Pawia – Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

pawia
foto – Pixabay

Co bardziej obeznani z historią słysząc Pawia od razu kojarzą to miasto ze słynną bitwą. Bitwa pod Pawią miała miejsce w 24 lutego 1525 roku. Było to jedno z ważniejszych starć zbrojnych pomiędzy wojskami francuskimi a sprzymierzonymi z armią cesarza rzymskiego Karola V, będącego zarazem królem Hiszpanii. Dla mniej obeznanych historycznie osób odwiedzających słoneczną Italię, warto przytoczyć garść ciekawostek związanych z walkami obcych o dominację nad Włochami. Upadek cesarstwa rzymskiego w roku 476 doprowadził do całkowitego podziału byłego imperium. Odwieczni przeciwnicy pochodzący z terenów na północ od Półwyspu Apenińskiego, mogli bez większego oporu zagarniać coraz to nowe księstwa powstałe po upadku Rzymu. Proces ten trwał przez wiele wieków, a jego największe nasilenie miało miejsce w XV i XVI wieku, kiedy to do walki o włoskie ziemie dążyła Francja i Hiszpania oraz pośrednio także Austria. I właśnie z wydarzeniami tamtych czasów ma związek bitwa stoczona w okolicach Pawii. W bitwie tej klęskę poniósł król francuski Franciszek I, pokonany został przez wojska pod wodzą Karola V.

Pawia – krótko historycznie

Galia przedalpejska tak historycznie można określić region w którym powstała Pawia. Już w starożytności istniało tu miasto nazywane Ticinum. Według niezbyt precyzyjnych zapisów około roku 220 p.n.e. padło ono łupem zaborczego Rzymu. W końcówce istnienia imperium rzymskiego w roku 452, zostało zniszczone przez Hunów pod wodzą Attyli. W 476 roku germański wódz Odoaker, detronizując ostatniego cesarza rzymskiego Romulusa Augustulusa, spustoszył północne rejony dawnego cesarstwa niszcząc również Pawię. Miasto odzyskało świetność dopiero w VI wieku pod rządami Longobardów i urosło do rangi jednego z największych miast ówczesnej Italii. Późniejsze dzieje miasta to cały ciąg wydarzeń związanych z walką o dominację nad miastem i całym terenem. W wyniku różnych konfliktów miasto przegrało walkę o dominację z niedaleko położonym Mediolanem. W roku 1861 znalazło się w granicach Królestwa Włoch.

Co warto zobaczyć w Pawii

1. Katedra poświęcona św. Szczepanowi Męczennikowi – budowa tego kościoła rozpoczęła się pod koniec XV wieku, a jej ukończenie nastąpiło dopiero w XIX wieku. Nad pracami związanymi z tą budowlą brał także udział Leonardo da Vinci, jako współautor projektu. Katedra zwieńczona jest ośmiokątną kopułą ważącą według szacunków 20 tysięcy ton.

2. Zamek Viscontich – wybudowany został w roku 1360 przez Galeazzo II Viscontiego. Według pierwotnego założenia miał to być zamek obronny z dziedzińcem pośrodku budowli. Plany te zostały częściowo zmodyfikowane kiedy syn Viscontiego zbudował w pobliżu zamku małą fortecę. Fortecę od zamku oddzielała fosa. W kolejnych latach oba budynki zostały połączone zbudowanym mostem, a wokół całości założono ogrody. W murach zamku utworzone zostało muzeum, a w jednej z jego części przechowywane są cenne zbiory należące do tutejszego uniwersytetu.

3. Certosa di Pavia – klasztor położony w niewielkiej odległości od miasta. Klasztor powstał na początku XIV wieku z przeznaczeniem dla zakonu kartuzów. Cały obiekt zaliczany jest do najważniejszych późnogotyckich zabytków we Włoszech. Obecnie zajmuje go zakon cystersów.

4. Bazylika San Michele Maggiore – pierwsze wzmianki dotyczące istnienia na tym miejscu kościoła pochodzą z roku 642. Obecny budynek powstał w początkach XII wieku. Jest to jeden z najbardziej znaczących zabytków z czasów romańskich. W roku 1155 w murach kościelnych odbyła się koronacja Fryderyka I Barbarossy na króla Włoch.

5. Ponte Coperto – słynny most w Pawii, niestety ten dzisiejszy jest niedokładną repliką starego zbudowanego w roku 1354. Ze względu na zniszczenia z okresu II wojny groziło zawalenie całej konstrukcji, most został rozebrany i zbudowano w jego miejscu nowy różniący się od pierwowzoru. Ten stary miał 10 łukowych przęseł, nowy ma jedynie 5. Całość odtworzono opierając się o wcześniejsza formę konstrukcyjną zmniejszając jedynie ilość przęseł. Cały odcinek mostu ma zadaszenie, co nadaje mu bardzo ciekawego wyglądu rzadko spotykanego przy tego typu konstrukcjach.

6. Uniwersytet w Pawii – założony został w roku 1361 w wyniku starań Galeazzo II Viscontiego. Według zapisków już w roku 825 istniała w mieście uczelnia parająca się poznawaniem prawa kanonicznego i cywilnego oraz zagadnieniami związanymi z teologią. Uniwersytet w Pawi jest jedną z najstarszych uczelni w Europie.

7. Ogród Botaniczny – w 1763 roku Fulgenzio Vitman rozpoczął przygotowania do stworzenia zaplecza dla studentów botaniki uniwersytetu w Pawii, cel swój zrealizował w roku 1773 otwierając ogród. Rozbudowywany w ciągu lat swojego istnienia, dziś zajmuje powierzchnię ponad 2 hektarów. Można tu spotkać wiele roślin bardzo charakterystycznych dla Lombardii i nie tylko.

8. Kościół San Teodoro – kościół został zbudowany na miejscu istniejącego od VIII wieku budynku kościelnego. Data zbudowania nowego przypada na II połowę XII. W kościele znajdują się relikwie związane ze św. Teodorem, był biskupem Pawii, wokół którego narosło wiele legend.

9. Kościół Santa Maria del Carmine – kolejna budowla sakralna zaliczana do najważniejszych zabytków gotyckich we Włoszech. W budowli tej powstałej w XIV wieku doszukać się można naleciałości romańskich, jednakże gotyk jest dominujący.

10. W dawnych czasach Pawia nazywana była miastem 100 wież, aby się o tym przekonać czy było to słuszne określenie, warto wybrać się na spacer uliczkami starej części miasta i sprawdzić to samemu. Po drodze zawsze można przysiąść w jednej z licznych kawiarenek i przy filiżance słynnego włoskiego espresso chwilę odpocząć.

4.1/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić