Czarny Staw pod Rysami – Informacje i Ciekawostki

czarny staw pod rysami
foto – Autorstwa SkyMaja – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43451203

To jedno z najbardziej znanych tatrzańskich jezior, które znajduje się o 188 metrów wyżej niż lustro popularnego wśród turystów Morskiego Oka, które co roku odwiedzają tłumy rodzin z dziećmi. Jego kształt zbliżony jest do koła. Wyróżnia się również charakterystyczną barwą.

1. Nazwa Czarnego Stawu pod Rysami pochodzi od występujących w nich sinic, czyli żywych organizmów, które odpowiadają za ciemne, niemal czarne zabarwienie wody.

2. Czarny Staw pod Rysami jest drugim co do głębokości jeziorem w Tatrach, a także czwartym pod tym względem w Polsce. Jego maksymalna głębokość wynosi ponad 76 metrów. Natomiast pod względem powierzchni i pojemności zajmuje w Tatrach 3 miejsce.

3. Jezioro powstało w kotle polodowcowym w Dolinie Rybiego Potoku na skutek utworzonych przez lodowiec wzniesień zwanych mutonami. Powstały one poprzez mechaniczne niszczenie podłoża skalnego.

4. Już na początku XIX wieku pojawiły się wzmianki na temat Czarnego Stawu pod Rysami. W 1804 roku pomiarów jego głębokości i temperatury wody dokonywał Stanisław Staszic, którego określa się jako prekursora polskiej geologii oraz geografii.

5. W 1910 roku odbyło się pierwsze znane zimowe wejście nad Czarny Staw pod Rysami, którego dokonał ks. Walenty Gadowski, znany polski taternik wraz z oficerem Bolesławem Łazarskim i starszym przewodnikiem tatrzańskim Jakubem Gąsienicą Wawrytko.

6. Wokół Czarnego Stawu pod Rysami znajduje się wieniec wysokich szczytów wśród których można wymienić Kazalnicę, Mięguszowiecki Szczyt wraz z Przełęczą pod Chłopkiem, Wołowy Grzbiet, Rysy, Żabi Szczyt Wyżni i Żabiego Mnicha.

7. W wodach jeziora panują warunki, które nie sprzyjają rozwinięciu się życia fauny. Próby zarybiania go pstrągami z Morskiego Oka zakończyły się niepowodzeniem. Powodem jest niska temperatura, która latem wynosi około 7-11 stopni Celsjusza.

8. W XIX wieku po zachodniej stronie Czarnego Stawu pod Rysami postawiono żelazny krzyż, który został tam przeniesiony znad Morskiego Oka, gdzie pierwotnie się znajdował.

9. W okolicy Czarnego Stawu pod Rysami rozwija się rzadka roślina zwana turzycą skąpokwiatową, którą można spotkać wyłącznie w Karpatach i Sudetach. Wśród występujących tam gatunków roślin znajdują się także wyjątkowe: skalnica odgiętolistna, mietlica alpejska, sito trójłuskowe, turzyca Lachenala czy wiechlina tatrzańska

10. Przez okolice Czarnego Stawu pod Rysami prowadzi najbardziej znany szlak na najwyższy szczyt znajdujący się po polskiej stronie Tatr – Rysy, który startuje nad Morskim Okiem. To świetna alternatywa dla znacznie trudniejszego podejścia przez Przełęcz pod Chłopkiem.

11. Czarny Staw pod Rysami otoczony jest z trzech stron wysokimi ścianami skalnymi. Otwarty dla turystów jest jedynie od strony Morskiego Oka.

12. Węgierski alpinista, a także pionier fotografii wysokogórskiej, Mór Déchy opisał Czarny Staw pod Rysami jako najpiękniejszą scenerię jeziorna w całych Tatrach”.

5/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić