10 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Sztokholm

fotografia – Pixabay

Sztokholm to największe i najważniejsze miasto w Szwecji. Może się wydawać, że na tle innych stolic europejskich – ogromnych, zachodnich metropolii czy słynnych, klimatycznych miast Europy Południowej – wypada dosyć blado. Nic bardziej mylnego! Szwedzka stolica to piękne, nowoczesne miasto, w którym ukryte są wspaniałe perły architektury. Niezwykły klimat, ciekawe muzea i ogrom atrakcji dla całej rodziny sprawiają, że warto wybrać się do tego miasta choćby na kilkudniowy pobyt.

Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

1. Zamek Królewski

Szwedzki Zamek Królewski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w całym Sztokholmie. Ogromny, barokowy gmach powstał na przełomie XVII i XVIII wieku i do dziś stanowi oficjalną siedzibę monarchów szwedzkich. Zamek udostępniony jest dla zwiedzających, a w środku podziwiać można m.in. wspaniałe komnaty królewskie, monumentalne apartamenty i okazałą zbrojownię. W środku znajduje się również kilka ekspozycji muzealnych związanych z rodziną królewską i historią miasta.

2. Drottingholm

Drugą najważniejszą budowlą w mieście jest pałac Drottingholm, który obecnie zamieszkały jest przez monarchów zasiadających na tronie Szwecji. Pałac Drottingholm znajduje się na pięknej wyspie Lovon. Renesansowa budowla została ukończona w XVII wieku i do dziś pełni rolę reprezentatywną rodziny królewskiej. Monarchowie zajmują jednak jedynie część okazałych wnętrz, zaś reszta udostępniana jest dla zwiedzających. W środku znajduje się muzeum, można odwiedzać również niektóre z apartamentów królewskich. Duże wrażenie robi także okazały plac i piękne, zadbane ogrody przylegające do gmachu pałacu monarchów Szwecji.

3. Muzeum Nobla

W Szwecji odbywa się jedno z najznakomitszych wydarzeń w świecie nauki – rozdanie Nagród Nobla, których zdobycie jest głównym celem i marzeniem wielu naukowców z całego świata. To właśnie na cześć legendarnego, prestiżowego konkursu powstało Muzeum Nobla w Sztokholmie, które zostało otwarte w setną rocznicę pierwszego rozdania nagród. Muzeum w całości poświęcone jest wybitnym przedstawicielom świata sztuki, kultury, nauki i polityki, którzy uhonorowani zostali Nagrodą Nobla. W środku obejrzeć można także niewielką ekspozycję poświęconą Alfredowi Noblowi – szwedzkiemu chemikowi, który zapisał się na kartach historii odkryciem dynamitu. W muzeum znajdują się również liczne udogodnienia, takie jak sklepik, restauracja, a nawet plac zabaw dla najmłodszych dzieci.

4. Skansen w Sztokholmie

Skansen w Sztokholmie to muzeum etnograficzne i ogród zoologiczny w jednym. Na ogromnym obszarze znajduje się ponad 140 różnych budynków, a najstarsze obiekty pochodzą z XIV wieku. Dużą atrakcją jest odwzorowanie dziewiętnastowiecznego miasteczka przemysłowego, w którym znajdują się budynki m.in. apteki, szkoła i warsztaty rzemieślnicze. Na terenie skansenu odgrywane są różnego rodzaju sceny i przedstawienia, w których biorą udział animatorzy i aktorzy w oryginalnych strojach sprzed kilku epok. W skansenie nie brakuje także atrakcji dla najmłodszych, a dodatkowo odbywają się tutaj liczne prelekcje, warsztaty i pokazy edukacyjne, który w barwny i ciekawy sposób przybliżają dzieciom i młodzieży historię miasta i całej Szwecji.

5. Muzeum ABBY

Gdyby móc wybrać jedynie jeden szwedzki zespół muzyczny, który odniósł światowy sukces i do dziś jest rozpoznawalny nawet przez młode pokolenia, byłaby to z pewnością ABBA. Na cześć słynnego, czteroosobowego zespołu powstało w Sztokholmie Muzeum ABBY, który słynie z wyjątkowej, multimedialnej wystawy. W środku mamy okazję obejrzeć nagrania z najważniejszych koncertów zespołu, a także przyjrzeć się licznym pamiątkom po słynnym, popowym kwartecie. Największą atrakcją tego miejsca jest odbywający się tutaj spektakl holograficzny, który przeniesie nas na widowiskowy koncert sprzed lat.

6. Wyspa Sodermalm

Jedną z ważnych turystycznie części Sztokholmu jest wyspa Sodermalm. Nie brakuje tutaj wspaniałych zabytków, takich jak piękny, siedemnastowieczny Kościół św. Marii Magdaleny oraz dobrze zachowana zabudowa miejsca pochodząca z XVIII i XIX wieku. To także wyjątkowo rozrywkowe miejsce, które przyciąga mieszkańców i turystów zwiedzających miasto. Na wyspie Sodermalm znajdują się lokale gastronomiczne: modne restauracje, klimatyczne kawiarnie oraz puby i bary, w których toczy się życie towarzyskie miasta. Zwiedzając szwedzką wysepkę warto zwrócić uwagę na wspaniałe, wysokie klify znajdujące się na północnym wybrzeżu, których wysokość sięga nawet 35 metrów.

7. Muzeum Vasa

Muzeum Vasa to w zasadzie muzeum morskie, jedno z kilku o tej tematyce w Sztokholmie. Najważniejszą częścią wystawy jest królewski galeon “Vasa”, który wybudowany został w pierwszej połowie XVII wieku. W latach 60tych ubiegłego wieku okręt został wydobyty z morskiego dna, a następnie odrestaurowany i udostępniony dla zwiedzających. W środku muzeum obejrzeć można różnego rodzaju przedmioty, które udało się odzyskać z wraku statku m.in. sprzęt medyczny, elementy wyposażenia dawnych marynarzy oraz kolekcję numizmatyczną. W niedalekiej odległości znajdują się dwa warte zobaczenia statki – lodołamacz Sankt Erik z 1915 roku oraz zacumowany latarniowiec Finngrundet.

8. Muzeum Nordyckie

Wśród największych i najbardziej bogatych muzeów w Szwecji na wyróżnienie zasługuje umiejscowione w stolicy kraju Muzeum Nordyckie. Otwarte zostało już w 1873 roku, a dziś może poszczycić się jedną z największych kolekcji o charakterze kulturowym i historycznym w kraju. Znajduje się tu 1,5 miliona różnych eksponatów, w tym zabytkowa biżuteria, ceramika i tekstylia z XVI i XVII wieku. Ekspozycja zawiera również dużą kolekcję przedmiotów związanych ze sztuką ludową (w szczególności lapońską), a także liczne przedmioty codziennego użytku wykorzystywane w różnych epokach.

9. Riddarholmen

Kolejną wyspą, której nie sposób pominąć podczas zwiedzania Sztokholmu, jest Riddarholmen. Słynie ona ze swojego malowniczego wybrzeża, przy którym ulokowane są niewielkie, kolorowe kamieniczki i domki. Na wyspie odwiedzić można piękny kościół luterański, który swoją obecną formę przyjął na początku XIX wieku, jednak niektóre jego elementy sięgają średniowiecza. To właśnie w tutejszych podziemiach znajdują się grobowce wybitnych postaci żyjących w mieście m.in. większości głów państwa i niektórych członków najważniejszych dynastii Szwecji. Na

10. Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu

Fascynaci historii z pewnością powinni odwiedzić Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu, które ulokowane jest na kolejnej wyspie – Helgeandsholmen. Sam gmach zbudowany został na szesnastowiecznych pozostałościach po dawnych murach obronnych, które zostały odkryte kilkadziesiąt lat temu podczas wykopalisk archeologicznych. Muzeum znajduje się pod powierzchnią ziemi, a oglądać tu można liczne zabytki, przedmioty codziennego użytku, ozdoby, broń i artefakty religijne, które użytkowane były przez niegdysiejszych mieszkańców miasta.

Sztokholm to bez wątpienia wyjątkowo piękne miasto, w którym na każdym kroku możemy natknąć się na wspaniałe, średniowieczne zabytki. Pokochają je również miłośnicy aktywnego wypoczynku i obcowania z naturą – w całym mieście znajduje się mnóstwo parków i zazielenionych skwerów, a dookoła metropolii wytyczone są liczne szlaki piesze i rowerowe. To także miasto, w którym nie brakuje modnych kawiarni, doskonałych restauracji i klimatycznych barów, w których serwowane są nietypowe szwedzkie przysmaki i doskonałe piwa.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (28 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić