10 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Brescia

fotografia – Pixabay

Brescia to włoskie miasto, słynące przede wszystkim z organizacji kultowego rajdu Mille Miglia, w którym biorą udział klasyczne samochody wyprodukowane w połowie XX wieku. Brescia to także jedno z największych miast Lombardii – regionu włoskiego leżącego w północnej części kraju. Miejscowość cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z całej Europy. Nic dziwnego! W jednym miejscu znajdziemy typowy włoski klimat, wspaniałą architekturę i mnóstwo atrakcji.

Oto 10 największych z nich, które trzeba odwiedzić podczas zwiedzania Brescii!

1. Muzeum Santa Giulia

Muzeum Santa Giulia to największe muzeum w Brescii, skupiające się na kolekcjonowaniu zabytków historycznych i archeologicznych oraz wartościowych dla regionu dzieł sztuki. Mieści się ono w pięknym kompleksie obejmującym starożytne budynki rzymskie i szesnastowieczne obiekty klasztorne. W środku podziwiać można starożytne dzieła sztuki, wspaniałe żyrandole z Murano, elementy średniowiecznego uzbrojenia i piękny, zabytkowy krzyż procesyjny z IX wieku.

2. Zamek w Brescii

Nad miejscowością góruje zabytkowy zamek, którego mury skrywają eksponaty związane z historią miasta. W dużym kompleksie zamkowym można zwiedzić m.in. piękne ogrody, rozległy dziedziniec oraz liczne punkty widokowe, z których rozpościera się piękna panorama całego miasta.

3. Monte Maddalena

Monte Maddalena to pobliski masyw górski, który w najwyższym punkcie osiąga wysokość 874m n.p.m. Na szczyt wiodą piesze szlaki oraz ścieżki rowerowe, które polecane są raczej doświadczonym i odważnym cyklistom. Na samym szczycie czeka na nas zapierający dech w piersiach widok. Cały teren parku krajobrazowego poprzecinany jest licznymi alejkami, na których znajdują się liczne miejsca do odpoczynku.

4. Piazza della Loggia

Piazza della Loggia jest jednym z głównym i najczęściej odwiedzanych placów w mieście. Jego charakterystyczną cechą są zabytkowe Loggia, w których obecnie swoje siedziby ma Rada Miasta. Plac ten użytkowany jest już od XV wieku – to właśnie w tym okresie powstała większość z renesansowych zabudowań. W okolicy znajdują się liczne punkty gastronomiczne, sklepiki i miejsca usługowe, organizowane są również festyny i jarmarki okolicznościowe.

5. Katedra św. Marii

Monumentalna Katedra św. Marii to piękna, biała świątynia chrześcijańska z charakterystyczną zieloną kopułą. Kościół wybudowany został na początku XVII wieku. Warto zwiedzić jego zabytkowe wnętrza, w których kryją się liczne dzieła sztuki autorstwa takich artystów jak Moretto da Brescia czy Girolamo Romanino.

6. Muzeum Mille Miglia

Muzeum Mille Miglia w całości poświęcone jet słynnemu rajdowi samochodowemu, który rozpoczyna się i kończy w Brescii. W muzeum wyeksponowane są zabytkowe luksusowe i sportowe samochody, głównie pochodzące z połowy ubiegłego wieku. Dodatkowo w placówce organizowane są czasowe wystawy poświęcone m.in. legendarnym zespołom muzycznym. Ekspozycja nie ma stałego charakteru i często jest zmieniana.

7. Muzeum Uzbrojenia im. Luigiego Marzoli

Muzeum Uzbrojenia umiejscowione jest w jednej z części kompleksu zamkowego. W środku znajdują się rozległe zbrojownie, w których prezentowane są różne rodzaje broni. Najstarsze, średniowieczne eksponaty pochodzą z XIII wieku – jest to m.in. wenecki hełm oraz zabytkowe miecze. Dużą ekspozycję stanowi piętnastowieczna broń artystyczna pochodząca z różnych części Lombardii.

8. Parco delle Colline

Parco delle Colline to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych wśród mieszkańców Brescii. Rozległe zielone tereny to świetne miejsce do długich wycieczek pieszych i rowerowych. Znajdują się tu piękne lasy pełne lokalnej, dzikiej roślinności, malownicze wzgórza oraz tereny rekreacyjne i miejsca odpoczynkowe. W parku znajdują się alejki i szklaki, z których część przystosowana jest do ruchu rowerowego.

9. Galeria Tosia Martinego

Jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w mieście jest Galeria Tosia Marinego, która umiejscowiona jest w dużym, zabytkowym pałacu. W galerii znajdują się dzieła sztuki lokalnych artystów. Najstarsze z nich pochodzą z XVI wieku i stanowią cenną i unikatową kolekcję regionalnej twórczości. Dużym atutem galerii jest pomoc wykwalifikowanej i doświadczonej obsługi, która chętnie oprowadza po kameralnym muzeum.

10. Świątynia Kapitolińska

Świątynia Kapitolińska to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w pobliżu Brescii. Świątynia wybudowana została w I wieku n.e. i niegdyś stanowiła centralny punkt mieszczącego się tu miasta rzymskiego. Poświęcona była tzw. triadzie kapitolińskiej czyli najważniejszym bóstwom czczonym przez starożytnych Rzymian – Jowiszowi, Junonie i Minerwie. Ruiny świątyni oraz pobliskie pozostałości po rzymskim teatrze udostępniane są dla zwiedzających.

Brescia to nie tylko wyjątkowo malownicze miasto pełne atrakcji i zabytków, ale również doskonała baza wypadowa do zwiedzania całej Lombardii. Zaledwie kilka kilometrów dzieli miejscowość od Jeziora Garda – jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w północnej części Włoch. Z Brescii z łatwością można dostać się do wielu słynnych miejscowości, takich jak Bergamo, Werona czy Padwa, a także nieco dalszych metropolii turystycznych: Bolonii, Wenecji czy Mediolanu.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić