Werona – 15 Najlepszych Atrakcji i Ciekawych Miejsc 2023

fotografia – Pixabay

Włoską Weronę prawdopodobnie nie każdy kojarzy, jednak jeżeli zapytamy kogoś o miasto Romea i Julii to chyba nikt nie będzie miał wątpliwości, o jakie konkretnie miasto chodzi. Położona w północno-wschodnich Włoszech nad rzeką Adygą, Werona słynie z wyjątkowo dużej liczby zabytków pochodzących z czasów rzymskich. Jest bardzo bogata w sztukę a ponadto bardzo różnorodna. Są tu pozostałości po Rzymianach, Habsburgach i rodzie Scaligerich. Nazywana jest “Małym Rzymem”, który najprzyjemniej zwiedza się na piechotę, jeżeli tylko mamy dostatecznie dużo czasu, aby zanurzyć się w tym romantycznym mieście.

1. Amfiteatr

To budowla, która stoi w tym samym miejscu od I wieku naszej ery, jednak do dziś bywa miejscem, w którym odbywają się różne przedstawienia i koncerty. W czasach starożytności amfiteatr potrafił pomieścić prawie 30 tysięcy widzów, którzy przybywali tłumnie, aby oglądać występy gladiatorów ze zwierzętami. Dziś zwany potocznie Areną, starożytny Rzymski teatr pomieści maksymalnie 15 tysięcy.

2. Dom Julii

Casa di Giulietta to z pewnością największa atrakcja miasta, która każdego dnia tłumne odwiedzają turyści chcący zobaczyć balkon, na którym ponoć bywała Szekspirowska Julia, potrzymać Julię za pierś. Ma to rzekomo przynieść szczęście w miłości, więc amatorów nie brakuje.
Dom Romea znajduje się pod adresem Via Arche Scaligere 2, jednak znajduje się on w prywatnych rękach i nie ma możliwości zwiedzenia go, pozostaje opcja zrobienia pamiątkowego zdjęcia pod wskazanym adresem.
Dom Julii znajduje się na ulicy Via Cappello 23, można go zwiedzać w poniedziałki w godzinach 13:30 – 19:30 i od wtorku do niedzieli w godzinach 8:30 – 19:30, bilet kosztuje 10 euro. Podwórko udostępnione jest zwiedzającym za darmo.

3. Torre dei Lamberti

To wieża znajdująca się na placu Delle Erbe, jest to niesamowity punkt widokowy na miasto.
Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 18, a w weekendy od 10 do 18.
Cena 8 euro, ulgowy 5 euro, posiadacze karty Verona Card mogą wejść bezpłatnie schodami lub wjechać windą za 1 euro.

4. Plac Delle Erbe

To jeden z najpiękniejszych werońskich placów, otoczony wspaniałymi kamienicami. To serce Werony. W Wenornie było niegdyś 70 wież, jedna z nich Torre dei Lamberti znajduje się na placu i licząca 84 metry wysokości. Plac z jednej strony zamyka barokowy pałac Maffei, przed pałacem wzniesiono kolumnę z lwem św. Marka- świadectwem panowania Wenecji.

5.Plac dei Signori

Zabytkowy plac, na którym znajduje się pomnik zamyślonego Dantego, autora poematu “Boska komedia”. Nad łukiem łączącym Pałac i Lodżię, stoi rzeźba mężczyzny z kamienną kulą. To wybitny włoski lekarz i uczony z XV wieku. Legenda głosi, że jeśli stanie pod nią człowiek niesplamiony grzechem, to kula spadnie mu na głowę. Prawdopodobnie nie jest to popularna legenda, ponieważ wszyscy przechodzą pod rzeźbą bez obaw.
Sam plac jest miejscem spotkań młodzieży i zabaw dzieci.

Polecany szczególnie do nabycia pamiątek oraz zjedzenia owocowych przekąsek. Zimą można tu kupić smaczne pieczone kasztany.

6. Grobowce rodu Scaligerich

Na Piazza dei Signori, tuż obok uroczego kościoła Santa Maria Antica, znajdują się grobowce rodzinny rodu Scaliger, który panował w Weronie od 1262 do 1404 roku. W marmurowych sarkofagach spoczywa 3 braci. Ponad gotyckimi wieżyczkami z mnóstwem ozdób wznoszą się kamienne rumaki i rycerze trzymający w dłoniach włócznie. Wyglądają jakby, chcieli pokonać swoją śmierć, nadal władać.

7. Studnia miłości

Pozzo dell’amore, to kolejne romantyczne miejsce, które powinni odwiedzić poszukujący miłości romantycy. Nie jest łatwo trafić do tego miejsca, które znajduje się pod adresem Pozzo San, Vicoletto Cieco, Scalette S. Marco, 37121 Werona. Jednak warto, ponieważ kiedy już dotrzemy na miejsce, wrzucimy pieniążek do studni i odczekamy chwilę w ciszy, miłość nas odnajdzie sama.

8. Teatr Rzymski

Jest najstarszym zabytkiem z czasów rzymskich w Weronie. W lecie odbywają się tu festiwale Szekspirowskie oraz inne przedstawienia i koncerty. Oryginalne, zachowane struktury teatru znajdują się pod ochroną UNESCO, jako pozostałość po powstałym w I wieku n.e. Teatro Romano. Tuz obok teatru znajduje się Muzeum Archeologiczne.

9. Zamek San Pietro

Zamek znajduje się w starej części miasta, to renesansowa budowla zjawiskowo prezentująca się na wzgórzu. Można tam dotrzeć schodami lub wjechać kolejką za 1 euro. Z góry roztacza się piękna panorama na miasto, która de facto może być większą atrakcją tego miejsca niż sam zamek.

10.Most Scaligerów i Castelvecchio

Ceglany most, zburzony i odbudowany po wojnie z oryginalnych materiałów, stał się wizytówka Werony. Dawniej był on średniowieczną obronną bramą prowadzącą do zamku Castelvecchio, dziś Ponte Scaligero jest atrakcją turystyczną, muzeum i miejscem, z którego roztaczają się piękne widoki na miasto.

11. Spacer brzegiem Adygi

Adyga jest rzeką, która aż z 3 stron otacza miasto. Spacerując wzdłuż wybrzeża, można podziwiać najpiękniejszą panoramę miasta. Szczególnie okolice Piazza Bra Molinari, gdzie znajduje się dużo ławek i miejsc, w których można miło spędzić czas, podziwiać z góry Teatr Romano i Ponte pietra, a nawet zjeść pyszne lody.

12. Via mazzini

To miejsce szczególne dla miłośników zakupów, znane z licznych butików. W ciągu dnia mocno zatłoczone snującymi się turystami jednak wieczorem robi się tu luźniej, a ulica rozbłyska światłami witryn. Wieczorne zakupy wydają się dużo przyjemniejsze.

13. Ogród Giardini Giusti

To ogród w centrum miasta, mimo że położony jest zaledwie kilka minut spacerem od głównych atrakcji turystycznych, to łatwo go przeoczyć. Od ulicy jest szczelnie schowany za budynkami, w okolicach kościoła Santa Maria in Organo. Wzdłuż via Giardino Giusti pomiędzy zabudowaniami wyłania się wąska aleja z wysokimi świerkami, która niczym portal prowadzi na wewnętrzny dziedziniec Palazzo Giusti. Który uważany jest za jeden z najlepszych włoskich ogrodów. Na terenie znajduje się również Pałac Giusti, a cały kompleks utrzymany w konwencji renesansowej.
Bilet wstępu kosztuje 8,5 euro a ogród, z którego widać również miasto, czynny jest w od godziny 9 do 17.

14. Most della Vittoria

To w dosłownym znaczeniu most zwycięstwa. Wykonany z białego kamienia o długości 111 m, zawieszony nad rzeką Adige. Zdobiony charakterystycznymi 4 majestatycznymi posągami konnymi z brązu. Nosi nazwę bitwy o “I wojnę światową” Vittorio Veneto, dzięki której rozwiązano Austro-Węgry. To wizytówka miasta, które wspaniale prezentuje się szczególnie na tle zachodzącego słońca. Podobnie jak zjawiskowo wygląda panorama miasta widzianego z mostu o zachodzie słońca.

15.Villa Mosconi Bertani

Werona i jej okolice słyną z wina, uważane są za najlepsze winne regiony Włoch. Neoklasyczna winiarnia i dworek to miejsce, w którym można obcować z architekturą, ale również degustować najlepsze egzemplarze włoskich win, m.in. wina Amarone della Valpolicella, z którego dziedzictwa słynie.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić