15 Ciekawostek o Statule Wolności

statua wolności
foto – Pixabay

Znajdująca się na Liberty Island Statua Wolności to nieoficjalny symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych. Jest znana na całym świecie, dlatego znajduje się na większości pamiątek z Nowego Jorku i nie tylko. Oto kilka ciekawostek na jej temat.

1. Monumentalna statua powstawała w latach 1884-1886 we Francji, a osobami odpowiedzialnymi za jej powstanie byli Frédéric Auguste Bartholdi, Richard Morris Hubt oraz Gustave Eiffel, twórca paryskiej wieży Eiffla.

2. Statua Wolności była prezentem Francuzów dla Amerykanów, mająca podkreślić sojusz między tymi państwami w trakcie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

3. W momencie odsłonięcia Statua Wolności była najwyższą budowlą w Nowym Jorku, która mierzyła 46 metrów wysokości, a z cokołem ponad dziewięćdziesiąt. To mniej więcej tyle samo, ile mierzą w sumie dwadzieścia dwa piętra.

4. Pełna nazwa obiektu to Wolność Opromieniająca Świat. Symbolizują ją płomień pochodni, odnoszący się do zwycięstwa i nieśmiertelności, oraz tablica trzymana przez kobietę w lewej dłoni, na której wyryto datę uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości. Z kolei siedem promieni na koronie symbolizuje wolność, która rozprzestrzenia się na siedem kontynentów.

5. Statua Wolności wyposażona jest w tak zwany Palec Mortona, co oznacza, że w jej stopie drugi palec jest najdłuższy ze wszystkich. W czasach starożytnych uważano to za oznakę inteligencji i arystokratycznego pochodzenia.

6. Statua Wolności waży 204 tony, na samą górę prowadzą 354 schody, a w jej koronie znajdują się 25 okien. To jeden z najbardziej nietypowych tarasów na świecie, z którego rozpościera się przepiękny widok na znajdujący się nieopodal Brooklyn.

7. Cała konstrukcja została wykonana ze stali i miedzi, a w środku znajdują się spiralne schody prowadzące na punkt widokowy. Miedziana powierzchnia w wyniku korozji atmosferycznej pokryła się patyną, której zawdzięcza swój popularny, zielonkawy kolor. W XIX wieku statua miała kolor oscylujący pomiędzy złotem a brązem.

8. Statuę Wolności codziennie może odwiedzić tylko 240 osób, dlatego bilety należy kupować z wyprzedzeniem nawet od trzech do sześciu miesięcy, aby zarezerwować dogodny termin.

9. Na świecie znajduje się co najmniej kilkadziesiąt replik nowojorskiej Statuy o różnej wielkości. Jedna z nich znajduje się na Wyspie Łabędziej w Paryżu, jest czterokrotnie mniejsza od oryginału i stworzyli ją Frédéric Auguste Bartholdi i Gustave Eiffel, którzy współtworzyli oryginalną statuę.

10. Na przestrzeni lat wiele osób zastanawiało się, w czyją twarz została wyposażona słynna statua. Mówiono, że przypomina ona matkę jednego z rzeźbiarzy albo jego kochankę, a także, że jest to postać z obrazu Eugene Delacroixa pod tytułem “Wolność wiodąca lub na barykady”.

11. Od 1886 do 1902 roku Statua Wolności pełniła również rolę latarni morskiej. Była w stanie oświetlać okoliczne wody na odległość aż 38 kilometrów, dzięki czemu pojawiające się w porcie statki mogły bezpiecznie pokonywać linię brzegową albo zatrzymać się w dogodnym miejscu.

12. 6 czerwca 1944 roku za pomocą świateł, które znajdują się w koronie, nadano w kierunku Europy kod oznaczający literę “V” jak Victory, czyli zwycięstwo. To właśnie tego dnia w Normandii odbył się największy desant w historii, którego celem było utworzenie drugiego frontu, a skutkiem zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami.

13. 30 lipca 1916 roku na znajdującej się nieopodal wyspie Black Tom doszło do silnych eksplozji. Miejsce to było punktem przeładunku broni i amunicji, a samą akcję przeprowadzili niemieccy agenci, aby powstrzymać wysyłkę amunicji do Europy. Podczas wybuchu uszkodzone zostały płaszcz i pochodnia posągu.

14. Pochodnia statuy od 1916 roku nie jest dostępna do zwiedzania przez turystów. Ma to związek z uszkodzeniami w czasie I wojny światowej.

15. W 2010 roku amerykańska poczta wypuściła znaczek z wizerunkiem słynnego posągu. Doszło wówczas do pomyłki i zamiast twarzy nowojorskiego symbolu, znalazła się na nim twarz repliki z Las Vegas, która różni się szczegółami. W rezultacie autor rzeźby z Las Vega otrzymał ponad trzy miliony dolarów odszkodowania.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like