10 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Siena

fotografia – Pixabay

Toskania zwana w czasach antycznych Etrurią, była jednym z najprężniej rozwijających się terenów na Półwyspie Apenińskim. Toskański rozwój był w dużej mierze zasługą zamieszkującego te tereny dawnego ludu Etrusków. Był to lud niezwykle pracowity i uzdolniony jak na czasy w których przyszło im żyć. Jedna z bardzo prawdopodobnych teorii głosi, że Rzymianie byli bezpośrednimi kontynuatorami linii tego ludu w czasach starożytnych. Etruskowie prowadzili bardzo ciekawą politykę związaną z zajmowanymi ziemiami. Nie utworzyli oni nigdy swojego państwa. Każde stworzone przez nich miasto rządziło się swoimi prawami. Między innymi dzięki takiej strukturze organizacyjnej powstała Siena. Mało osób wie, że w dawnych czasach to Siena, a nie Florencja była najpotężniejszym miastem Toskanii.

Siena – krótko historycznie

Początki miasta sięgają jeszcze czasów przedrzymskich. Od X wieku p.n.e. ziemie Toskanii zamieszkiwali Etruskowie. To za ich czasów na terenie dzisiejszej Sieny istniała osada obronna. Etruskowie na swoje siedziby wybierali trudno dostępne miejsca. Sienna położona jest w miejscu w którym występują liczne niewielkie wzgórza sprzyjające wzniesieniu warownego osiedla.
Legenda głosi, że miasto zostało założone przez synów Remusa uciekających przed prześladowaniami Romulusa. Wskazywało by to, że początek miasta przypada gdzieś na VIII wiek p.n.e. W każdej legendzie jest ukryty kawałek prawdy. Być może było tak jak legenda mówi z tą różnicą, że bracia Senio i Aschio uchodząc z Rzymu znaleźli schronienie warowni u Etrusków, dającej początek Siennie. Kto wie, może tak było?
W okresie imperium rzymskiego miasto nie odgrywało zbyt dużego znaczenia, ponieważ znajdowało się z dala od rzymskich traktów handlowych. Ze względu na małe znaczenie również rozwijające się chrześcijaństwo dotarło do miasta dopiero w IV wieku n.e. kiedy to w mieście powstało biskupstwo. W czasach najazdu Longobardów Sienna została przez nich zdobyta i od tej pory powoli miasto zaczynało zyskiwać na znaczeniu. Główny powód zmiany podejścia do miasta związany był z wytyczeniem nowych bezpieczniejszych traktów handlowych, do których zaliczały się tereny wokół Sieny.
Kolejnym etapem w historii miasta był czas dominacji Franków, którzy pod wodza Karola Wielkiego opanowali tą część Italii.
Czasy frankońskie przypadające na XII i XIII wiek to największy rozwój Sieny w całej jej historii. Miasto tętniło życiem było głównym miastem targowym a w tamtych czasach zaliczana było do jednego z najbogatszych miast Europy.
Zmiany przyszły wraz z zarazą w roku 1348. Miasto liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców nagła straciło 2/3 osób. Po ustąpieniu zarazy miasto nie podniosło się nawet w części do wcześniejszego znaczenia. Postępujące wyludnienie miasta zostało zahamowane dopiero po II wojnie.
Siena przegrała walkę o dominację na rzecz niedalekiej Florencji.

Co warto zobaczyć w Sienie

1. Katedra – gotycka budowla wzniesiona w latach 1215-1264. Duże wrażenie robi fasada katedry. Katedra powstała według projektu Nicola Pisano, natomiast fasada jest dziełem jego syna Giovanniego. We wnętrzu dominuje kolor czarny i biały nawiązując tym samym do barw Sieny, którymi są biel i czerń.

2. Kościół San Domenico w Sienie – duża bardzo charakterystyczna budowla wyróżniająca się na tle okolicznej zabudowy. Zbudowany został w latach 1226-1265 utrzymując początkowo romański charakter aż do XIV wieku kiedy został przebudowany zgodnie z obowiązującą wtedy gotycką linią architektoniczną. Kościół zbudowano z cegły. W wyniku pożarów i trzęsień ziemi ulegał częściowemu uszkodzeniu i ponownemu odbudowywaniu. Te wydarzenia losowe sprawiły, że w dniu dzisiejszym można się w tej budowli dopatrzeć oddziaływań różnych stylów.

3. Piazza del Campo – główny plac w Sienie, stworzony został w XIII wieku. Kształtem plac przypomina muszlę co już czyni go wyjątkowym. Dodając do tego fakt wybrukowania powierzchni placu czerwoną cegłą połączoną z trawertynem, to nie ma się co dziwić, że zaliczany jest do najpiękniejszych placów dawnej Europy. Wokół placu znajdują się liczne historyczne budowle.

4. Torre del Mangia – wysoka na 102 metry wieża będąca zarazem dzwonnicą została zbudowana w latach 1338-1348. Projektantem był Lippa Memmi. Na szczyt wieży prowadzą 503 stopnie, po pokonaniu których dotrze się do tarasu widokowego.

5. Palazzo Pubblico, Palazzo Comunale – budynek wzniesiono z cegły i trawertynu. Budowa trwała 13 lat, zapoczątkowana była w roku 1297, a zakończona w 1310 roku. Początkowo była to siedziba władz miejskich. Obecnie w jego wnętrzu znajduje się Museo Civico dokumentujące dzieje miasta.

6. Santuario di Santa Caterina – położone w mieście sanktuarium będące miejscem urodzenia św. Katarzyny, patronki Włoch. W sanktuarium można zobaczyć słynną „bramę włoskich gmin” będącą symbolicznym wkładem wszystkich Włochów w godne upamiętnienie miejsca narodzin świętej.

7. Piazza Salimbeni – ciekawy plac w mieście na którym można w upalne słoneczne dni znaleźć schronienie. Wokół placu znajduje się zwarta wysoka zabudowa odcinająca dostęp promieni słonecznych. Na środku placu znajduje się kolumna zwieńczona figurka przedstawiająca postać Sallustio Bandiniego pełniącego w przeszłości funkcję skarbnika papieskiego.

8. Banchi Sopra – główna ulica Sienny, w połowie długości ulicy znajduje się pałac słynnego banku Monte Paschi. Bank sławę swoją zawdzięcza temu, że nieprzerwanie od XV wieku pi dzień dzisiejszy prowadzi działalność. Jest to najstarszy i zarazem najdłużej działający bank na świecie.

9. Palazzo Chigi Saracini – siedziba prestiżowej Akademii Muzycznej. Najciekawszym miejscem w pałacu jest jego dziedziniec, który zachował swój pierwotny wygląd przez 600 lat swojego istnienia. Na dziedzińcu znajduje się dwukolumnowa studnia zwieńczona gotyckim sklepieniem z zachowanymi freskami.

10. Siena jako miasto w całości zachowała swój romańsko-gotycko-renesansowy charakter. Centrum starego miasta została w 1995 roku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare miasto nie jest duże, aby poznać jego uroki najlepiej udać się na spacer wąskimi uliczkami, gdzie na każdym kroku spotkać można perełki architektoniczne pochodzące z różnych epok.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić
Czytaj dalej

Zwolle

Zwolle to piękne miasto położone w północno-wschodniej części Holandii. Powstało już w średniowieczu na wzgórzu, które okalały podmokłe…
Czytaj dalej