10 Najważniejszych Atrakcji w Mieście Rzym

fotografia – Pixabay

Rzym był niegdyś centrum imperium rzymskiego i największym miastem świata. Dziś to jedno z najliczniej odwiedzanych przez turystów miejscem na całym świecie. To stolica i jednocześnie największe miasto Włoch. Miasto, które nie śpi, nazywane “Wiecznym Miastem”, przepełnione jest starożytnymi budowlami, które pomimo upływu wieków nadal imponują swoim wyglądem. Nie wiele jest tego typu miejsc na świecie, w których prawie na każdym kroku znajduje się fragmenty starożytnej kultury. Pomimo ogromnej ilości turystów Rzym jest kolebką naszej cywilizacji i warto odwiedzić go chociaż raz w życiu. Chociażby po to, aby poczuć i zobaczyć najpopularniejsze zabytki, które przetrwały pomimo wielu kataklizmów i upływu czasu. A także, aby na własne oczy zobaczyć wybitne dzieła artystyczne epoki, które nie ma sobie równych we współczesnym świecie.

1. Koloseum

Zwiedzanie Rzymu najlepiej rozpocząć od Koloseum, zwłaszcza jeżeli nie mamy na zobaczenie miasta zbyt wiele czasu. To niezwykłe miejsce, a nawet prawdziwy cud świata, który liczy aż 2000 lat. Przed wejściem do Koloseum zwykle tworzą się najdłuższe kolejki, warto jednak zarezerwować bilet wcześniej przez internet, dzięki temu można wejść boczną kolejką i wtedy czas oczekiwania nieco się zmniejsza. W pierwszą niedzielę miesiąca zwiedzanie jest darmowe. Przestrzeń i duch tego miejsca jest wyczuwalny na każdym kroku. Koloseum jest ogromne, dawniej potrafiło pomieścić od 40 do 70 tysięcy ludzi na widowni, dziś obowiązują ograniczenia i jednorazowo na terenie obiektu może przebywać 3000 osób. Mimo że dziś już nie można tu obejrzeć krwawych igrzysk gladiatorów i dzikich zwierząt a amfiteatr jest w dużej części zrujnowany, to nadal robi duże wrażenie.

2. Bazylika św. Piotra

Będąc w Rzymie, trzeba też koniecznie wkroczyć na terytorium innego państwa, czyli odwiedzić Watykan. Wejść do Bazyliki św. Piotra, zobaczyć Kaplicę Sykstyńska i zwiedzić muzea watykańskie. Trzeba się jednak liczyć z bardzo długą kolejką ciągnąca się nawet 3 godziny. Cena biletu wstępu wynosi ok. 17 euro, istnieje też opcja ekstra, bez kolejki, bez czekania, za to z przewodnikiem w każdym języku, niestety kosztują aż 50 euro.
Jest to drugi co do wielkości kościół chrześcijański na świecie. Znajduje się w niej Pięta Watykańska, czyli jedna z czterech pięt stworzonych przez Michała Anioła, Rzeźba znajduje się po prawej stronie od wejścia do bazyliki. Z kopuły, którą również zaprojektował Michał Anioł, można zobaczyć widoki rozciągające się na całą panoramę miasta.

3. Forum Romanum

Czyli najstarszy i najsłynniejszy rynek Rzymski, znajdujący się w otoczeniu sześciu z siedmiu wzgórz, na których jest położony Rzym.
Ogromna zamknięta kolekcja pomników ludzi władzy z dawnych lat. To miejsce, w którym odbywały się wszystkie najważniejsze religijne i polityczne wydarzenia. Znajduje się tu wiele istotnych informacji o każdym miejscu, dzieki, którym można poznać historie Rzymu.

4. Panteon

Jest jedną z największych budowli kopułowych na świecie, powstał w II w. naszej ery. Olbrzymia kopuła Panteonu jest zwieńczona oculusem, czyli okrągłym ośmiometrowym otworem. Nie jest on niczym zasłonięty, do wnętrza Panteonu wpada przez oculus światło, podobnie w przypadku deszczu, który spada na środek, gdzie w podłodze wykonane jest specjalnie wklęśnięcie z otworami, przez które deszcz spływa na zewnątrz. Oculus to bardzo ciekawe rozwiązanie architektoniczne, a jednocześnie jedyne źródło światła, jakie posiada Panteon. To jednocześnie jedna z najlepiej zachowanych budowli pochodzących ze starożytnego Rzymu, która była poświęcona wszystkim Bogom czczonym w owym czasie. To miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Rzymie.

5. Piazza Navona

To jeden z najpiękniejszych placów w Rzymie, na którym znajduje się słynna fontanna, która znalazła się w filmie “Anioły i demony” oraz Palazzo Pamphili, który jest najbardziej znaczącym budynkiem na Piazza Navona.
W czasach średniowiecza plac pełnił funkcję targu, a we współczesności w okolicach świąt Bożego Narodzenia przemienia się w skupisko kramów i straganów ze słodyczami i upominkami świątecznymi.

6. Fontanna Trevi

To najsłynniejsza barokowa fontanna we Włoszech. Przylega do pałacu Poli na Piazza di Trevi. Jej nazwa wzięła się od jej lokalizacji, która ma miejsce na skrzyżowaniu 3 dróg. Turyści przychodzą tu nie tylko zobaczyć tę wyjątkową rzeźbę i zrobić sobie zdjęcie, ale także wrzucić do niej pieniądze. Jak głosi legenda, jeżeli wrzuci się do niej jedną monetę, daje to gwarancję, że kiedyś wróci się do Rzymu, 2 monety gwarantują romans, a wrzucenie trzech monet do fontanny to pewny ślub. Ogromne ilości pieniędzy wrzucanych do wody, jedynie w zeszłym roku przyniosły miastu zysk 1,5 miliona euro, co jest więcej niż zysk z kilku muzeów Rzymskich razem wzięty.

7. Kaplica Sykstyńska

Jest papieską kaplicą, która znajduje się w Pałacu watykańskim. Już od początków jej powstania była przeznaczona do najważniejszych uroczystości kościelnych. Niesamowite freski, które się tu znajdują, przenoszą człowieka w świat Objawienia. Wybitny artysta Michał Anioł namalował sufit kaplicy, dzieło opowiadające historię ludzkości od stworzenia świata. Projekt ten, znacząco wpłyną na bieg sztuki zachodniej i do dziś jest niezmiennie uważany za arcydzieło i jedno z największych artystycznych osiągnięć cywilizacji ludzkiej.

8. Schody Hiszpańskie

Schody powstały w XVIII i są drugimi po schodach Potiomkinowskich w Odessie, co do wielkości i szerokości schodami w Europie. Kształtem mają z założenia naśladować ruch morskich fal, liczą prawie 200 stopni. Wiosną są wspaniale ozdobione kolorowymi kwiatami, odbywa się tu festiwal kwiatów, a także pokazy mody, w okolicach świąt jest wystawiana szopka. U podnóża znajduje się fontanna w kształcie łodzi. Schody Hiszpańskie wystąpiły w jednym z filmów Woody’ego Allena pt. “Zakochani w Rzymie”

9. Campo de’ Fiori

Plac, który na przestrzeni wieków zmieniał się, będąc targowiskiem, miejscem rozwoju kultury ulicznej oraz miejscem straceń, gdzie odbywały się publiczne egzekucje, turnieje i zgromadzenia. Od XIX wieku jest tu popularny targ, na którym znajdują się kwiaty, świeże produkty, mięso i sery. Czesław Miłosz w jednym ze swoich wierszy “Campo di Fiori” upamiętnił owy plac oraz wykonaną na nim egzekucję Giordano Bruno, którego twórcze pomysły uznawano za herezje, z ramienia kościoła katolickiego kazano spalić żywcem na stosie. Obecnie w miejscu tym stoi pomnik, uznanego za męczennika Bruno.

10. Plac Wenecki

Na Placu znajduje się również niezwykła budowla, jaką jest Pałac Wenecki, w którym swojego czasu mieszkał Mussolini. Znajduje się tu niesamowity, marmurowy pomnik Vittorio Emmanuelle II, znany także jako „Ołtarz Ojczyzny”, do którego wejście jest bezpłatne. Również za darmo dostępne jest zwiedzanie niektórych sali z wystawami. Na 6 piętrze znajduje się taras z pięknymi widokami. Windą można dostać się na jeszcze wyższe tarasy, z których można podziwiać cały Rzym. Wjazd kosztuje 10 euro. Tarasowe widoki są bardzo interesujące, doskonale widać stąd rzymskie ruiny i Koloseum

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić