Jeśli ktoś jest gotów przeżyć być może przygodę życia, powinien wybrać się do włoskiego miasta Positano. Najlepiej kiedy podróżować się będzie samochodem osobowym. Ekscytującą podróż można odbyć ze wszystkich 3 kierunków, które doprowadzą do tego malowniczo położonego miasteczka. Każdy przed podjęciem tej decyzji powinien dobrze zapoznać się z mapą drogową i wybrać najlepszą dla siebie opcję podróży. Zapewnić można jedno, każda wybrana trasa prowadząca do Positano dostarczy niesamowitych wrażeń.
Skąd takie przekonanie? Tak jak było wcześniej napisane, wystarczy wziąć do ręki mapę i zobaczyć jak na niej wygląda Półwysep Sorrentyński od strony Zatoki Salerneńskiej. Teren ten dla ułatwienia nosi również nazwę Costiera Amalfitana czyli Wybrzeże Amalfitańskie przez wielu uważane za najpiękniejszy odcinek całego włoskiego wybrzeża. Jedno jest pewne jest to jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc we Włoszech.
Positano – krótko historycznie
Zagłębiając się w historię pierwszych oznak ludzkiej działalności na terenach dzisiejszego Positano, można doszukać się ich w dalekiej prehistorii. Pokazuje to, że pomimo bardzo ciężkiego do życia terenu inne walory tej krainy sprzyjały osadnictwu. Nie ma co aż tak daleko zagłębiać się w zamierzchłe czasy.
Bardziej współczesne choć w dalszym ciągu odległe czasy, sięgające I wieku p.n.e. świadczą o większym ucywilizowaniu tego terenu. W tymże I wieku p.n.e. rzymscy notable zainteresowali się Wybrzeżem Amalfitańskim budując tu swoje luksusowe posiadłości. Budowane wille były typu rozproszonego i składały się zazwyczaj z kilku oddzielnych budynków otoczonych ogrodami.
Rozwój Positano przypada na czasy od XV wieku. Wtedy powstał tu port targowy. Głównym produktem handlowym były skarby morza poławiane w bogatych w różnorodne morskie stworzenia wody zatoki. Rozwój miasta trwał aż do końca XVIII wieku. Poczynając od XIX wieku miasto zaczęło podupadać, większość dotychczasowych mieszkańców wyprowadziła się do bogatych włoskich miast. Miasto bardzo się wyludniło i do dnia dzisiejszego ma rangę wioski turystycznej z niewielką liczbą ludności zamieszkującej tu na stałe. Obszar całej gminy Positano to niespełna 4 tysiące osób.
W drugiej połowie XX wieku wioska zyskała na turystycznej atrakcyjności i dziś uznawana jest za jedno z bardziej ekskluzywnych miejsc we Włoszech.
Co warto zobaczyć w Positano i najbliższej okolicy.
1.Panorama wioski Positano – niewątpliwie największą atrakcją jest podziwianie zabudowy stanowiącej całą miejscowość. Większe i mniejsze budynki ułożone kaskadowo na stromym górskim zboczu to widok, którego próżno szukać w innych miejscach w Europie. Domy są pomalowane w różne pastelowe kolory. Rodzaj zabudowy na stoku górskim sprzyja wybijaniu się na pierwszy plan fasad budynków. Każda jest inna i ułożone jedne ponad drugimi nadają całej wiosce bajkowy krajobraz.
2.Kościół Santa Maria Assunta – Najbardziej charakterystyczna budowla wioski, widoczna z daleka na tle innych współistniejących budynków. Wzniesiony został w XIII wieku. Kościół powstał w miejscu istniejącej od XI wieku kaplicy zakonnej opactwa benedyktynów. W XVIII wieku kościół poddano przebudowie nadając mu dzisiejszy wygląd. Najciekawszy elementem całej budowli jest kopuła wykona z kolorowych płytek majoliki. Za najcenniejszy element w kościele uchodzi ikona Czarnej Madonny z dzieciątkiem
3. Dzwonnica – niezależna budowla usytuowana na placu naprzeciwko kościoła. Średniowieczna budowla, której dzisiejszy wygląd nadano podczas przebudowy w XVIII wieku. Uwagę przykuwa średniowieczna płaskorzeźba nad głównymi drzwiami
4. Pałac Murata – budowla będąca świadectwem dawnej świetności Positano. Wzniesiona w XVIII wieku zachowuje walory stylu określanego jako neapolitański barok . Pałac pełnił rolę letniej rezydencji króla Neapolu Joachima Murata. Obecnie znajduje się tu luksusowy hotel z basenem i restauracją.
5. Plac Favio Gioia – główny plac w Positano znajduje się przed Kościołem Santa Maria Assunta. Jego nazwa pochodzi od marynarza, który pochodził z tego miejsca i uznawany jest za wynalazcę kompasu. Co prawda różne miejscowości przypisuję sobie prawo do podawania jego miejsca urodzenia. Jest to do dziś nieustalone jak również nie do końca wiadomo czy żył on w XIII czy XIV wieku. Nie zmienia to faktu że Gioia jest patronem tutejszego placu. Główne obiekty tego miejsca to wspomniany kościół oraz dzwonnica znajdująca się naprzeciwko kościoła.
6. Museo Archeologico Romano – właściwie są to wykopaliska archeologiczne odsłaniające fragmenty starej willi pochodzącej z czasów rzymskich. Miejsce to zostało pierwotnie przykryte popiołami pochodzącymi z erupcji wulkanu Wezuwiusz. Począwszy od 2018 roku miejsce to można zwiedzać z przewodnikiem.
7. Ścieżka Via Positanesi D’America – ciekawa trasa turystyczna łącząca dwie miejskie plaże. Wytyczona i poprowadzona została skrajem klifu, umożliwiając podziwianie zatoki. Na niektórych odcinkach porośnięta jest drzewami, które w połączeniu z gołymi skałami dostarczają ciekawych wrażeń, służąc zarazem za miejsce schronienia przed promieniami słonecznymi.
8. Plaże miejskie – w sumie jak na nadmorski kurort to zwolennicy pięknych piaszczystych plaż będą zawiedzeni. Positano ma do zaoferowania trzy niewielkie plaże, które prawie w całości są płatnymi miejscami z parasolkami i leżakami.
9. Dojazd do Positano – zwolennicy wrażeń połączonych ze sporą dawką adrenaliny mogą być w pełni usatysfakcjonowani jazdą drogą poprowadzoną od przedmieść Salerno do Sorrento. Droga nr SS 163 wiedzie przez najpiękniejsze miejsca położone wzdłuż całego półwyspu.
10. Spacery wąskimi uliczkami i przesmykami między budynkami licznymi w całej miejscowości to prawdziwy „miód na duszę” dla wielu osób, dostarczając im niezapomnianych wrażeń. Positano od pewnego czasu stało się ulubionym miejscem wypoczynku wielu światowych gwiazd z różnych kręgów kultury. Można tu spotkać członków zespołu Rolling Stones, spędzających bardzo często swoje wakacyjne urlopy właśnie tutaj. Jednym słowem spotkanie twarzą w twarz z Mickiem Jaggerem jest całkiem prawdopodobne.