Alesund to Norweskie miasto położone w południowej części kraju. Jak większość portowych miast Norwegii miasto zajmuje miejsce w którym kilka fiordów wdziera się w głąb lądu. Miasto położone jest na półwyspie wychodzącym w głąb fiordu oraz na kilku pobliskich wyspach. Port spełnia głównie zadania związane z bazą statków rybackich. Zawijają tu również promy głównie łączące Norwegię z Wyspami Brytyjskimi. Docierają tu także jednostki pływające z odległej Ameryki Południowej. Główną gałęzią przemysłu jest przetwórstwo rybne. Na jednej z wysp ulokowane zostało lotnisko.
Atrakcje i ciekawostki związane z Alesund
1. Secesyjna zabudowa miasta – wspomniany pożar z początków XX wieku sprawił, że odbudowa miasta przyjęła zupełnie inny charakter niż miało to miejsce przed pożarem. Drewniane budynki zostały w całości zastąpione nowymi murowanymi kamienicami. Miasto zaczęło nabierać nowego blasku przyjmując za kierunek rozbudowy panujący wówczas styl określany jako secesja. Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie gdzie zbudowano by miasto niemal od podstaw według jednego stylu. Tak się stało w Alesund. Dzięki temu norweskie miasto ukryte wśród fiordów stało się perełką architektoniczną przyciągającą turystów z całego świata.
2. Komunikacja i transport w Alesund – jest niezwykle ciekawie rozwiązana. Miasto położone jest na stałym lądzie i na kilku wyspach. Pomiędzy poszczególnymi wyspami krążą promy, nad wodami przerzucone są mosty. Dodatkowym ułatwieniem są tunele wykopane pod dnem morskim umożliwiające dotarcie do poszczególnych miejsc w mieście samochodem. Łączna długość tuneli wynosi ponad 4 kilometry.
3. Park Oceanu Atlantyckiego – niezwykłe miejsce w niezwykłym mieście. Oceanarium w Alesund jest zaliczane do największych tego typu obiektów na świecie. Na potrzeby oceanarium przeznaczono 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni z czego ponad 6 tysięcy zajmują eksponaty. Cały obiekt podzielony jest na kilka różnej wielkości akwariów. Największe ma 36 metrów długości i 17 metrów szerokości i może pomieścić 4 miliony litrów wody. W zbiornikach wodnych znajdują się okazy flory i fauny Oceanu Atlantyckiego.
4. Droga Trolli – przybywając w Alesund kilka dni warto poświęcić jeden dzień i wybrać się na wycieczkę trochę dalej i dotrzeć do miasta Andalsnes, a następnie wybierając drogę nr 63 udać się do miasta Valldal. Na trasie przejazdu znajduje się słynna Droga Trolli. Jest to miejsce w którym do pokonania jest serpentyna składająca się z 11 zakrętów w większości pod kątem 180 stopni. Droga ta uznawana jest za jedną z największych atrakcji w Norwegii.
5. Latarnia morska – ciekawym miejscem do odwiedzenia podczas pobytu w Alesund jest miejscowa latarnia. Bardzo malowniczy budynek z którego rozpościera się widok na okolicę. W latarni mieści się mała kawiarenka. Latarnia znajduje się na wyspie Godoya.
6. Sunnmore Muzeum – skansen w którym zobaczyć można stare łodzie rybackie oraz drewniane zabudowania charakterystyczne dla norweskich wiosek rybackich. Oprócz tego zgromadzono tam wiele sprzętów używanych w dawnych czasach przez rybaków zarówno podczas połowów na wodach fiordów jak również podczas prac na lądzie.
7. Virga – jedna z wysp znajdujących się w granicach Alesund. Na tej wyspie znajduje się lotnisko dotrzeć na nią można korzystając z jednego z tuneli znajdujących się pod dnem morskim.
8. Valderoya – kolejna z wysp Alesund, ciekawym miejscem na tej wyspie jest znajdująca się tam jaskinia Skjonghellaren. Jaskinia ma 100 metrów głębokości i 57 metrów wysokości.
9. Giske – kolejna wyspa warta odwiedzenia. Ciekawym miejscem jest kościół Giske Kirke. Jest to jedyny w Norwegii marmurowy kościół, zbudowany został w XIII wieku. Kościół początkowo spełniał funkcje kaplicy. Na wyspie znajduje się także wiele śladów pozostawionych przez pradawnych mieszkańców tej ziemi, są to kurhany ziemne i kamieniste.
10. Wokół miasta znajduje się wiele szczytów górskich na które można się dostać wybierając szlaki turystyczne zaczynające się waśnie tym malowniczym norweskim mieście.
Alesund – krótko historycznie
Skandynawia nieodłącznie kojarzy się z Wikingami, zwłaszcza pocięte licznymi fiordami wybrzeże Norwegii. Bez wątpienia w większości dogodnych do życia fiordach, istniały osady Wikingów. Podobnie rzecz się ma w odniesieniu do Alesund. Co prawda nie ma zbyt wielu śladów z wcześniejszych wieków, dominacja licznych rodów norweskich Wikingów osadzona jest w drugiej połowy pierwszego tysiąclecia nowej ery. To między innymi w tym czasie w pobliżu dzisiejszego Alesund znajdowały się przystanie szybkich łodzi Wikingów.
Zapisane początki współczesnego Alesund datowane są na XVIII wiek. Wtedy miasto uzyskało przywileje ladested umożliwiające rozwój rybołówstwa. Prawa miejskie miasto uzyskało w roku 1848. Poczynając od pierwszej połowy XIX wieku miasto stało się stolicą połowów dorszy, eksportowanych następnie do innych europejskich państw.
Groźny pożar z roku 1904 sprawił, że drewniane w zabudowie miasto niemal doszczętnie spłonęło. Po tym pożarze miasto zaczęło swoją odbudowę trzymającą się stylu architektury secesyjnej.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj