8 Atrakcji Turystycznych w Nicei

nicea
foto – Pixabay

Nicea to największe miasto na popularnym Lazurowym Wybrzeżu, które charakteryzuje się niezwykle długą, ciekawą i burzliwą historią. Swoje osady w tym miejscu mieli najpierw starożytni Grecy, a następnie starożytni Rzymianie. W 1860 roku miasto zostało włączone do Francji, jednak już nieco wcześniej, bo w XVIII wieku, Nicea stała się bardzo modnym celem podróży. Ukochali ją sobie szczególnie angielscy arystokraci, a odpoczynku zażywała tutaj nawet królowa Wiktoria.

Dziś Nicea stanowi miasto, które rocznie odwiedzają miliony turystów, którzy chcą cieszyć się życiem, piękną scenerią i słońcem. Nie oznacza to jednak, że w mieście brakuje obiektów wartych zwiedzenia. Co należy zobaczyć podczas wycieczki do Nicei?

1. Wzgórze Zamkowe w Nicei jest jedną z największych atrakcji miasta na świeżym powietrzu. W czasach starożytnych znajdowała się tutaj grecka osada, a w XI wieku zamek i katedra. Na początku XVIII wieku zamek został zniszczony na polecenie Ludwika XIV, za to dziś funkcjonuje tutaj park miejski, restauracja oraz cmentarz. Na Wzgórze można się dostać idąc schodami albo jadąc starą windą, która kursuje w miejscu, gdzie kiedyś była studnia, z której czerpano wodę potrzebną na zamku.

2. Promenada Anglików ma aż 7 kilometrów długości, a spacer na całej długości zapewnia ciągły widok na morze, palmy i reprezentacyjne budowle w mieście. Swoją nazwę zawdzięcza angielskim arystokratom, którzy rozsławili Niceę i odwiedzali ją namiętnie już od XVIII wieku. Jest to nie tylko miejsce, które tętni życiem i pozwala na podziwianie wspaniałych widoków, ale również raj dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Wzdłuż całej promenady ciągnie się ścieżka rowerowa, a ludzie na rowerach, deskorolkach, rolkach, wrotkach i hulajnogach to tutaj element codziennego krajobrazu. Regularnie odbywają się tutaj również liczne wystawy, imprezy muzyczne, a także słynny, nicejski karnawał.

3. Narodowe Muzeum Marca Chagalla to przestronny obiekt, w którym można podziwiać oryginalne prace jednego z najsłynniejszych malarzy w historii sztuki. Główny przedstawiciel kubizmu i internacjonalizmu w sztuce miał żydowskie pochodzenie i szczycił się obywatelstwem rosyjskim i francuskim. Ze względu na żydowskie pochodzenie we Francji groziło mu wielkie niebezpieczeństwo ze strony nazistów, dlatego w 1941 z pomocą amerykańskiego dziennikarza uciekł z Marsylii do Stanów Zjednoczonych. Muzeum w Nicei to wielka uczta dla artystycznych dusz i nie tylko.

4. Sobór św. Mikołaja w Nicei to cerkiew prawosławna, którą wzniesiono w 1912 roku w miejscu, w którym zmarł syn Aleksandra II. Budowla została zbudowana w stylu staroruskim i składa się z pięciu kopuł, które okalają kopułę środkową. Jej wnętrze jest bardzo bogato zdobione za pomocą malowideł i płaskorzeźb, a także wież i licznych zdobień typowych dla rosyjskiej architektury sakralnej. Jest to największa cerkiew w tym stylu, która znajduje się poza granicami Rosji.

5. Place Massena to główny plac Nicei, który łączy nowoczesną część miasta ze starówką. Stylowe lampy, piękne kamienice i fontanny sprawiają, że miejsce to jest najchętniej odwiedzanym placem w Nicei, zarówno przez turystów, jak i przez mieszkańców miasta. Znajduje się tutaj sporo uroczych knajpek, ekskluzywnych restauracji, kawiarenek i barów, w których popołudniu i wieczorami można natknąć się na tłumy ludzi. Tuż obok placu znajduje się park z fontannami, który również warto odwiedzić po zmroku, kiedy barwne światła stanowią dodatkową atrakcję.

6. Cathedrale Sainte-Reparate to wspaniała, barokowa katedra, która zachwyca rozmachem. Stanowi siedzibę diecezji nicejskiej, a jej budowę rozpoczęto w 1650 roku. Charakterystyczna wieża z dzwonem została dobudowana między 1731 a 1757 rokiem. Wewnątrz znajdują się liczne obrazy i artefakty, z którymi wiąże się wiele historii. Warto również zwrócić uwagę na niesamowite zdobienia sufitów i ścian, a także organy i ołtarz. Wejście do środka jest całkowicie darmowe, dlatego można wybrać dogodny dla siebie moment i spędzić tam tyle czasu, ile trzeba, aby zobaczyć wszystkie detale katedry od środka.

7. Musée Massena to wspaniała muzeum znajdujące się w uroczej willi z czasów Młodej Francji. Budynek wzniesiono w 1898 roku, a nieco ponad dwadzieścia lat później przeszedł na własność miasta i stworzono w nim muzeum. Pomieszczenia na parterze rezydencji odzwierciedlają oryginalne wnętrza z końca XIX wieku, natomiast na pierwszym piętrze znajdują się wystawy dotyczące historii Nicei i nie tylko. Znajduje się tutaj na przykład pośmiertna maska Napoleona, tabakiera Marii Walewskiej czy imponujące kolekcje szabli. Drugie piętro zarezerwowane jest na wystawy czasowe, dlatego warto sprawdzić, czy przypadkiem wraz z nami Nicei nie odwiedzą w tym samym czasie prace któregoś z ulubionych artystów.

8. Plac Garibaldiego w Nicei to drugi najważniejszy plac w mieście, który powstał w 1773 roku specjalnie, by powitać na nim króla Sardynii. W cieniu wysokich drzew można tutaj dziś zjeść francuskie dania albo napić się smacznej kawy podczas przerwy w zwiedzaniu miasta. Znajduje się tutaj między innymi pomnik Giuseppe Garibaldiego oraz kaplica Grobu Świętego, która powstała w XVIII wieku. Ciekawostką są ozdoby na fasadach budynków, które zostały namalowane za pomocą malarstwa iluzjonistycznego, choć na pierwszy rzut oka przypominają prawdziwe zdobienia, kolumienki i płaskorzeźby.

4.6/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić
Czytaj dalej

Leeuwarden

Leeuwarden to malownicza, zabytkowa miejscowość położona w północnej części Holandii w pobliżu wybrzeża Morza Północnego. Znane jest przede…
Czytaj dalej