Kotlina Dinozaurów

Jeszcze zanim nastała moda na Jura Parki, śląskie zoo mogło pochwalić się taką atrakcją. Kotlina Dinozaurów powstała w 1975 roku i była pierwszą ekspozycją tego typu w Polsce. Dinozaury, które można tu zobaczyć, powstały dzięki rekonstrukcji znalezisk z pustyni Gobi. Są to modele naturalnej wielkości, które do dziś robią spore wrażenie na zwiedzających.

10. Śląskie zoo dla dzieci

Dzieci i młodzież mogą korzystać z bogatej oferty edukacyjnej zoo, na którą składają się gry terenowe i warsztaty. Na najmłodszych gości zoo czekają też place zabaw, park linowy i Mini-Zoo. Wśród kilku tras zwiedzania ogrodu pojawia się też „Trasa z dzieckiem”, przystosowana do potrzeb małych turystów i ich opiekunów.

11. Gastronomia

Na ternie śląskiego zoo można skorzystać z kilku punktów gastronomicznych.  Ciekawymi zestawami obiadowymi przyciągają bary „Biały Miś” (w pobliżu wybiegów dla wielbłądów) oraz „Pelikan” (największy bar na terenie zoo, znajdujący się przy wybiegu z pingwinami). W pobliżu Kotliny Dinozaurów czeka bar „Kormoran”, natomiast przy małpiarni kiosk „Eskimos” z lodami.

12. Rebel Garden Cafe

Przy wejściu do zoo mieści się Rebel Garden Cafe – niewielki lokal przyciągający świetnym klimatem i bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych. Można tu posłuchać muzyki na żywo, oglądać wystawy prac lokalnych artystów lub brać udział w spotkaniach autorskich.

13. Rzeźba Żyrafy

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w rejonie zoo jest rzeźba żyrafy, znajdująca się w pobliżu przystanków tramwajowych i autobusowych. Ustawiona w 1959 roku, ułatwia dotarcie do zoo i jest jednym z symboli Parku Śląskiego. Jej twórcami są Leszek Dutka i Lepold Pędziałek, natomiast aleja prowadząca od rzeźby do zoo nosi nazwę: Aleja Żyrafy.

14. Brama wejściowa

Głównego wejścia do śląskiego zoo strzeże okazała brama, będąca cennym zabytkiem i jedną z nielicznych pamiątek po pałacu istniejącym przed II wojną światową w pobliskim Świerklańcu. Brama pochodzi z lat 70. XIX wieku, a do Chorzowa trafiła w 1958 roku. Od ponad sześciu dekad jest jego wizytówką, choć niektórzy walczą o to, by przenieść ją ponownie do parku w Świerklańcu.

15. Park Śląski

Śląski Ogród Zoologiczny jest częścią Parku Śląskiego, założonego w 1950 roku z woli generała Ziętka. Park zajmuje powierzchnię 535 ha, a na jego terenie czeka sporo zieleni, spacerowych alejek i atrakcji dla całych rodzin.  Oprócz zoo kusi „Legendia Śląskie Wesołe Miastecko”, Stadion Śląski, Planetarium Śląskie i Górnośląski Park Etnograficzny, w którym organizowane są liczne imprezy folklorystyczne.

Adres:

Promenada gen. Jerzego Ziętka 7
51-591 Chorzów

4/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić