10 Ciekawostek o Chichén Itzá

Chichen Itza
foto – Pixabay

Chichén Itzá to meksykańskie miasto znane przede wszystkim z zamku o tej samej nazwie, który często występuje również jako piramida Kukulkana. Prekolumbijska budowla Majów co roku przyciąga turystów z całego świata i jest uznawana za jeden z siedmiu współczesnych cudów świata. Oto kilka ciekawostek na jej temat miasta i jego wizytówki.

1. Chichén Itzá zostało założone między IV a VI, a najprężniej rozwijało się w wieku X. Zostało założone przez cywilizację Majów.

2. Piramida Kukulkana ma 30 metrów wysokości. Składa się z dziewięciu platform oraz świątyni, znajdującej się na samym szczycie. W 1988 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

3. Badania piramidy wykazały, że Majowie dysponowali ogromną wiedzą w zakresie astronomii, matematyki i geometrii. Budowla ma ścisły związek z kalendarzami majańskim, słonecznym i tolteckim.

4. Podczas wiosennej i jesiennej równonocy narożnik budowli rzuca cień na jedną z jej ścian. Cień ten przypomina wijącego się węża, a w pobliży znajdują się wspaniałe rzeźby przedstawiające opierzone węże. Ten nietypowy spektakl przyciąga ogromną ilość turystów.

5. W mieście znajduje się najstarsze na świecie do zespołowej gry w piłkę, zwanej Ulama. Jest to jednocześnie najstarsza dyscyplina sportowa. Boisko zostało wybudowane około 1500 roku p.n.e. , a sama gra miała ścisły związek z rytuałami religijnymi Majów, Azteków i Misteków. Zmuszano do niej więźniów, których serca były składane w ofierze.

6. Piramida Kukulkana posiada 365 schodów, które odzwierciedlają ilość dni w roku. Obok nich znajdują się 52 płyty kamienne, które symbolizują cykl życia Majów, wynoszący 52 lata.

7. Jedną z najpiękniejszych budowli w mieście jest Świątynia Wojowników z imponującymi filarami w kształcie Pierzastych Węży i wojowników. Znajdują się tutaj również Chac-Mool, czyli prekolumbijskie ołtarze kamienne w formie półleżących postaci.

8. Ne terenie piramidy znajdują się dwie niedostępne do pływania cnoty. Obie studnie były źródłem wody pitnej, ale wierzono również, że są portalami, które łączą świat żywych i umarłych. Na ich nie odnaleziono ludzkie szczątki i kosztowności.

9. Tuż obok świątyni znajduje się okazała kolumnada, na którą składa się aż 200 kolumn. W starożytnych czasach najpewniej podtrzymywały one dach, a pod nim znajdowało się targowisko.

10. W południowej części Chichén Itzá znajdują się Dom Mniszek oraz kościół z płaskorzeźbami, który jest poświęcony bogu deszczu i burzy.

4/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić