10 Ciekawostek o Pałacu Buckingham

pałac buckingham
foto – Pixabay

Choć Zamek Windsor uznać można za dom królowej Elżbiety II to bez wątpienia Pałac Buckingham jest oficjalną rezydencją urzędującej królowej. Już w roku 1837 przekształcony został w siedzibę administracyjną kolejnych monarchów brytyjskich.

1. Pałac Buckingham zbudowany został w roku 1703 z przeznaczeniem na miejską siedzibę księcia Buckingham Johna Sheffielda. W roku 1761 król Jerzy III został właścicielem pałacu i przekształcił go w swoją prywatną rezydencje.

2. Pałac od chwili przejęcia go przez królów brytyjskich był rozbudowywany. W roku 1856 otwarta została Sala Balowa w Pałacu Buckingham. W owym czasie była to największa sala balowa w Londynie. Wymiary sali to ponad 36 metr,ów długości, 18 metrów szerokości i 13,5 metra wysokości.

3. Wbrew pozorom pałac nie jest prywatną własnością królowej, jest on utrzymywany przez majątek koronny. Nie zmienia to faktu, że jest to bardzo ważne miejsce dla rodziny królewskiej

4. Oficjalny adres Pałacu Buckingham to : SW1A 1AA. Downing Street 10 kod SW1A2AA.

5. Wartym odnotowania faktem jest to, że król Edward VI był jedynym monarchą urodzonym w pałacu. Wspomniany król Edward VI nie dość, że urodził się w pałacu to także w nim zmarł.

6. Znajdujący się w obrębie Pałacu Buckingham ogród ma powierzchnię 39 akrów i jest największym prywatnym ogrodem w Londynie. Na jego terenie obok wspaniałych roślin znajdują się także: lądowisko dla helikopterów, kort tenisowy, a także jezioro.

7. Pałac posiada 775 pokoi, 52 sypialnie królewskie, 19 pokoi państwowych, 78 łazienek. W budynku pałacowym znajduje się 760 okien, 1514 drzwi. Wymiary Pałacu Buckingham to 108 metrów długości, 120 szerokości i 24 metry wysokości. Łączna powierzchnia użytkowa wynosi 77 000 metrów kwadratowych.

8. W pałacu mieszka ponad 800 pracowników, a 50 000 osób co rok odwiedza Pałac w charakterze gości państwowych bankietów, obiadów, kolacji i przyjęć plenerowych w ogrodzie.

9. W całym pałacowym budynku znajduje się ponad 40 000 żarówek, a w Sali Balowej w roku 1883 zainstalowano elektryczność.

10. Specyficzne zasady obowiązują służbę pracująca w Pałacu Buckingham, ma ona być niewidoczna i nie przeszkadzać członkom rodziny królewskiej w życiu prywatnym jak również w sprawowaniu oficjalnych czynności.

4/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić