10 Atrakcji w Miasteczku San Gimignano

San Gimignano
foto – Pixabay

Współczesna Włochy to jedno z nielicznych państw na świecie gdzie zachowało się tak dużo zabytkowych miejsc pochodzących z różnych okresów tworzenia się współczesnej cywilizacji. Można tu znaleźć miejsca gdzie ślad imperium rzymskiego na trwałe wpisał się w krajobraz. Włochy to nie tylko starożytność to także miejsce rozkwitu chrześcijaństwa ze wszystkimi jego aspektami związanymi z architekturą. Jednym z ciekawszych miejsc jest niewielkie miasto w Toskanii, jest nim San Gimignano. Właśnie tu w sposób niemal nienaruszony, znaleźć można przykłady architektury średniowiecznej, romańskiej i gotyckiej. Doceniono tą mieszankę architektoniczną i całe stare centrum miasta zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

San Gimignano jest także znane z uprawy krokusów z których pozyskiwany jest szafran. Według wielu znawców tego zagadnienia miasto uchodzi za włoską stolice szafranu.

San Gimignano – krotko historycznie

Początki miasta związane są z Cywilizacją Etrusków zamieszkujących te tereny słonecznej Italii. Pierwsze ślady istnienia osady pochodzą z III wieku p.n.e. W czasach dominacji Republiki Rzymskiej w rejony te przybyli dwaj spiskowcy przeciwko rozdmuchanej władzy republikańskiej. W I wieku p.n.e. wybuchł w Rzymie bunt pod wodzą Catilina przeciwko Republice Rzymskiej. Dwaj jego uczestnicy bracia Muzio i Sylvio uciekli z Rzymu w dolinę rzeki Valdelsa (dzisiejsza nazwa rzeki Ellsa) przed prześladowaniami. Zbudowali dwa zamki, dając tym sposobem początek miastu San Gimignano. Pierwotnie miasto nazywało się Silvia zmienione później na obowiązująca do dziś nazwę. Uczyniono to w celu upamiętnienia biskupa Geminiana któremu przypisuje się uchronienie miasta przed najazdami barbarzyńskich plemion Hunów. Miasto szybko się rozwijało pamiętając o budowlach obronnych. Domniemana i praktyczna władza biskupia była w mieście niewielka, gdyż nigdy nie powołano tu biskupstwa. Ostatecznie wpływy biskupie zakończyły się w mieście w roku 1199 roku wraz z powołaniem władz cywilnych.
Rozwój miasta zahamowany został przez zarazę panującą w roku 1348. W wyniku zarazy miasto zaczęło podupadać na znaczeniu, aby w konsekwencji osłabienia pozycji, dostać się pod wpływy Florencji. W sumie upadek znaczenia miasta pozwolił zachować niemalże w całości układ architektoniczny. W XIX wieku miasto nabrało dużego znaczenia turystycznego co trwa do dnia dzisiejszego.

Co warto zobaczyć w San Gimignano

1. Manhattan średniowiecza – jeszcze inna nazwa to „Manhattan Toskanii”. Między XIII -XV wiekiem zamożni mieszkańcy miasta mieli zwyczaj budowania wysokich wież w obrębie własnych domostw. Znaczenie tych wież było dwojakie, z jednej strony miały spełniać zadania obronne, a z drugiej strony im były wyższa tym bardziej świadczyły o zamożności rodziny. W mieście były 72 wieże, do dnia dzisiejszego zachowało się 14 ponieważ wiele z nich było pobudowane na zbyt słabym gruncie i niestety się zawaliło. Dziś widoczne z daleka wieże wpisują się w nietypowa panoramę miasta.

2. Kolegiata Santa Maria Assunta – pierwotnie zbudowany w XIII wieku kościół pełnił rolę romańskiej katedry. W połowie XV wieku została rozbudowana. Wewnątrz znajdują się zabytkowe freski wykonane przez Taddea di Bartola przedstawiające sąd ostateczny i męczeństwo św. Sebastiana dzieło Benozza Gozzoli.

3. Palazzo Vecchio del Podesta – historia powstania tego potężnego pałacu sięga XII wieku. W następnych latach był kilkukrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Pełnił on między innymi funkcje siedziby władz miejskich. Pałac posiada wysoka na 51 metrów wieżę Torre Rognosa. Na najwyższym piętrze znajduje się dzwonnica. W połowie XIII wieku na mocy rozporządzenia władz miejskich wprowadzono zakaz budowania wyższych świeckich wież. Najzamożniejsi mieszkańcy nie stosowali się do tego zakazu.

4. Torre Grossa – najwyższa z wież w mieście, budowę rozpoczęto w 1300 roku, a zakończono w 1311. Wysokość wieży to 54 metry. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy.

5. Kościół San’t Agostino – początki tej budowli sakralnej sięgają XIII wieku. We wnętrzu znajdują się freski przedstawiające życie patrona kościoła św. Augustyna.

6. Museo d’Arte Sacra – w muzeum znajduje się wiele eksponatów pochodzących z XIV i XV wieku związanych ze sztuką sakralną, należą do nich między innymi rzeźby i obrazy.

7. Stare centrum miasta jest doskonałym miejscem do zapoznania się z miejscową kuchnią. Spożywając posiłek będzie okazją do degustacji tutejszego białego wina. Miejsc proponujących doskonałą włoską kuchnię jest sporo i co krok spotkać można restauracje czy bardzo przytulne kafejki.

8. Piazza della Cisterna – jeden z miejskich placów tłumnie odwiedzany przez turystów, w dawnych czasach uważany był za serce miasta. Tu kierowały się dwie główne drogi prowadzące z Pizy do Sieny oraz drogi Via Francigena. Wokół placu znajdują się domy dawnych mieszczan i kupców. Nazwa placu związana jest ze studnią wody znajdującą się na nim.

9. Palazzo Comunale – pałac spełniający rolę siedziby władz miejskich. Zbudowany został w XIII wieku, znajduje się w obrębie zabudowy Piazza del Duomo.

10. Aby dostrzec uroki miasta z charakterystycznymi wieżami, warto udać się do najbliższej okolicy, aby z pewnego oddalenia i odpowiedniej perspektywy podziwiać panoramę miasta.

4.5/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić