10 najpopularniejszych atrakcji w mieście Monopoli

monopoli
foto – Pixabay

Czy warto opisywać zalety niewielkiego włoskiego miasta Monopoli? To zależy jak do tego podejść. Z jednej strony jest to bardzo urokliwe miasteczko portowe położone nad adriatyckim wybrzeżem Półwyspu Apenińskiego. Jeszcze stosunkowo mało popularne wśród turystów odwiedzających Włochy. A z drugiej strony, jest to prawdziwa perełka turystyczna. Póki co wygrywa na tej niezbyt dużej popularności mniejszym tłokiem i to między innymi jest jego dużą zaletą. Ale jeśli jest to tak ładne miejsce z wieloma atrakcjami, dlaczego ma się go nie popularyzować. I ten problem pozostaje bez konkretnego rozwiązania, bo każde jest dobre.
Większość turystów dociera do Bari i stamtąd dalej na południe do „Florencji Południa” Lecce. Podróżując samochodem wzdłuż wybrzeża do Brindisi czy Lecce, bo inaczej nie da rady, nie sposób nie zauważyć mijanych po drodze miejscowości w tym Monopoli. Niewielu decyduje się na zjazd z autostrady, aby odwiedzić to miejsce. Według osób, które były w Monopoli dużym błędem jest pominąć to niewielkie miasta.

Monopoli – krótko historycznie

Wiele wieków przed tym kiedy Hiszpanie uczynili z tego miejsca znaczące miasto portowe, tereny te zamieszkiwali Messapiowie. Dokładnie w II tysiącleciu przed naszą erą Apulię zwaną także Messapią zamieszkiwał waleczny lud Messapiów. Waleczny ponieważ skutecznie przeciwstawiał się Grekom czyniącym zakusy na te tereny. Między innymi dzięki temu wiadomo kto zajmował tereny, na których dziś położona jest między innymi Monopoli. Pierwsze zapiski pochodzą od Ojca historii Herodota z Helikarnasu. Właśnie on opisał klęskę Greków w bitwie stoczonej z Messapijczykami w roku 473 p.n.e. Messapiowie zostali pobici dopiero przez Rzymian w latach 298-290 p.n.e. Od tego czasu znaczenie miasta zdecydowanie wzrosło.
Kolejnym ważnym okresem w dziejach Monopoli był czas podległości Hiszpanom. XV i XVI wiek to okres hiszpańskiej dominacji obejmujący również region Apulii. W tym czasie znajdujące się tam miasta weszły w okres największego rozwoju. Również Monopoli zyskało na znaczeniu głównie jako miasto portowe. Hiszpanie wznieśli w tym czasie wiele budowli, które dotrwały do naszych czasów.

Co warto zobaczyć w Monopoli

1. Porto Antico – Stary Port będący zarazem najstarszą częścią miasta. Jak większość nadmorskich miast od adriatyckiej części półwyspu charakterystyczne są białe domy. Biel nadbrzeżnych budynków w połączeniu z błękitem wody morskiej robi niesamowite wrażenie. Co ciekawe wszystkie znajdujące się w porcie jednostki pływające pomalowane są na kolor niebieski. Jako że port w Monopoli jest głównie portem rybackim, cumujące u jego nabrzeża kutry w kolorze niebieskim są idealnym miejscem na sporządzenie sporego materiału fotograficznego nie tylko dla zawodowców, ale także dla amatorów.

2. Zamek Karola V – budowla jest pozostałością po hiszpańskiej dominacji, wzniesiony został w roku 1552. Inicjatorem i budowniczym zamku był Don Pedro de Toledo. Zamek przeszedł gruntowną przebudowę w roku 1660 i w jej wyniku uzyskał wygląd, który można podziwiać dzisiaj. W dziejach tego zamczyska jest też czarna historia, bowiem przez wiele lat XIX wieku spełniał funkcję więzienia. Obecnie został odrestaurowany, w jego wnętrzu odbywają się imprezy kulturalne podczas których jest udostępniany odwiedzającym te wydarzenia. W części zamku znajduje się Miejskie Muzeum Archeologiczne.

3. Katedra Maria Santissima della Madia – w miejscu gdzie zbudowano katedrę wcześniej znajdował się kościół pochodzący jeszcze z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Kościół został zburzony, a na jego miejscu w roku1107 rozpoczęto budowę katedry. Z uwagi na braki materiałowe budowa trwała prawie 10 lat i ostatecznie zakończona została w roku 1117. Budowla przetrwała do roku 1742 kiedy podjęto decyzję o jej rozebrania i wybudowania nowego barokowego kościoła katedralnego. Budowę nowego obiektu ukończono w roku 1772. Katedra w początkowym okresie nie była osłonięta od strony morza, co przy częstych wiatrach utrudniało wiernym docieranie do niej. W związku z tym po kilkunastu latach wzniesiono wysoki mur zabezpieczający przed podmuchami wiatru. Katedra cały czas była rozbudowywana i dodawano do niej coraz to nowe elementy takie jak posągi i zegar z rozebranej wcześniej romańskiej katedry czy schody.

4. Piazza Palimieri – największy plac w mieście, w jego obrębie znajduje się trzypiętrowy pałac Palazzo Palimieri. Ciekawa budowla kryjąca w swoim wnętrzu ponad 100 pomieszczeń. Całość budynku utrzymana jest w barokowym stylu, wzniesiony został w XVIII wieku.

5. Kościół św. Teresy – kolejny budynek sakralny znajdujący się w obrębie Piazza Palimieri. Kościół pochodzi z XVIII wieku i jest jednym z zabudowań przyległych do zabudowań klasztoru sióstr terezjanek. Kościół wyróżnia się smukłą kopułą górującą nad okolicznymi budynkami.

6. Kościół św. Piotra – kolejna sakralna budowla zlokalizowana w pobliżu głównego placu w Monopoli. Kościół pochodzi z XII wieku i podobnie jak inne świątynie w mieście zbudowany został na miejscu wczesnochrześcijańskiego kościoła z VI wieku. Obecny barokowy wygląd jest efektem przebudowy kościoła dokonanej w XVII wieku. Obecnie mieści się w nim galeria sztuki.

7. Piazza Garibaldi – jedno z głównych miejsc w mieście, tu toczy się największe życie towarzyskie Monopoli. Codziennie rano i wieczorem można w tym miejscu poczuć prawdziwą atmosferę życia mieszkańców miast południowych Włoch.

8. Palazzo Rendella – budynek dawnych koszar wojskowych znajdujący się w obrębie placu Garibaldiego. W XVI wieku stacjonowało w nim wojsko hiszpańskie. Kolejne lata i zniknięcie Hiszpanów z miasta sprawiło, że w budynku po dawnych koszarach utworzono na parterze targ rybny, na piętrze zaś swoją siedzibę miał teatr miejski. Taki stan rzeczy trwał do roku 1910. Obecnie budynek zajmuje biblioteka.

9. Lungomare Santa Maria – urokliwa promenada miejska poprowadzona szczytami dawnych murów miejskich. Spacer promenada umożliwia podziwianie wspaniałego widoku rozpościerającego się na niebieskie taflę morskiej wody. Tutaj w sąsiedztwie białych budynków i błękitu morza można się rozkoszować się chwilą i utrwalić ją w swojej pamięci na zawsze.

10. Plaże miejskie – linia brzegowa w granicach miasta ma 13 kilometrów długości. Na tym odcinku występują liczne miejsca z piaszczystymi plażami. Najładniejsze plaże znajdują się w południowej części miasta.

4.4/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić