Na słowo Modena, pasjonaci samochodów sportowych jednym tchem wymienią: Ferrari, Lamborghini, Maserati, De Tomaso oraz Pagani. To najbardziej znane marki samochodów sportowych i wszystkie one związane są z Modeną lub najbliższą okolicą miasta. Z kolei zwolennicy kuchni śródziemnomorskiej jednym tchem powiedzą: ocet balsamiczny. I będą mieli rację, bo jedynie wyprodukowany i „wyleżakowany” w Modenie ocet balsamiczny jest oryginalnym i niepowtarzalnym na świecie.
No i na końcu miłośnicy muzyki klasycznej jednych tchem wypowiedzą dwa nazwiska Luciano Pavarotti oraz Mirella Freni nieliczni dołączą jeszcze Francesco Guccini należące do włoskiego piosenkarza.
I na tym można by już zakończyć krótką i najważniejszą informację dotyczącą tego liczącego 180 tysięcy mieszkańców włoskiego miasta.
Modena – krótko historycznie
Geograficzne położenie miasta od tysięcy lat determinowało jego strategiczne znaczenie. Poprzez dolinę Padu prowadziły szlaki komunikacyjne łączące najważniejsze miasta północnej części Półwyspu Apenińskiego. Pierwsze oznaki istnienia w tym miejscu osady ludzkiej sięgają początków ostatniego tysiąclecia przed naszą erą. Kiedy dokładnie powstało miasto tego nie udało się jeszcze ustalić. Pierwsze wzmianki dotyczą roku 218 p.n.e. i związane są z Hannibalem oraz II wojną punicką. Od roku 183 p.n.e. Modena stała się kolonią rzymską o nazwie Mutina. Jak łatwo się domyślić kolejne wieki to uzależnienie od Rzymu. W czasach rzymskich miasto odgrywało bardzo ważną rolę strategiczną.
W początkowym okresie swojego istnienia miasto było zalewane na skutek powodzi. Zdarzenia te doprowadziły do wyludnienia miasta. Dopiero z chwila ustanowienia w Modenie biskupstwa w końcówce IX wieku miasto ponownie się zaludniło. Władze kościelne jak to miały w swoim zwyczaju, zaczęły wznosić w mieście kościoły i inne służące im budynki. Był to też okres rodzącego się mieszczaństwa. Biskupie rządy w mieście trwały w mieście do lat 30. XII wieku. Po ich rządach miasto nabrało autonomii i bardziej świecki charakter. Od roku 1288 aż do 1860 roku władzę w mieście sprawował książęcy ród d’Este. W roku 1861 Modena weszła w skład zjednoczonego Królestwa Włoch.
Co warto zobaczyć w Modenie
1. Piazza Grande w Modenie – plac wytyczony w mieście w XII wieku jako centralne miejsce. Jeden z boków placu zajmuje katedra oraz Palazzo Comunale jako siedziba władz miejskich. Plac wraz z otaczającymi go budynkami w roku 1997 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
2. Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Geminiano – w miejscu wybudowania katedry od V wieku n.e. znajdował się kościół. Budowę katedry rozpoczęto w roku 1099, a jej zakończenie i konsekracja miała miejsce w roku 1184 z rąk papieża Lucjusza III. Katedra ma 85 metrów długości i 32 metry szerokości, jej fasada wznosi się na wysokość 32 metrów. W ciągu wielu wieków swojego istnienia fasada katedry poddawana była wielu modyfikacjom i w związku z tym dziś na jej licu dostrzec można wpływy rożnych stylów architektonicznych. Ze względu na kolor swoich murów nazywana jest „Białą Katedrą”. W jej wnętrzu odbyły się uroczystości pogrzebowe słynnego włoskiego śpiewaka operowego Luciano Pavarottiego. Katedra wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
3.Torre della Ghirlandina – to jedna z wielu nazw przypisywanych dzwonnicy znajdującej się w sąsiedztwie katedry. Inna nazwa to Torre Civica. Co do czasu w jakim powstała, nie ma jednoznacznie dokumentujących to zapisów. Przyjmuje się, że budowę rozpoczęto jeszcze w okresie romańskim. Zaświadcza o tym pięć pierwszych pięter budowli. Za zakończenie budowy przyjęto końcówkę XII wieku. Ciekawostką związaną z dzwonnicą i katedrą jest słynne wiadro, które padło łupem podczas wojny Modeny z Bolonią i jest symbolem upamiętniającym bitwę pod Zappolino. Na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy. Osoby chcące wykonać zdjęcie ukazujące panoramę miasta mają spore utrudnienie, ponieważ okna zabezpieczone są gęstą siatką ochronną.
4. Ratusz w Modenie – znajduje się w obrębie Piazza Grande. Zbudowany został na przełomie XVII i XVIII wieku w miejscu wcześniejszych budowli o podobnym charakterze. Pierwsze budowle spełniające funkcje siedziby władz miasta budowane były jeż w roku 1046. W bryłę budynku wkomponowana jest wieża z zegarem. Pierwotnie ratusz miał dwie wieże, jednak jedna z nich uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w roku 1671 i nie została odbudowana.
5. Pałac Książęcy – budowa tego budynku zainicjowana była przez Francesco I d’Este w roku 1634, a ukończona za czasów Francesco V. Pałac był siedzibą rodu d’Este. Obecnie w pałacu znajduje się siedziba Wojskowej Akademii w Modenie oraz Muzeum Wojskowe i cenna biblioteka. Pałac posiada barokowa fasadę.
6. Ogród Botaniczny Uniwersytetu di Modena e Reggio Emilia – założony w roku 1758 z inicjatywy księcia Francesco III d’Este głównie z myślą o roślinach leczniczych. Począwszy od roku 1772 ogród został przekazany na potrzeby uniwersytetu. W ogrodzie można spotkać ponad 1400 gatunków różnego rodzaju roślin.
7. Pałac Muzeów – ciekawe rozwiązanie polegające na umiejscowieniu kilku odrębnych jednostek muzealnych w jednym budynku. Budynek w dawnych czasach pełnił rolę zbrojowni książęcej i został zbudowany w XVII wieku. Od XIX wieku zmienił swoje przeznaczenie na siedzibę muzeów. Można tutaj także podziwiać zbiór książek dotyczących architektury i inżynierii zgromadzonych przez Luigi Polettiego.
8. Muzeum Luciano Pavarottiego – miłośnicy talentu Pavarottiego powinni ten obiekt obowiązkowo wpisać na listę miejsc do odwiedzenia przebywając w Modenie. Budynek w którym jest urządzone muzeum, został zaprojektowany według wskazówek mistrza. Pavarotti mieszkał tu od 2004 roku aż do dnia swojej śmierci w roku 2007 roku. We wnętrzu zgromadzone są pamiątki związane ze słynnym śpiewakiem.
9. Muzeum Ferrari – fabryka produkująca te słynne sportowe samochody znajduje się w miejscowości Maranello nieopodal Modeny. Muzeum warte jest odwiedzenia nie tylko przez entuzjastów marki Ferrari, ale każdego kto chciałby zapoznać się z częścią motoryzacyjnej historii świata. Pasja do wyścigów i budowy coraz szybszych samochodów była jedną z podstaw rozwoju motoryzacji. W muzeum zobaczyć można wszystkie egzemplarze samochodów spod marki Ferrari jakie zostały do tej pory wyprodukowane. Muzeum otwarte zostało w 1990 roku i co pewien czas jest rozbudowywane, aby pomieścić wszystkie motoryzacyjne nowinki wprowadzane przez Ferrari. Przy muzeum funkcjonuje sklep w którym każdy chętny może nabyć różnego rodzaju gadżety związane z tą marką, a zmęczeni zwiedzaniem mogą odpocząć w firmowej kawiarence smakując słynnego włoskiego espresso. Do muzeum można dotrzeć z centrum Modeny specjalną linią autobusową dowożącą turystów pod bramy fabryki.
10. Museo dell’Aceto Balsamico Tradizionale di Modena – zwolennicy motoryzacji i muzyki operowej mają swoje obowiązkowe miejsca do odwiedzenia będąc w Modenie, podobnie smakosze kuchni śródziemnomorskiej. Jedyne na świecie muzeum poświęcone octowi balsamicznemu znajduje się w oddalonej o kilka kilometrów od Modeny miejscowości Spilamberto. Niesamowite miejsce w którym zapoznać się można z wielowiekową specjalnością tego regionu Włoch. Prawdziwy, oryginalny i niepowtarzalny ocet balsamiczny musi pochodzić z rejonu Modeny, wszystkie inne to tylko nędzne podróbki kuszące nazwą. Tylko tutaj uzyskuje się z moszczu gronowego poddanego specjalnej fermentacji ocet balsamiczny. Najważniejsze w całym procesie jest wieloletni cykl dojrzewania octu w beczka z rożnego gatunku drewna. O tym jak bardzo różni się to co jest oferowane w większości sklepów świata od tego czym jest prawdziwy niepowtarzalny ocet balsamiczny, można się przekonać odwiedzając to muzeum.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj