60 Ciekawostek o Francji 🗺️

foto – Pixabay

1. Francja nosiła nazwę Gallia (Gaul) i była zamieszkana przez plemiona Celtyckie.

2. Francja to największy kraj w UE

Jeśli mierzyć powierzchnię lądową, Francja jest największym krajem w UE, a drugim co do wielkości krajem w Europie, jeśli nie liczyć Rosji. Ukraina jest większa, ale nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej. A większość Rosji znajduje się w Azji.

3. Stolicą Francji jest Paryż. Liczy około 2,3 mln mieszkańców.

4. Francja była pierwszym krajem, który zakazał supermarketom wyrzucania lub palenia niesprzedanej żywności

5. Francuzi wypijają ponad 11 milionów kieliszków wina rocznie

Ze wszystkich krajów na świecie, Francja konsumuje drugą co do wielkości ilość wina. W sumie Francuzi spożywają około 25 milionów hektolitrów rocznie. Są na drugim miejscu po Stanach Zjednoczonych, które konsumują około 30 milionów hektolitrów.

Oto niektóre z najbardziej popularnych winiarskich regionów Francji:

  • Burgundia
  • Bordeaux
  • Dolina Rodanu
  • Prowansja
  • Szampania

6. Francja ma największe muzeum sztuki

Muzeum Luwr w Paryżu jest największym muzeum sztuki na świecie. To muzeum jest tak duże, że gdybyś chciał spędzić 30 sekund na oglądaniu każdego dzieła sztuki, zajęłoby Ci to około 100 dni, aby przejść przez całe muzeum.

Luwr jest też najbardziej odwiedzanym muzeum sztuki.  W 2019 r. była to rekordowa liczba 10,2 mln.

7. Francja jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie

W 2018 roku kraj ten odwiedziło 89,3 mln osób, co czyni go najczęściej odwiedzanym krajem na świecie, bijąc Hiszpanię (82 mln) oraz Usa(78 mln).

Stolica kraju, Paryż, jest również trzecim najczęściej odwiedzanym miastem na świecie, za Bangkokiem i Londynem.

8. Linia brzegowa Francji liczy 3427 km

Od tętniących życiem portów po piaszczyste zatoki i skaliste zatoczki, na francuskim wybrzeżu znajdziesz plaże w każdym kształcie i rozmiarze.

9. Francja posiada w sumie 28 obiektów Światowego Dziedzictwa Unesco

10. Słowo „Salut” oznacza zarówno powitanie, jak i pożegnanie.

11. Francja jest czasami nazywana „Sześciokątem” z uwagi na fakt, że ma sześć boków.

12. Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów.

13. Francuski system kolejowy, liczący 29.000 km, jest drugim po niemieckim pod względem długości.

14. Francuska gastronomia otrzymała w 2010 roku status światowego dziedzictwa UNESCO

Francja słynie z wyśmienitych potraw, które w 2010 roku zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Eksperci opisali znaczenie francuskiej gastronomii jako zwyczaju społecznego mającego na celu celebrowanie najważniejszych momentów w życiu jednostek i grup, a także podkreślanie wspólnoty ze względu na jego funkcję zbliżania przyjaciół i rodziny oraz wzmacniania więzi społecznych.

15. Armia francuska była pierwszą, która zastosowała kamuflaż. Podczas I wojny światowej artyści malowali pojazdy i sprzęt, aby wtapiały się w tło.

16. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku.

17. Francja wyprodukowała najdroższą butelkę wina na świecie

73-letnia butelka francuskiego Burgunda stała się najdroższą butelką wina, jaka kiedykolwiek została sprzedana na aukcji, osiągając zawrotną sumę 558 000 dolarów. Butelka 1945 Romanee-Conti została sprzedana prywatnemu kolekcjonerowi z Azji w Sotheby’s za ponad 17 razy więcej niż wynosiła jej pierwotna cena 32 000 dolarów.

18. Możesz mieć „rybę” przyklejoną do pleców w prima aprilis.

Jeśli zdarzy Ci się być w tym kraju 1 kwietnia, nie zdziw się, jeśli dzieci będą próbowały przykleić Ci na plecy papierową rybę i nazywać Cię „Poisson d’Avril” (kwietniową rybą)

19. Obecna flaga francuska znana jest jako Tricolor z powodu swoich niebieskich, białych i czerwonych pasów. Została ona stworzona w ramach rewolucji francuskiej w 1794 roku.

20. Uznając, jak ważne i trudne może być rodzicielstwo, rząd francuski przyznaje medale obywatelom, którzy „z powodzeniem wychowali kilkoro dzieci z godnością”.

21. Ponieważ imperium francuskie było tak rozległe, dziś w Afryce jest więcej osób mówiących po francusku niż we Francji.

22. Francja znajduje się w czołówce krajów eksportujących towary luksusowe na świecie. Z firmami takimi jak Louis Vuitton, Chanel i Cartier, trudno się temu dziwić.

23. W słynnych jaskiniach Lascaux we Francji znajdują się malowidła naskalne pochodzące sprzed ponad 17 000 lat.

24. Tak naprawdę croissant został wynaleziony w Austrii

Francja może być duchową ojczyzną croissanta, ale tak naprawdę to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca. Wykonany z gęstszego i mniej płatkowego ciasta, kipferl przekroczył później granicę z Francją i stał się słynnym croissantem.

25. Odwrócenie bagietki do góry nogami przynosi pecha

Francuzi wierzą, że postawienie bagietki (lub jakiegokolwiek innego pieczywa) do góry nogami na stole może przynieść pecha. Legenda ta pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza i nigdy nie zaginęła.

26. Nazwa „Francja” pochodzi od Franków

Plemię germańskie dało początek nazwie kraju. Wywodzi się ona od słowa „Frank”, które w języku frankijskim oznacza wolny.

27. Pierwszy na świecie przeszczep sztucznego serca i przeszczep twarzy odbyły się we Francji

Przeszczep serca odbył się w grudniu 2013 roku w szpitalu Georges Pompidou w Paryżu. Bioproteza, która naśladuje skurcze prawdziwego serca, jest zasilana zewnętrzną baterią litowo-jonową i ma około trzykrotnie większą wagę niż prawdziwy organ. W 2005 roku francuscy chirurdzy jako pierwsi dokonali przeszczepu twarzy.

28. Francuska muzyka w radiu

Rząd francuski nakazał, aby co najmniej 40% całej muzyki odtwarzanej w prywatnych stacjach radiowych w tym kraju było pochodzenia francuskiego. Połowa z tej ilości muzyki francuskiej musi być również starsza niż sześć miesięcy.

29. W 2017 r. prezydent Francji Emmanuel Macron został najmłodszym w historii prezydentem swojego kraju w wieku 39 lat.

30. Ponad połowa wszystkich rond na świecie znajduje się we Francji.

31. Paryż był pierwotnie miastem rzymskim. W tamtych czasach znany był pod nazwą „Lutetia”.

32. Wynalazki made in France

Wśród wielu wynalazków na uwagę zasługują balon na gorące powietrze, pasteryzator, stetoskop i spadochron, puszki do konserw, suszarkę do włosów. Każdy z nich zmienił świat.

W ostatnich latach istnieje jeden szczególny słynny francuski wynalazek, a mianowicie aparat fotograficzny w telefonie komórkowym, który został po raz pierwszy opracowany przez Philippe’a Kahna, jeszcze w 1997 roku.

33. Wyścig kolarski Tour de France odbywa się od ponad 100 lat.

34. Francuski jest najczęściej studiowanym językiem na świecie, zaraz po angielskim, a ponadto jest jednym z „języków romańskich”. Wraz z włoskim i hiszpańskim, wszystkie te języki mają swoje początki w łacinie.

35. W czasie II wojny światowej, kiedy Hitler odwiedził Wieżę Eiffla, Francuzi odcięli wszystkie kable windy. To zmusiło go do wspinania się po schodach, jeśli chciał podziwiać widok z góry.

36. Pierwsza publiczna projekcja filmu odbyła się w 1895 r. za sprawą francuskich braci Lumière

Bracia Lumière, Auguste Marie Louis Nicolas i Louis Jean, zasłynęli z systemu filmowego Cinématographe i krótkich filmów, które wyprodukowali w latach 1895-1905. Słynny duet zorganizował pierwszy na świecie publiczny pokaz filmowy 28 grudnia 1895 r. w Grand Café w Paryżu. Ich debiutem reżyserskim był La sortie des ouvriers de l’usine Lumière (Robotnicy opuszczający fabrykę Lumière’a). Trwający 5 sekund czarno-biały film pokazywał po prostu robotników opuszczających fabrykę Lumière’a i pozostawił widzów w całkowitym osłupieniu. W 1895 roku Louis Lumière powiedział podobno, że kino jest „wynalazkiem bez przyszłości”.

37. Francuzi zjadają 25 000 ton ślimaków rocznie

38. Francuzi jako pierwsi wprowadzili tablice rejestracyjne.

Miało to miejsce w 1893 roku.

39. Gilotyna była oficjalną metodą egzekucji do czasu zniesienia kary śmierci.

Gilotyna została wprowadzona jako oficjalny sposób wykonywania egzekucji w 1792 roku. Kara śmierci we Francji, została zniesiona w 1981 roku.

40. Król Ludwik XIX miał najkrótsze panowanie w historii: 20 minut. Jego ojciec abdykował z tronu, a Ludwik podążył za nim, abdykując na rzecz swojego bratanka.

41. W czasie II wojny światowej Meczet w Paryżu chronił francuskich Żydów przed nazistami, zaopatrując ich w muzułmańskie karty identyfikacyjne.

42. Francja zdobyła najwięcej nagród Nobla w dziedzinie literatury

Odkąd w 1903 roku francuski pisarz Sully Prudhomme otrzymał pierwszą w historii literacką Nagrodę Nobla, kraj ten sięgał po to wyróżnienie jeszcze czternaście razy (USA i Wielka Brytania zajmują drugie miejsce z dwunastoma nagrodami na koncie).

43. Francuski był językiem urzędowym w Anglii przez około 300 lat

Język francuski był oficjalnym językiem Anglii w latach 1066-1362. Mówili nim członkowie rodziny królewskiej, arystokraci i wysoko postawieni urzędnicy, z których niektórzy nie znali angielskiego! Jednak w 1362 roku parlament uchwalił ustawę Pleading in English Act, która uczyniła angielski oficjalnym językiem rządowym. Stało się tak, ponieważ normański francuski był używany w pismach procesowych, ale był w dużej mierze nieznany zwykłym mieszkańcom Anglii, którzy nie wiedzieli, co mówi się w sądzie.

44. We Francji można poślubić zmarłą osobę

Jednym z dość szokujących faktów dotyczących Francji jest to, że zgodnie z francuskim prawem, w wyjątkowych przypadkach można zawrzeć pośmiertny związek małżeński. Warunkiem jest udowodnienie, że osoba zmarła miała zamiar poślubić Cię za życia. Należy również uzyskać pozwolenie od prezydenta Francji. Najnowszy zatwierdzony przypadek miał miejsce w 2017 roku, kiedy to partner homoseksualnego policjanta zastrzelonego na paryskich Polach Elizejskich przez dżihadystę otrzymał pozwolenie na pośmiertne poślubienie swojego partnera.

45. Pierwszy transport publiczny

Już w latach 60-tych XVI wieku wynaleziono transport publiczny w postaci wozów konnych. Miały one specjalne trasy w określonych obszarach z ustalonymi godzinami odjazdu w ciągu dnia.

46. W latach 1814-1830 oficjalną flagą Królestwa Francji było zwykłe białe pole bez żadnych innych kolorów, symboli czy granic.

47. Przez 214 lat noszenie spodni przez kobiety było w Paryżu nielegalne. Skończyło się to w 2012 roku.

48. Najwyższą górą we Francji jest Mont Blanc (4 809 m n.p.m.), który jest częścią Alp Francuskich.

50. Francja zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci w 2013 roku

Kiedy prezydent Françoise Holland podpisała ustawę 18 maja 2013 roku, Francja stała się dziewiątym krajem w Europie i czternastym na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci. Chociaż sondaże w tamtym czasie pokazywały, że około 50% Francuzów poparło to rozwiązanie, nie wszyscy byli z niego zadowoleni. W rzeczywistości tysiące ludzi broniących tzw. wartości rodzinnych wyszło na ulice w proteście.

51. Aby zostać taksówkarzem w Paryżu, trzeba zapłacić prawie 200.000 Euro za uzyskanie licencji.

52. Wbrew powszechnemu mitowi, Napoleon był w rzeczywistości nieco wyższy od przeciętnego Francuza.

53. Pomimo reputacji Francji jako kulinarnej mekki, francuscy mężczyźni mają najniższy odsetek otyłości w Europie.

54. Kilty pochodzą z Francji, a nie ze Szkocji

Choć kilty są synonimem Szkocji, podobne stroje noszono w wielu różnych krajach na całym świecie, w tym we wczesnej Francji. Większość z nich noszona była poniżej kolan, sięgając do ziemi. Jednak tartanowe kilty, jakie znamy dzisiaj, rzeczywiście wywodzą się z ziem galijskich, a ich powstanie datuje się na pierwszy kwartał XVIII wieku.

55. Około 85% ludności Francji mieszka w miastach

56. We Francji liczy się uprzejmość. Jest nawet kawiarnia, w której nie powiedzenie „dzień dobry” i „proszę” podnosi cenę napoju.

57. Ziemniaki były kiedyś we Francji nielegalne. W latach 1748 – 1772 Francuzi uważali, że ziemniaki powodują trąd.

58. Paryski Gare du Nord jest najbardziej ruchliwym dworcem kolejowym w Europie

Gare du Nord w Paryżu jest najbardziej ruchliwym dworcem kolejowym w Europie i na świecie (poza Japonią). Każdego roku przewija się przez niego ponad 214 milionów pasażerów. Pierwotna stacja została zbudowana w 1846 roku, ale stała się zbyt mała dla operacji i dlatego została zburzona i przebudowana w 1889 roku. Kolejne rozbudowy miały miejsce w latach 30-tych i 60-tych XX wieku. Stacja ma również zostać poddana dalszej rozbudowie w celu przygotowania się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

59. Francuski pisarz Marcel Proust jest rekordzistą pod względem najdłuższej powieści, jaką kiedykolwiek napisano. „Remembrance of Things Past” liczy ponad 3 tysiące stron. Składa się z 13 tomów i obejmuje tysiące postaci.

60. W pewnym momencie historii, imperium francuskie kontrolowało 8% wszystkich ziem na świecie.

4.2/5 - (32 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić