Co Warto Zobaczyć w Arezzo? 10 Top Atrakcji

fotografia – Pixabay

Arezzo to piękne włoskie miasteczko położone w Toskanii – jednym z najchętniej odwiedzanych regionów w całej Europie. Miasto zostało założone prawdopodobnie przez starożytny lud Etrusków już przeszło 2 tysiące lat temu, szybko jednak trafiło pod panowanie Rzymian. Przed niemal całe średniowiecznie miejscowość ta świetnie rozwijała się jako ośrodek handlowy i gospodarczy. Już w czasach nowożytnych Arezzo zyskało na znaczeniu wśród turystów i podróżników, którzy chcą zwiedzić tutejsze zabytki sakralne i móc podziwiać wspaniałe toskańskie budownictwo. Przedstawiamy 10 najważniejszych atrakcji w Arezzo!

1. Katedra św. Piotra i św. Donata

Budowa Katedry św. Piotra i św. Donata trwała od końca XIII wieku aż do początków XVI wieku. Piaskową fasadę ozdabia ozdobny portal oraz kolumny pochodzące jeszcze z czasów starożytnych. W środku podziwiać można piękne witraże okienne i wspaniałe freski sufitowe autorstwa szesnastowiecznego artysty Guillaume de Marcillat. W pobliżu katedry zlokalizowane jest Muzeum Diecezjalne, w którym znajdują się liczne naczynia liturgiczne oraz inne zabytki sakralne, które przez setki lat znajdowały się w posiadaniu władz świątyni.

2. Piazza Grande

Piazza Grande to centralny plac w Arezzo, który jest także głównym punktem kulturowym i handlowym. Znajdują się tu m.in. wyjątkowe sklepy rzemieślnicze w szesnastowiecznych loggiach oraz liczne średniowieczne budowle o dużym znaczeniu historycznym. Dookoła placu umiejscowione są bary, restauracje i kawiarnie, a także sklepy i punkty usługowe. Latem kwitnie tu turystyka, a wieczorami na placu można spotkać wielu regionalnych artystów.

3. Santa Maria della Pieve

Wyjątkowo charakterystyczna budowla, która monumentalnie wznosi się nad Piazza Grande. Santa Maria della Pieve to gotycko-romański kościół, który wybudowany został na przełomie XIII i XIV wieku. Choć najbardziej rozpoznawalną częścią świątyni jest jej fasadowa elewacja, warto wejść do środka kościoła, w którym znajduje się m.in. ołtarz autorstwa Pietro Lorenziettiego z 1320 roku oraz piękne, czternastowieczne freski i malowidła naścienne.

4. Narodowe Muzeum Sztuki

Narodowe Muzeum Sztuki w Arezzo zlokalizowane jest w malowniczym, renesansowym budynku w zabytkowej dzielnicy miasta. Placówka zajmuje aż trzy piętra, w którym znajdują się liczne kolekcje związane z historią i sztuką Arezzo i jego okolic. Znajdują się tu m.in. wybitne dzieła sztuki, bogata kolekcja ceramiki oraz ekspozycja numizmatyczna. Dodatkową zaletą tego miejsca jest możliwość bezpłatnego wejścia.

5. Ruiny amfiteatru

Pozostałości po rzymskim amfiteatrze to jedno z najważniejszych punktów o znaczeniu archeologicznym w tej części Toskanii. Amfiteatr powstał w II wieku n.e., a w czasach swojej świetności mógł pomieścić nawet 10 tysięcy widzów. Prawdopodobnie wybudowany był dla licznego grona rzymskich imigrantów, którzy w tym okresie przenieśli się do Arezzo i szybko miejsce to stało się głównym i najważniejszym centrum kulturowym tamtych czasów.

6. Muzeum Archeologiczne

Tuż przy ruinach rzymskiego amfiteatru znajduje się Muzeum Archeologiczne, które zajmuje się kolekcjonowaniem przedmiotów pochodzących z wykopalisk. W Muzeum znajdują się trzy działy specjalne (paleontologiczny, numizmatyczny i prehistoryczny) oraz liczne kolekcje przedmiotów z czasów starożytnych. Do najważniejszych eksponatów należą ozdoby etruskie, ceramika z V wieku, wspaniała starożytna kolekcja wazonów oraz liczne pamiątki po czasach rzymskich (m.in. rzeźby, pomniki i płyty nagrobne).

7. Bazylika San Francesco

Bazylika San Francesco to duży kościół w Arezzo, który wybudowany został pod koniec XIII wieku. Ściany kościoła zdobią czternastowieczne malowidła oraz liczne dzieła sztuki. Najważniejszą ozdobą wnętrza kościoła jest jednak cykl piętnastowiecznych fresków stworzonych przez kilku włoskich artystów. Trzypoziomowe freski, które opowiadają “Legendę o Prawdziwym Krzyżu”.

8. Muzeum Casa di Vasari

Muzeum Casa di Vasari to w rzeczywistości oryginalny dom, który zamieszkiwany był przez piętnastowiecznego włoskiego malarza – Giorgio Vasariego. Mimo, że tworzył on m.in. na zlecenie samego papieża Juliusza III, jego najważniejszym dziełem było opracowanie “Żywot najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów”, które do dziś stanowi jeden z najważniejszych renesansowych dzieł histograficznych. W środku podziwiać można liczne dzieła sztuki oraz wspaniałe freski przedstawiające wcześniejszych artystów, którzy opisani zostali przez Vasariego.

9. Twierdza Medyceuszy

Twierdza Medyceuszy to ogromna forteca wybudowana w XVI wieku, jednak wcześniejsze obwarowania istniały w tym miejscu już od czasów starożytnych. Obecnie twierdza traktowana jest przede wszystkim jako główny punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na pobliskie wzniesienia i okoliczne miasta.

10. Bazylika San Domenico

Bazylika San Domenico to gotycka świątynia wybudowana na przełomie XIII i XIV wieku. Fasadę kościoła zdobią liczne freski, które przedstawiają m.in. sceny z życia św. Filipa i św. Katarzyny. Szczególnie duże znaczenie ma wnętrze kościoła – znajdują się tu dzieła sztuki autorstwa średniowiecznych włoskich malarzy i rzeźbiarzy.

Arezzo to miejscowość, która przede wszystkim zachwyci miłośników spokojnego, toskańskiego klimatu i wspaniałej architektury średniowiecznej. Niemal na każdym kroku można natknąć się na relikty przeszłości i budynki liczące setki lat. To także miejsce o wyjątkowym włoskim charakterze, pełne uroczych kawiarni, restauracji z doskonałym jedzeniem i zacisznych miejsc do odpoczynku.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić