Każdy kto choć na chwilę zawita do Londynu już z daleka zauważy tą górującą ponad pozostałymi budowlami konstrukcję. Konstrukcję, ponieważ wyróżnia się ona swoim nowoczesnym kształtem, pośród wielu londyńskich budowli. Tym obiektem architektonicznym jest London Eye.
1. London Eye w tłumaczeniu Londyńskie Oko, nazywane również bywa Millennium Wheel w tłumaczeniu Koło Milenijne, to nic innego niż tak zwany diabelski młyn.
2. Konstrukcja została zaprojektowana przez Davida Marksa, Julię Barfield, Malcolma Cooka, Marka Sparrowhawka, Stewena Chiltona i Nica Baileya.
3. Jak przystało na diabelski młyn głównym elementem jest koło mające w tym przypadku 135 metrów wysokości, a jego średnica wynosi 120 metrów.
4. Na ten szatański projekt wpadł zespół wymienionych projektantów już w roku 1993. Otwarcie tej imponującej konstrukcji dokonał premier Tony Blair 31 grudnia 1999 roku. Pomimo oficjalnego otwarcia dokonanego w sylwestra, to aż do marca 2000 roku usuwano usterki.
5. Budowa całej konstrukcji przebiegała etapowo, a poszczególne elementy ze względu na swoje rozmiary, dostarczane były drogą wodną z wykorzystaniem Tamizy.
6. Na kole zmontowano 32 kapsuły mające symbolizować 32 dzielnice Londynu. Numeracja każdej kapsuły nastąpiła z pominięciem nr 13, dlatego dla niewtajemniczonych może okazać się dziwny fakt, że ostania 32 kapsuła oznaczona jest numerem 33. We wszystkich kapsułach może jednocześnie przebywać 800 osób.
7. Od momentu swojej premiery przez kapsuły London Eye przewinęło się ponad 3,5 miliona osób.
8. Wraz z otwarciem London Eye w bardzo symbolicznym dniu zmieniającym zapis roku, co rok w jego pobliżu odbywają się sylwestrowe szaleństwa organizowane przez burmistrza Londynu.
9. Koło London Eye obraca się w ciągu roku o około 3500 kilometra, wyznaczających tym samym odległość jaka dzieli Londyn od Kairu.
10. Do budowy tej monumentalnej konstrukcji zużyto ponad 1700 ton stali, a budowa fundamentu pochłonęła 3000 ton betonu. Każda z zawieszonych na London Eye kapsuł może pomieścić 25 osób i waży 10 ton. Kapsuły poruszają się w tempie 26 centymetrów na sekundę.