10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Taormina

fotografia – Pixabay

Taormina niewielkie sycylijskie miasto, które swoje powstanie zawdzięcza Grekom. Dla większości osób wyspa ta kojarzy się z najbiedniejszym rejonem Włoch. Dlatego z dzisiejszej perspektywy czasowej, trudno jest zrozumieć co aż tak bardzo przyciągało różnych najeźdźców na te tereny. Z dziejami całej Sycylii nierozerwalnie związane są losy położonego na jej wschodnim wybrzeżu miasteczka Taormina.

Taormina – krótko historycznie

Pierwszymi mieszkańcami wschodnich wybrzeży Sycylii był lud Siculi i to im przypisuje się pierwszeństwo w historii Taorminy. Lud ten został podbity przez greków którzy dotarli na wyspę w roku 734 p.n.e. Pierwsi koloniści przybyli na Sycylię z greckiego Naksos. Miasto szybko rosło na znaczeniu i już w 345 roku p.n.e. było prężnym ośrodkiem miejskim. Za czasów imperium rzymskiego Taormina była miastem uprzywilejowanym w stosunku do pozostałej części Sycylii, stanowiącej kolonię rzymska. Liczącą się pozycję na Sycylii miasto dzierżyło aż do czasu upadku cesarstwa rzymskiego w V wieku n.e.
Kolejnym etapem w dziejach Taorminy była okupacja arabska. Ponad 200 lat oddziaływania kultury arabskiej odcisnęło swój ślad w historii miasta.
Po epoce arabskiej kolejnymi najeźdźcami byli Normanowie. Do ciekawostek zaliczyć można fakt, że Normanowie na długo przed podbojem Sycylii byli częstymi gośćmi odwiedzającymi tutejsze miasta w tym również Taorminę. Związane to było z podróżowaniem do Ziemi Świętej czy udziałem w zbrojnych krucjatach przeciw niewiernym. Lud Normański jako bardzo wojowniczy często był opłacany przez możnych tamtych lat do obrony lub do zdobywania nowych terenów. Ci potomkowie Wikingów w końcu postanowili zawładnąć południowymi terenami dzisiejszych Włoch i stworzyć własne królestwo.
Po upadku Normanów przyszedł czas na Hiszpanów, którzy począwszy od XV wieku aż do początków XVIII wieku sprawowali kontrolę nad Sycylią.
W roku 1860 Taormino wraz z pozostałymi sycylijskimi miastami znalazła się w granicach Królestwa Włoch.

Co warto zobaczyć w Taormino

1. Corso Umberto – główna ulica w mieście i zarazem najbardziej zatłoczone miejsce. Jeśli chciało by się dobrze we w miarę spokojny sposób napawać się tym miejscem, najlepiej dotrzeć do Taormino poza sezonem letnim. Choć to i tak nie gwarantuje spokoju na Corso Umberto. Ulica wytyczona została pomiędzy dwoma bramami Porta Messina z jednej strony, a na drugim końcu Porta Catania. Nazwę swoją zawdzięcza królowi Włoch Humberto I. Jeśli da radę przejść nią spokojnie można podziwiać budynki przy niej położone. Bystre oko dostrzeże wielorakość kultur i stylów dotyczących budowli.

2. Teatro Antico di Taormina – grecki amfiteatr wzniesiony w III wieku p.n.e. Obecna forma budowli w części wykonana z cegły świadczy, że wcześniejszy grecki amfiteatr został przebudowany w czasach rzymskich. Na fakt istnienia greckiej wersji budowli świadczy typowy dla Greków układ ich teatrów.

3. Castello Saraceno – zamek Saracenów jest pozostałością po arabskich okupantach miasta. Zamek znajduje się na wysokim prawie na 400 metrów wzgórzu. Do zamku można dotrzeć schodami zaczynającymi się przy kościele Mdonna Della Rocca. Zamek to właściwie pozostałości po starej arabskiej twierdzy, które niestety nie są udostępnione do zwiedzania.

4. Katedra – bardzo skromna budowla sakralna pochodząca z XII wieku, usytuowana jest przy placu Piazza Del Duomo. Budynek postawiono na miejscu starej świątyni. W czasie swojego długiego wieku wielokrotnie była przebudowywana. Obecny kształt zawdzięcza głównie przebudowie wykonanej po II wojnie. Na placu przed katedra znajduje się zabytkowa fontanna.

5. Isola Bella – niewielka wyspa tuż przy brzegu miejskiej plaży. Na wyspie znajduje się rezerwat przyrody. Na wyspę dotrzeć można korzystając z niewielkiego przesmyku łączącego oba tereny. Dotarcie na wyspę bez zamoczenia nóg można wykonać w zależności od pory dnia i związanego z nią stanu morza.

6. Park Villa Comunale – park miejski, w przeszłości był własnością prywatną należącą do żony burmistrza miasta. W 1922 przejęty został przez miasto i dziś służy turystom szukającym w cieniu drzew ukojenia od działania silnych promieni słonecznych.

7. Piazza IX Aprile – punkt widokowy, nazwa związana jest z data 9 kwietnia 1860 roku kiedy na tych terenach witano wyzwolicielskie wojska Garibaldiego. Punkt widokowy uznawany jest za najciekawszy w całej okolicy. Rozpościera się z niego widok na zatokę, pełne morze i miasto.

8. Palazzo Corvaja – historia tej budowli sięga jeszcze czasów arabskich. Wieża która dziś stanowi element całej budowli zbudowana została w XI wieku, pozostałe części budynku powstawały w następnych wiekach by ostatecznie w roku 1411 odbyła się w budynku pierwsza sesja parlamentu sycylijskiego w którym udział brała królowa Bianka Nawarra.

9. Odeon – w pobliżu Palazzo Corvaja znajduje się mały teatr muzyczny z czasów rzymskich. Budowla na kształt amfiteatru rzymskiego tyle, że posiadająca dach w celu uzyskania lepszej akustyki.

10. Miasto Taormina położone jest na wzgórzu Monte Tauro co sprawia, że chcąc się do niego dostać samochodem, pokonać trzeba serpentynowy podjazd co już dla wielu jest sporym przeżyciem. Zwiedzanie miasta można rozpocząć od pozostawienia samochodu na parkingu u jego bram i dalej udać się pieszo, miasto nie jest duże i w ciągu jednego dnia można je dość dobrze zwiedzić.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić