10 Powodów do Odwiedzenia Miasta Bolzano

fotografia – Pixabay

Bolzano to włoskie miasto leżącą nad rzeką Eisack w górzystym regionie Trydent – Górna Adyga. Miasto powstało już w średniowieczu i szybko rozwinęło się jako ośrodek o dużym znaczeniu handlowym. Bolzano słynie przede wszystkim z organizacji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccio Busoniego – jednego z najwybitniejszych konkursów muzycznych na całym świecie. Bolzano słynie przede wszystkim z wyjątkowego, malowniczego położenia między wysokimi pasmami górskimi oraz ze wspaniałej architektury typowej dla całego włoskiego regionu. Oto 10 największych atrakcji Bolzano i okolic, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym mieście!

1. Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu

Muzeum Archeologiczne w Bolzano zajmuje się kolekcjonowaniem zabytków głównie z czasów starożytnych, które wydobywane są w trakcie wykopalisk w całym regionie. Najważniejszym eksponatem w muzeum jest Człowiek Lodu Otzi – mumia człowieka, której wiek datowany jest na ok. 5,5 tysiąca lat. Zwłoki zostały znalezione w górskiej zmarzlinie w 1991 roku przez turystów – były one zachowane w tak dobrym stanie, że początkowo myślano, że są to zwłoki niedawno zmarłej osoby.

2. Museion

Museion to Muzeum Sztuki Współczesnej, w którym podziwiać można aż 4,5 tysiąca różnych dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb. Poza stałą wystawą sztuki współczesnej i nowoczesnej, muzeum organizuje również ekspozycje czasowe dotyczące m.in. twórczości zespołów muzycznych, lokalnych artystów, rzeźbiarzy i malarzy regionalnych i ludowych czy wystawy multimedialne.

3. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to bez wątpienia najważniejszy obiekt sakralny w mieście, a także jedna z najbardziej charakterystycznych budowli. Świątynia reprezentuje styl gotycki, a jej początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku. W środku zobaczyć można m.in. zabytkowe organy, wyjątkowo ozdobny ołtarz główny oraz liczne dzieła sztuki i zabytki sakralne.

4. Muzeum Historii Naturalnej

W Muzeum Historii Naturalnej zobaczyć możemy wyjątkową kolekcję skał i minerałów występujących na obszarze Południowego Tyrolu, jak i pochodzących z różnych zakątków świata. Wyjątkową atrakcją tego miejsca jest ogromne akwarium słonowodne. Na całym terenie tego niewielkiego muzeum znajdują się liczne makiety oraz tablice edukacyjne, które tłumaczą różne zjawiska przyrodnicze.

5. Eggental

Miłośnicy pieszych wędrówek z pewnością powinni udać się na eksplorowanie Eggental – wyjątkowo malowniczej doliny, która słynie ze wspaniałych, zapierających dech w piersiach widoków. Na terenie doliny znajduje się aż 5 szlaków pieszych, liczne miejsca do odpoczynku, ośrodki narciarskie popularne w miesiącach zimowych oraz przepiękne jezioro Karer See z krystalicznie czystą wodą.

6. Zamek Mareccio

Zamek Mareccio to twierdza wybudowana w XIII wieku, która stanowi przykład idealnie zachowanej średniowiecznej architektury. Zamek Mareccio położony jest w pięknej okolicy winnic – i to właśnie na jego terenie odbywa się coroczne święto wina, które przyciąga mieszkańców okolicznych miejscowości i turystów z całej Europy. Zamek można również zwiedzać: znajdują się w nim m.in. dobrze zachowane sale zdobione średniowiecznymi freskami i malowidłami.

7. Park Petrarca

Park Petrarca jest zieloną częścią Bolzano, którą upodobali sobie mieszkańcy szczególnie w ciepłych miesiącach. Liczne alejki prowadzące przez park oraz place zabaw i atrakcje dla dzieci sprawiają, że jest to idealne miejsce na popołudniowy, rodzinny spacer. Z parku rozciąga się piękny widok na pobliskie wzgórza, a zaciszne alejki i rozległe łąki miejskie świetnie sprawdzą się do zorganizowania pikniku.

8. Walther Square

W samym centrum Starego Miasta w Bolzano znajduje się Walther Square – główny plac miejski o dużym znaczeniu handlowym i kulturowym. Nazwa placu pochodzi od Walthera von der Vogelweida – austriackiego poety żyjącego na przełomie XIII i XIV wieku, którego pomnik stoi na środku placu. W okolicy Walther Square znajdują się liczne sklepiki, restauracje, bary i kawiarnie. Sam skwer w okresie bożonarodzeniowym i wielkanocnym zmienia się w ogromne jarmarki świąteczne, które stanowią jedną z największych atrakcji Bolzano.

9. Opactwo Muri-Gries

Ogromny teren barokowego opactwa zajmują obecnie winnice, z których produkuje się wyjątkowo szlachetne trunki. Uprawia się w nich winorośl Lagrein, z którego wytwarza się wina o kolorze głębokiej czerwieni i wspaniałym, bogatym smaku owoców oraz nieco lżejsze wina białe o ziołowej nucie. To miejsce, w którym z pewnością zakochają się miłośnicy wspaniałych win oraz degustowania nowych smaków.

10. Zamek Runkelstein

Zamek Runkelstein powstał w pierwszej połowie XIII wieku i zaliczany jest do najważniejszych budowli średniowiecznych w całym regionie. Słynie przede wszystkim z fresków i malowideł o świeckim charakterze, które zdobią wewnętrzne ściany posiadłości. Wnętrza zamku udostępnione są dla zwiedzających, a na jego terenie można również skorzystać z oferty gospody, która serwuje lokalne przysmaki. W ciepłych miesiącach na zamku odbywają się liczne imprezy muzyczne, teatralne i historyczne.

Bolzano to miasto, które z pewnością zachwyci wszystkich swoim malowniczym położeniem – świetnie nadaje się do zwiedzania różnych masywów alpejskich i okolicznych miejscowości. To także doskonałe miejsce dla miłośników średniowiecznego budownictwa oraz wszystkich, którzy chcą połączyć górskie wędrówki z wypoczynkiem w urokliwej, włoskiej miejscowości.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić