Zdecydowana większość osób słysząc kreml od razu kojarzy go z Moskwą. Z jednej strony to dobra myśl, ale tak nie do końca. Kreml może być np. nowogrodzki, kazański, smoleński itp. Jak widać kreml nie jest przypisany tylko do Moskwy. Co innego kiedy „Kreml” napisany zostanie dużą literą, wtedy najpewniej osoba pisząca ma na myśli ośrodek władzy rosyjskiej znajdujący się w Moskwie.
1. Kreml w języku rosyjskim oznacza twierdzę, warowny gród znajdujący się w obrębie jakiegoś ważnego rosyjskiego miasta. Można by go śmiało przyrównać do cytadeli, akropolu itp. Kremle ze względu na swoje przeznaczenie najczęściej budowane były na wzgórzach z których łatwiej było prowadzić obronę miasta.
2. Kreml w Moskwie jest budowlą warowną usytuowaną w lewobrzeżnej części Moskwy, licząc od przepływającej przez miasto rzeki Moskwy. Moskiewski Kreml jest zajmującą 28 hektarów warownią, wewnątrz której znajdują się budynki książęce, cerkiew, budynki administracji. W dzisiejszych czasach na Kremlu w Moskwie znajduje się główny ośrodek władzy Rosji.
3. Moskiewskie wzgórze na którym zbudowano Kreml było zamieszkałe przez ludzi już w II tysiącleciu p.n.e.
4. W roku 1147 kniaź Jerzy Dołgoruki zarządził na wzgórzu budowę drewnianej baszty. Tym sposobem można przyjąć tą datę za początek dzisiejszego Kremla
5. Z biegiem czasu na wzgórzu kremlowskim zaczęły powstawać kolejne budowle, między innymi cerkwie, arsenał, pałace, a wokół wszystkiego wyrastał mur obronny.
6. W roku 1990 Kreml w Moskwie wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
7. Długość murów Kremla wynosi 2235 m, wysokość waha się między 5 a 19 metrów. Grubość murów na niejednej osobie może zrobić wrażenie, wynosi od 3,5 do 6,5 metra. Na całej długości murów rozlokowano 19 wież.
8. Mur kremlowski zaprojektowany został przez pochodzących z Włoch architektów Marco Ruffo i Pietro Antonio Solari. Budowa murów trwała w latach 1485-1495. Mur posiada bardzo charakterystyczne zwieńczenie nazywane blankami lub krenelażem.
9. Każda baszta zbudowana w murze nosi indywidualną nazwę, a dwie są określane jako „Wieże Bezimienne”. Najsłynniejszą jest Wieża Spaska nazywana również Wieżą Zbawiciela. Wieża ta ma ponad 67 metrów wysokości i wychodzi na Plac Czerwony. Najwyższą wieżą Kremla jest Wieża Troicka mająca wraz z zamontowaną na jej szczycie gwiazdą 80 metrów wysokości. Baszty i wieże kremlowskie są jednymi z najbardziej charakterystycznych budowli nie tylko Kremla, ale także Moskwy.
10. Po rewolucji Październikowej nowe sowieckie władze przeniosły z powrotem stolicę Rosji do Moskwy. Główną siedzibą władz został Kreml i do dnia dzisiejszego spełnia tą rolę. Początkowo nowe władze komunistyczne zarządziły likwidację kolejnych atrybutów religijnych. W roku 1955 Kreml otwarto dla zwiedzających.