Rytwiany turystycznie – Co warto zobaczyć w okolicy ?

pałac rytwiany
Pałac w Rytwianach / foto – Autorstwa Jarekwitkowski – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7385914

Rytwiany to spokojna malownicza wieś znajdująca się w województwie świętokrzyskim. Liczba ludności to zaledwie 1800 osób. Archeologiczne znaleziska dowodzą, że ludzie osiedlali się na tych terenach już w okresie neolitu, aczkolwiek pierwszym właścicielem wsi stał się Piotr Bogoria Skotnicki w wieku XIII. Ostatnimi właścicielami byli Radziwiłłowie, którzy na przełomie XIX i XX wieku wybudowali w Rytwianach imponującą rezydencję. Obecnie jest to wieś, która kusi turystów naturalnym pięknem i malowniczą scenerią.

Co warto wiedzieć o Rytwianach i do jakich miejsc należy się udać podczas pobytu? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Jednym z najcenniejszych pod względem historycznym zabytków w Rytwianach są ruiny gotyckiego zamku obronnego pochodzącego jeszcze z pierwszej połowy XV wieku.

2. Osoby wybierające się w te rejony i poszukujące unikatowego zakwaterowania powinny zainteresować się przepięknym Pałacem Radziwiłłów z początków XX wieku. Budowla otoczona jest malowniczym parkiem, a w środku obecnie znajduje się hotel.

3. Koniecznie warto wybrać się do Pustelni Złotego Lasu, która znajduje się w samym sercu puszczy rytwiańskiej. Historia tego miejsca sięga początków XVII wieku. Zwiedzanie z przewodnikiem jest możliwe w sezonie turystycznym.

4. Nieopodal ruin zamku znajduje się tężnia solankowa. Miejsce przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy chcą zapewnić sobie chwilę wytchnienia w otoczeniu leczniczej solanki. Tuż przy obiekcie znajdują się ławki.

5. Przez Rytwiany przebiega kilka szlaków stricte rowerowych. Największą popularnością cieszą się trasy ze Staszowa do Pustelni oraz trasa rozpoczynająca się w Puławach i kończąca w Brzesku.

6. W Rytwianach znajdziemy kilka godnych polecenia restauracji, jednak największą popularnością cieszy się restauracja kamedulska znajdująca się na terenie klasztoru. To jedno z nielicznych w Polsce miejsc, w którym dania są przygotowywane zgodnie ze starymi przepisami.

7. W Staszowie znajdującym się zaledwie pięć kilometrów od Rytwian znajduje się fantastycznie urządzony park miejski im. Górników Siarkowych. To ponad dwanaście hektarów powierzchni, na której umieszczono owocowe sady, staw i całą sieć alejek. Idealne miejsce na rodzinny spacer.

8. Kurozwęki to miejscowość znajdująca się nieco ponad 11 kilometrów od Rytwian. Warto się jednak tutaj wybrać, zwłaszcza gdy zwiedzamy i podróżujemy z dziećmi. Miejsce słynie z ogromnego labiryntu na polach kukurydzy i wbrew pozorom ta atrakcja zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych.

9. 18 kilometrów od Rytwian znajduje się Szydłów. To właśnie tutaj będzie można podziwiać wspaniały zamek z okresu kazimierzowskiego. Szacuje się, że pochodzi jeszcze z XIV wieku. Obecnie na tym terenie znajduje się muzeum.

10. W pobliskim Szydłowie znajduje się również najstarsza w województwie świętokrzyskim synagoga. Była to synagoga obronna, dlatego grubość jej murów wynosi około dwóch metrów. Wejście do środka wiąże się z niewielką opłatą, a w środku znajduje się muzeum.

11. Wielu turystów przybywa do Szydłowa również ze względu na Bramę Krakowską, która niegdyś strzegła dostępu do środka. Kiedyś do miasta prowadziły trzy bramy, aczkolwiek tylko ta jedna przetrwała do dzisiejszych czasów.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić