Leśny Park Niespodzianek 🗺️ – 18 Ciekawostek o tym fascynującym miejscu

leśny park niespodzianek ustroń
foto – Autorstwa Antekbojar – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36199689

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu – ogród zoologiczny , który znajduje się w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Umiejscowiony jest w dzielnicy Zawodzie, przy ul. Zdrojowej 16.

1. Teren parku obejmuje 15 ha. Na jego obszarze wytyczonych zostało 3,5 km ścieżek, a na trasie można zobaczyć 30 gatunków zwierząt, wśród których znajdują się ptaki i ssaki.

2. Leśny Park Niespodzianek został otwarty w lipcu 2002 r. Usytuowany jest na południowym stoku Równicy (884,6 m n.p.m.). Zbocza i wierzchołek wzniesienia porośnięte są starodrzewiem bukowym, będącym częścią naturalnego lasu karpackiego.

3. Park jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Od 1 kwietnia do 31 października czynny jest w godz. 9-18, natomiast od 1 listopada do 31 marca turyści mogą przebywać w godz. 10-16.

4. Bilet normalny kosztuje 20 zł, natomiast ulgowy, przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej od 3 do 18 lat, kosztuje 17 zł. Ulgi przewidziane są również dla mieszkańców Ustronia, osób posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz dla grup przedszkolnych i szkolnych powyżej 20 osób.

5. Wstęp wolny obowiązuje dzieci poniżej 3 lat, osoby powyżej 75. roku życia, dzieci i młodzież szkolną w dniu urodzin (po okazaniu dokumentu potwierdzającego datę urodzenia) oraz opiekunów (1 na 10 dzieci) i kierowców autokarów w przypadku grup odwiedzających Leśny Park Niespodzianek.

6. W cenę biletu, poza całodziennym przebywaniem na terenie obiektu, wliczone są również pokazy lotów ptaków drapieżnych, pokazy lotów sów, ścieżka edukacyjna, aleja bajkowa, Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, plac zabaw (za wyjątkiem urządzeń napędzanych elektrycznie), fotografowanie i filmowanie dla celów prywatnych, toalety oraz parking.

7. Wśród sów można zobaczyć 7 gatunków, takich jak puchacz wirginijski, sowa śnieżna, puchacz europejski, puszczyk uralski, puszczyk brunatny, płomykówka. Pokazy lotów sów odbywają się o godz. 12 i 15 w sezonie letnim i o godz. 12 w sezonie zimowym.

8. Największą prezentowaną na pokazach sową jest Kuba, puchacz europejski. Z kolei puchacz wirginijski o imieniu Vergill potrafi chwytać w powietrzu rzuconą nagrodę, co prezentuje podczas pokazów. Waży ok. 1,5 kg, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 1,3m.

9. Wśród patków drapieżnych w parku znajdują się aguja, bielik amerykański, orzeł stepowy, pustułka amerykańska, pustułka zwyczajna, raróg górski, sokół indyjski, jastrząb gołębiarz, myszołów zwyczajny. Pokazy lotów ptaków drapieżnych odbywają się w sezonie letnim o godz. 11, 14 i 16, natomiast w sezonie zimowym o godz.. 11 i 14.

10. Szczególnie cennym okazem wśród wymienionych ptaków jest aguja, która bywa zwana również orłem kordylierskim. Pochodzi z Ameryki Południowej. Naturalnym środowiskiem ptaka są wysokie góry. Rozmnażanie w niewoli jest trudnym zadaniem. Aguja w Leśnym Parku Niespodzianek jest jedynym przedstawicielem tego gatunku w Polsce.

11. Największym ptakiem prezentowanym na pokazach ptaków drapieżnych jest bielik amerykański. Samiec przebywający w Leśnym Parku Niespodzianek ma na imię Regan. Waży ok. 4 kg, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 2 m.

12. Ssaki w parku są reprezentowane m. in. przez żubra, jelenia szlachetnego, jelenia wschodniego, daniela, muflona, dzika, żbika, jenota, szopa pracza, alpakę, muła, kozę karpacką, królika i świnkę wietnamską.

13. Ptaki przebywają w wolierach, które oznaczone są jako sowiarnia w przypadku sów i sokolarnia w przypadku ptaków drapieżnych. Niektóre ze ssaków można pogłaskać, a nawet nakarmić przy asyście pracownika parku.

14. W obrębie sowiarni znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, znane również jako Muzeum Myślistwa i Łowiectwa. Prezentuje ekspozycje zwierząt z Europy, Afryki i Ameryki Północnej. Można tu również obejrzeć filmy przyrodnicze, a także przeprowadzać obserwacje za pomocą mikroskopu elektronicznego.

15. Aleja Bajkowa składa się z 11 ruchomych ekspozycji przedstawiających popularne bajki. Znajdują się wśród nich m. in. „Bolek i Lolek”, „Czerwony Kapturek”, „Pszczółka Maja”, „Pinokio”, „Żabi król”, „Śpiąca królewna”, „Trzy świnki” czy też „Kot w butach”.

16. Na placu zabaw najmłodsze dzieci mogą skorzystać z huśtawek, batut, zjeżdżalni oraz suchego basenu z piłeczkami. Dla starszych przewidziane są atrakcje w postaci trampolin, karuzeli, pająka linowego do trenowana wspinaczki oraz mini tyrolki.

17. Na obszarze parku znajduje się kilka punktów widokowych, z których rozciąga się wspaniały widok na wzniesienia Beskidu Śląskiego. Wśród szczytów, które można stąd dojrzeć, znajdują się m. in. Czantoria (995 m n.p.m.), Mała Czantoria (866 m n.p.m.) czy Chełm (464 m n.p.m.).

18. W pobliżu parku przepływa Skalica, dopływ Wisły. W okolicy przebiegają również szlaki turystyczne: czerwony od PKP Ustroń przez Gościniec Równica na Czantorię Wielką, żółty z Gościńca Równica do Skoczowa oraz niebieski z PKP Ustroń przez Chatę na Czantorii na Czantorię Wielką.

 

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić