Łomnica – Informacje i Ciekawostki

łomnica
foto – Pixabay

Łomnica to drugi pod względem wysokości szczyt Tatr znajdujący się w słowackiej części. Ze względu na niezwykle malownicze położenie i liczne atrakcje w pobliżu cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony taterników i turystów.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jego temat.

1. Łomnica wznosi się na wysokość 2633 metrów nad poziomem morza, a jej wybitność wynosi 440 metrów. Po Gerlachu, który jest najwyższym szczytem Słowacji, jest to drugi najwyższy szczyt w słowackich Tatrach.

2. Łomnica znajduje się na bocznej grani, która odchodzi na południowy wschód od grani głównej. Odchodzą od niej liczne grzędy, a także trzy granie, do których zaliczają się grań północno-zachodnia, grań południowa oraz grań północno-wschodnia.

3. Łomnica od XV wieku znajdowała się w herbie Berzeviczych z Wielkiej Łomnicy i była symbolem Tatr Spiskich. Od XVII do XIX wieku prowadzono tutaj liczne prace górnicze, podobnie jak w wielu innych miejscach w górach wysokich.

4. W drugiej połowie XVIII wieku doszło tutaj do pierwszego zanotowanego wejścia na szczyt, którego dokonał pracujący w górnictwie Jakob Fabri Senior. Pierwsze wejścia turystyczne miały miejsce kilka lat później, a wśród śmiałków znalazł się Stanisław Staszic, polski działacz oświeceniowy i publicysta.

5. W XIX wieku Łomnica cieszyła się ogromną popularnością wśród taterników, turystów, artystów i badaczy. Do 1870 roku zdecydowanie była najpopularniejszym szczytem w całych Tatrach, a  i dzisiaj cieszy się wielką popularnością.

6. Kolej linowa na Łomnicę pokonuje trasę liczącą 6 kilometrów i zabiera turystów z Tatrzańskiej Łomnicy na szczyt góry. Pierwsze prace związane z jej budową rozpoczęły się w latach dwudziestych XX wieku, a na przestrzeni lat została ona rozbudowana i poddana modernizacji.

7. Łomnicki Staw to polodowcowe jezioro znajdujące się pod południowymi stokami Łomnicy. Znajduje się na wysokości 1751 metrów nad poziomem morza. Działa przy nim obserwatorium astronomiczne nad Łomnickim Stawem, które zostało założone w 1943 roku.

8. Schronisko Łomnickie ma historię sięgającą lat czterdziestych XIX wieku, kiedy stworzono tutaj skalną kolebą, która miała dawać schronienie turystom. Obecnie na jej miejscu znajduje się pełnoprawne schronisko, które w pierwszej wersji powstało już w 1914 roku.

9. Dolina Łomnicka znajduje się w Tatrach Wysokich i graniczy z Miedzianą Kotliną, Doliną Huncowską oraz Doliną Małej Zimnej Wody. Znajduje się tutaj efektowny kocioł polodowcowy, a także Łomnicki Staw. Przebiegają przez nią liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności i znajdują się tutaj stacje kolejki linowej.

10. Dolina Małej Zimnej Wody to tatrzańska dolina, która jest długa na cztery kilometry. Jej górna część nazywana jest Doliną Pięciu Stawów Spiskich, ponieważ znajdują się tutaj efektowne jeziora polodowcowe. Widoki w tym miejscu są na tyle piękne, że co roku przyciągają tysiące turystów.

11. Olbrzymi Wodospad ma wysokość około 20 metrów i znajduje się na dolnym progu Doliny Małej Zimnej Wody. Wiodący tędy szlak turystyczny prowadzi przez mostek znajdujący się tuż przy wodospadzie, dlatego turyści mają okazję przyjrzeć się mu z bliska.

12. Obserwatorium astronomiczne nad Łomickim Stawem znajduje się pod opieką Słowackiej Akademii Nauk. Znajduje się tutaj astrograf znanej firmy Carl Zeiss, którego można używać do obserwacji oraz wyznaczania dokładnych pozycji małych planet i komet.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić