Lagos – Atrakcje i Ciekawostki

lagos
foto – Pixabay

Lagos – miasto położone w południowej Portugalii, w regionie Algarve, w dystrykcie Faro, przy ujściu rzeki Bensafrim do Oceanu Atlantyckiego. Zajmuje powierzchnię niemal 213 km2. Zamieszkiwane jest przez ok. 33,5 tys. ludzi.

1. Castelo de Lagos – ufortyfikowany zamek, który powstał w średniowieczu na gruncie wcześniejszej budowli muzułmańskiej. W późniejszych wiekach był wielokrotnie przebudowywany. Do czasów obecnych zachowały się m. in. pozostałości murów miejskich czy też dwie wieże i brama wjazdowa.

2. Forte da Ponta da Bandeira – fort, który powstał w XII w. u ujścia rzeki do oceanu. Położony był poza murami miasta i miał wspierać jego obronę. Wewnątrz znajduje się obecnie kaplica św. Barbary, restauracja oraz kilka sal wystawowych. Fort stanowi ponadto dobry punkt widokowy.

3. Igreja de Santo António – barokowy kościół pw. św. Antoniego, który powstał w XVIII w. Wewnątrz znajduje się m. in. wspaniały, pozłacany, drewniany ołtarz, płytki azulejos, które prezentują sceny z życia św. Antoniego oraz obrazy José Joaquima Rasquinho przedstawiające cuda dokonane przez tego świętego.

4. Museu de Lagos Dr. José Formosinho – muzeum znajdujące się w części przylegającej do kościoła pw. św. Antoniego (Igreja de Santo António). Prezentuje eksponaty z zakresu archeologii i etnografii oraz sztuki sakralnej i świeckiej. Można tu zobaczyć m. in. ołtarz wykonany z korka, zbiór monet portugalskich czy kartę praw miejskich z 1504 r.

5. Museu de Cera dos Descobrimentos – muzeum prezentujące przede wszystkim wydarzenia związane z wielkimi odkryciami geograficznymi dokonanymi przez Portugalczyków, takimi jak podróż morska do Indii Vasco da Gamy czy wyprawa dookoła świata Ferdynanda Magellana. Postacie mają formę figur woskowych.

6. Igreja de São Sebastião – kościół pw. św. Sebastiana, który powstał w XV w. na gruncie wcześniejszej pustelni. Wielokrotnie przebudowywany, prezentuje obecnie mieszankę stylów, wśród których przeważa późny gotyk i renesans. Świątynia dominuje nad okolicznymi obiektami i stanowi jeden z najważniejszych budynków na Starym Mieście.

7. Ponta da Piedade – Przylądek Miłosierdzia, wcinające się w ocean klifowe wybrzeże, pełne ciekawych formacji skalnych, w tym jaskiń i grot. Pomiędzy nimi znajdują się niewielkie plaże. W pobliżu usytuowana jest latarnia morska z 1913 r. (Farol da Ponta da Piedade Lagos). Z tego punktu można zejść schodami na brzeg, bądź wybrać się na spacer drewnianymi pomostami poprowadzonymi górą klifu.

8. Mercado de Escravos – Núcleo Museológico Rota da Escravatura – niewielka wystawa usytuowana w miejscu dawnego targu niewolników, gdzie po raz pierwszy w historii Europy handlowano ludźmi. Prezentuje historię niewolnictwa w Lagos oraz w Portugalii. Pierwsi niewolnicy przybyli do miasta z Afryki w XV w.

9. Replica Caravela Boa Esperança – replika karaweli z XV w., która była używana podczas wypraw morskich na Oceanie Atlantyckim i wzdłuż wybrzeży Afryki. Ma 23,8 m długości, a jej maszt główny mierzy 18 m. Można ją zobaczyć w marinie.

10. Igreja de Santa Maria – kościół, którego budowa rozpoczęła się w XV w. Był dwukrotnie odbudowywany, po trzęsieniu ziemi w XVIII w. i po pożarze w XIX w. Do czasów obecnych zachował się portal z XVI w. Wewnątrz na uwagę zasługują rokokowe posągi, w tym rzeźba przedstawiająca patrona Lagos, św. Gonsalwego.

11. Zoo de Lagos – położone jest, wbrew nazwie, nie w samym Lagos, ale w znajdującej się nieopodal miejscowości Barão de São João. Na terenie zoo znajduje się ponad 140 gatunków zwierząt, pochodzących z 5 kontynentów, m.in. żółwie lamparcie, grdacze modrogardłe, oceloty, hipopotamy karłowate, jeżozwierze, czarne bociany czy dzioborożce.

12. Centro Ciência Viva de Lagos – interaktywne centrum naukowe prezentujące zagadnienia związane z naukami ścisłymi. Ekspozycje stałe dotyczą słynnych odkryć geograficznych, przyrządów nawigacyjnych, sztuki wiązania węzłów marynarskich, badania dna oceanicznego, czy budowy latarni morskich.

13. Plaże – są pięknie usytuowane pośród zjawiskowych wapiennych formacji skalnych. Do najsłynniejszych należą Praia do Camilo, Praia Dona Ana czy Meia Praia.

14. Punkty widokowe – poza wspomnianym już Ponta da Piedade, w Lagos warto wybrać się również w inne miejsca, z których podziwiać można panoramę okolicy. Należą do nich znajdujące się na klifach nad plażami Miradouro Praia da Batata i Miradouro da Praia do Canavial.

15. Rejsy wycieczkowe – szczególnie popularne są wycieczki wzdłuż wybrzeża do grot i jaskiń znajdujących się na Ponta da Piedade. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wyprawy kajakowe.

16. Poszukiwanie delfinów – w marinie w Lagos cumuje jednostka specjalnie przystosowana do rejsów w celu poszukiwania tych morskich ssaków. Oferuje wycieczki, podczas których ma się niepowtarzalną okazję obcowania z tymi zwierzętami w ich naturalnym środowisku.

17. Estátua do Infante D. Henrique – pomnik Henryka Żeglarza, który został odsłonięty w 1960 r., w 500. rocznicę jego śmierci. Autorem był portugalski rzeźbiarz Leopoldo Neves de Almeida. Książę Henryk uważany był za konstruktora karaweli, a ponadto miał duży udział w organizowaniu wielkich wypraw morskich w XV., które rozpoczynały się właśnie w Lagos.

18. Mercado Municipal da Avenida de Lagos – targ miejski, który mieści się w trzykondygnacyjnym budynku. Jego południowa ściana ozdobiona jest azulejos, tradycyjnymi portugalskimi płytkami, zaprojektowanymi przez artystkę Xanę. Na targu można kupić świeże owoce, warzywa, ryby i owoce morza. Na trzecim piętrze znajduje się restauracja i taras widokowy.

19. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z paleolitu, a ludność z czasem wyspecjalizowała się w rybołówstwie. Na terenach obecnego Lagos w czasach starożytnych założono osadę Lacóbriga.

20. W kolejnych wiekach obszar był najeżdżany przez Kartagińczyków, a następne został podbity przez Rzymian, którzy zmienili nazwę miasta na Lacobrica. W V w. n.e. opanowali go Wizygoci, a w VIII w. n. e. Muzułmanie z Afryki, pod rządami których miasto zostało zdegradowane do roli wsi.

21. Lagos zostało zdobyte definitywnie przez chrześcijan w XIII w. . W XV i XVI w. miasto odegrało rolę w wielkich odkryciach geograficznych.W XVI w. Lagos zostały nadane prawa miejskie. Miasto stało się ponadto stolicą Algarve.

22. W 1755 r. miasto ucierpiało w wyniku wielkiego trzęsienia ziemi, a w następstwie utraciło tytuł stolicy Algarve. W XIX w. zaangażowało się w wojny napoleońskie i wojnę domową w Portugalii. Rozwinęło się również przemysłowo. Po II wojnie światowej wzrosło znaczenie turystyki.

23. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w oddalonym o ok. 90 km Faro. Z Polski można dolecieć połączeniem regularnym bądź czarterem. Z Faro do Lagos można dojechać pociągiem, autobusem bądź wynajętym samochodem.

24. Najlepszym czasem na wyjazd jest późna wiosna lub wczesna jesień. Lepiej unikać podróży w sierpniu, gdyż wtedy trwa sezon urlopowy Portugalczyków i wszędzie jest tłoczno.

4.2/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić