Wilno Turystycznie 🗺️ Top Atrakcje i Ciekawe Miejsca

fotografia – Pixabay

Wśród nadbałtyckich stolic najchętniej i najczęściej przez Polaków odwiedzane jest Wilno. Miasto to upodobali sobie podróżnicy z całej Polski – być może z powodu bliskości od polskiej granicy, podobnej kultury i kuchni lub przez wzgląd na wspólną historię. Wilno to stolica Litwy, a przy tym najważniejsze i największe miasto w kraju. Słynie z ogromnej ilości miejsc kultu religijnego – znajduje się tu ponad 60 różnych świątyni! Wilno to także miasto, w którym na każdym kroku możemy znaleźć wspaniałe pozostałości po wiekowej historii, a także mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Oto 10 miejsc w Wilnie i okolicach, które z pewnością trzeba odwiedzić.

1. Zamek w Trokach

Zamek w Trokach to jedna z największych atrakcji na Litwie, a także najbardziej rozpoznawalna budowla i symbol kraju. Pierwotny zamek został wybudowany na przełomie XIV i XV wieku, jednak wielokrotnie był niszczony i rabowany aż do początku XX wieku, kiedy to rozpoczęto pracę remontowe. Ogromna posiadłość niegdyś była miejscem wielu spotkań królewskich i niejednokrotnie opierał się najazdom wojsk krzyżackich. Obecnie zamek jest przede wszystkim atrakcją turystyczną, a jego wnętrza udostępniane są dla zwiedzających. W środku znajduje się muzeum historyczne, a dodatkowo na terenie obiektu odbywają się liczne wydarzenia, imprezy, pikniki i rekonstrukcje zdarzeń historycznych.

2. Kościół św. Anny

Kościół św. Anny to jedna z najpiękniejszych świątyni w Wilnie. Monumentalna budowla jest świetnym przykładem tzw. gotyku gdańskiego, który znany jest z architektury polskiego pomorza. Budowa kościoła zakończona została w XVI wieku. Cechą charakterystyczną świątyni jest piękna, ażurowa fasada oraz kilka dekoracyjnych szczytów dachowych zakończonych krucyfiksami. Warto zwiedzić także środek świątyni, gdzie znajdują się m.in. trzy barokowe ołtarze, które zaprojektowane zostały przez polskiego, osiemnastowiecznego architekta Jana Glaubitza.

3. Litewskie Muzeum Narodowe

Litewskie Muzeum Narodowe to jedna z największych placówek o charakterze historycznym w całym kraju. Muzeum podzielone jest na Nowy i Stary Arsenał. W Starym Arsenale znajdują się obiekty pochodzące z czasów prehistorycznych (w tym najstarsze liczące nawet ponad 10 tysięcy lat) i średniowiecznych, aż do XIII wieku. W Nowym Arsenale możemy poznać ostatnie 800 lat litewskiej historii.

4. Zamek Dolny

Kolejnym miejscem, które trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Wilna, jest Zamek Dolny czyli dokładna rekonstrukcja niegdysiejszego pałacu zamieszkiwana przez Wielkich Książąt Litewskich. Oryginalny zamek wybudowany został najprawdopodobniej na początku XVI wieku za czasów panowania Zygmunta I Starego. Renesansowy budynek był jedną z najważniejszych rezydencji książęcych, jednak został niemal doszczętnie zniszczony podczas rosyjskich najazdów w połowie XVII wieku. Dopiero kilka lat temu ukończono prace rekonstrukcyjne, a także odnawianie zabytkowych wnętrz, które mają odzwierciedlać zamierzchłe czasy świetności zamku.

5. Litewskie Muzeum Sztuki

Litewskie Muzeum Sztuki w Wilnie to największe muzeum w całym kraju, które zajmuje się kolekcjonowaniem obiektów o wartości historycznej i kulturowej. Ogromna kolekcja litewskiej instytucji zawiera około 250 tysięcy różnych obiektów, w szczególności obrazów, rzeźb, rysunków i fotografii. Duże wrażenie robi ekspozycja sztuki użytkowej, w której podziwiać można zabytkowe meble, wspaniałe ozdoby z kamieni i metali szlachetnych, zdobioną ceramikę i tekstylia. W muzeum znajduje się także dział etnograficzny zawierający m.in. stroje ludowe i przykłady sztuki regionalnej oraz największa w kraju ekspozycja numizmatyczna.

6. Baszta Giedymina

Gotycka Baszta Giedymina to niewielka, ceglana wieża, która powstała na początku XV wieku. W środku baszty umiejscowione zostało Muzeum Zamku Górnego, w którym podziwiać można dużą kolekcję o charakterze militarnym. Znajdują się tu elementy uzbrojenia średniowiecznych rycerzy, broń (od mieczy, aż po kule armatnie), a także liczne pamiątki związane z państwem Krzyżackim. Dużą atrakcją dla miłośników historii jest obejrzenie dokładnej makiety przedstawiającej wydarzenia w trakcie Bitwy pod Grunwaldem. Dodatkowo na szczycie baszty znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na Wilno.

7. Park Europy

Wilno bez wątpienia jest wyjątkowo zielonym miastem – znajduje się tu m.in. piękny Ogród Bernandyński oraz wspaniałe Uniwersyteckie Ogrody Botaniczne. W wolnej chwili warto jednak wybrać się poza miasto do Parku Europy czyli swoistego muzeum na świeżym powietrzu. Ta wspaniała “galeria sztuki współczesnej” otwarta została w 1991 roku dzięki działaniom wybitnego litewskiego artysty Gintarasa Karosasa, który specjalizował się w rzeźbie nowoczesnej. Na ogromny terenie 55 hektarów znajduje się ponad 100 różnych rzeźb, które świetnie komponują się z otaczającą je przyrodą. Wśród wielu wspaniałych dzieł duże wrażenie robi m.in. ścieżka ze ścianami ze starych telewizorów oraz kolekcja pięknych, bajkowych rzeźb polskiej artystki Magdaleny Abakanowicz.

8. Kościół św. Franciszka i św. Bernardyna

Kolejną ważną świątynią w mieście jest Kościół pod wezwaniem św. Franciszka i św. Bernardyna. Gotycka budowla powstała na przełomie XV i XVI wieku, jednak przez kolejne stulecia niejednokrotnie była przebudowana i remontowana, przez co straciła nieco ze swojego pierwotnego, klasztornego charakteru. W środku warto zwrócić na unikalne, gotycko-renesansowe malowidła naścienne (odkryte dopiero w 1981 roku), wspaniałe, zabytkowe organy, a także liczne zdobienia ścian i sklepienia kościoła.

9. Muzeum Ofiar Ludobójstwa

Muzeum Ofiar Ludobójstwa to jedno z najważniejszych kultów pamięci historycznej w Wilnie. Zostało poświęcone pamięci wszystkim ofiarom – żołnierzom, partyzantom i cywilom – którzy stracili życie podczas kilkudziesięcioletniej okupacji państwa przez Związek Radziecki. Muzeum mieści się w zabytkowym, dziewiętnastowiecznym budynku i miejscu wielokrotnych egzekucji dokonanych przez radzieckie KGB. Choć ta część historii Litwy jest wyjątkowo wstrząsająca i smutna, Muzeum Ofiar Ludobójstwa z pewnością robi ogromne wrażenie i przypomina o kruchości ludzkiego życia w niepewnych czasach.

10. Przysmaki kuchni litewskiej

W Wilnie nie brakuje świetnych restauracji i lokalnych tawern, które serwują różnego rodzaju przysmaki i regionalne dania kuchni litewskiej. Podczas pobytu w mieście warto spróbować cepelinów czyli tradycyjnych klusek z mięsnych farszem oraz blinów ziemniaczanych z dodatkiem grzybów, kapusty lub boczku. W większości sklepów znajdziemy narodową wędlinę, którą zajadają się nie tylko Litwini czyli nieco pieprzny, aromatyczny kindziuk. Miłośnicy słodkości z pewnością zakochają się w litewskich batonikach tzw. “serniczkach” czyli przypominających popularny wypiek słodyczach oblanych gorzką lub mleczną czekoladą. Na dorosłych czekają wyborne litewskie piwa (głównie jasne), a także pyszne owocowe nalewki i słodkie, przypominające domowe, wina.

Mimo licznych wiekowych zabytków, Wilno to także wyjątkowo nowoczesne miasto, w którym niemal bezustannie tętni życie. Wystarczy przejść się zabytkową ulicą Pilies, która pełna jest klimatycznych barów, modnych restauracji i znanych kawiarni, by poczuć wielkomiejski klimat Wilna. To także wyjątkowo zielone miasto, w którym nie brakuje parków i miejsc przystosowanych do aktywnego wypoczynku, a dookoła samej metropolii rozciągają się litewskie parki krajobrazowe i malownicze jeziora.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić