10 Ciekawostek o Fontanna di Trevi ⛲

Fontanna di Trevi
foto – Pixabay

Fontanna di Trevi to najpopularniejsza fontanna barokowa w Rzymie i jeden z symboli miasta. Codziennie gromadzi tysiące turystów, nakręcono przy niej mnóstwo scen filmowych i jest miejsce, które mężczyźni najchętniej w całym Rzymie wybierają na scenografię oświadczyn. Oto kilka ciekawostek na jej temat.

1. Fontanna ma ponad 250 lat i została zbudowana na zlecenie papieża, który chciał zmodernizować poprzednią fontannę z XV wieku. Zasila ją woda pochodząca z akweduktu, który wybudowano w 19 wieku p.n.e.

2. Fontanna została rozpoczęta przez włoskiego architekta, Niccolo Salvi, który zmarł w 1751 roku. Prace kończyli rzeźbiarze, tacy jak Pietro Bracci, Filippo della Valle, Andrea Bergondi i Giovanni Grossi pod nadzorem Giuseppe Paniniego.

3. Zdecydowana większość fontanny została wykonana z trawertynu, który pozyskiwano z kamieniołomu oddalonego ponad trzydzieści kilometrów od Rzymu.

4. Główną postacią fontanny jest Okeanos, tytan z greckiej mitologii. Towarzyszą my dwa trytony oraz hybrydy koni i ryb, z których jedna jest spokojny, a drugi wściekły. Tego drugiej próbuje okiełznać Okeanos.

5. Legenda głosi, że wrzucanie monet do fontanny może doprowadzić do spełnienia konkretnych próśb. Wrzucenie jednej monety zaowocuje powrotem do Rzymu, dwóch romansem, a trzech ślubem.

6. W samym 2016 roku z fontanny wyjęto sumę o łącznej wysokości ponad 1,5 miliona euro. Zabieranie monet z fontanny jest prawnie zakazane.

7. Przy fontannie nakręcono jedną z najsłynniejszych scen kina włoskiego. Chodzi o film Federica Felliniego “La Dolce Vita” i scenę, w której postacie grane przez Marcello Mastroianniego oraz Anitę Ekberg kapią się w fontannie.

8. Nazwa fontanny najpewniej odnosi się do słowa “trivium”, które oznacza skrzyżowanie trzech ulic. Istnieje jednak legenda, zgodnie z którą Trevia to imię dziewicy, która odkryła w tym miejscu źródło wody.

9. Okeanos symbolizuje obronę miasta. Wściekły hippokamp wzburzone morze, a spokojny morskie fale. Na fontannie widnieją również kobiety, które symbolizują obfitość i zdrowie oraz statuy symbolizujące cztery pory roku.

10. Monety wyławiane z fontanny di Trevi przez władze miasta są dokładnie liczone i przekazywane na cele charytatywne.

4/5 - (41 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić