20 Ciekawostek o Bobrach

bóbr
foto – Pixabay

Bobry to jedne z największych gryzoni na świecie. Należy do zwierząt ziemno-wodnych, cechuje się charakterystycznym wyglądem i buduje z drzewa konstrukcje, po których natychmiast można zorientować się, że w pobliżu znajduje się jego siedlisko. Co warto wiedzieć o bobrach? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na ich temat.

1. Bóbr jest największym gryzoniem, jakiego w warunkach naturalnych można spotkać w Europie. Dorosły osobnik może ważyć nawet około 30 kilogramów, a jego ciało może osiągnąć ponad metr długości.

2. Bobry cechują się dużymi zębami, brązowym futrem na ciele w opływowym kształcie, a także spłaszczonym i pokrytym łuską ogonem, który służy do sterowania podczas pływania. Żółty, pomarańczowy albo czerwony kolor zębów świadczy o ich dobrym zdrowiu, bo oznacza dużą ilość żelaza w szkliwie.

3. Bobry doskonale pływają. Nurkowanie ułatwia im przezroczysta powieka, dzięki której bardzo dobrze widzą pod wodą. Dodatkowo ich nozdrza, uszy i oczy są umiejscowione w jednej linii, dlatego mogą wynurzyć się tylko nieznacznie spod wody, aby kontrolować swoje otoczenie. Z kolei wibrysy pozwalają na doskonałą orientację nawet w mętnej wodzie.

4. Bobry są niezwykle rodzinnymi stadami. Zazwyczaj ich stado nie przekracza dziesięciu osobników, a wśród nich najczęściej są rodzice i dzieci. Należą do zwierząt monogamicznych, a nowego partnera szukają dopiero po śmierci pierwszego.

5. Bobry preferują nocny styl życia, jednak, kiedy pogoda w ciągu dnia dopisuje, chętnie ruszają budować tamy na rzekach.

6. Siekacze bobrów nie mają korzeni i rosną przez całe życie. Zęby używane do tworzenia konstrukcji budowalnych i jedzenia muszą być regularnie ścierane. Są na tyle mocne, że zwierzęta te są w stanie ścinać drzewa.

7. Bobry są roślinożerne. Najchętniej odżywiają się owocami i warzywami, takimi jak kapusta i warzywa bulwiaste. Jedzą również pędy. W okresie zimowym korzystają z zapasów, które wcześniej udało im się zgromadzić w specjalnie przygotowanych norkach.

8. W epoce średniowiecza potrawy przygotowane z mięsa bobra były dozwolone przez Kościół w dni postne. Działo się tak, ponieważ ze względu na łuski na ogonie, bobry były utożsamiane z rybami.

9. W momencie zagrożenia bobry gwałtownie uderzają swoim szerokim ogonem w taflę wody, aby w porę ostrzec swoją rodzinę przed niebezpieczeństwem.

10. U bobrów obojga płci w okolicach ogona znajdują się specjalne gruczoły, produkujące substancję do oznaczania terytorium. Ma ona bardzo ostry i intensywny zapach, wyczuwalny nawet dla człowieka. Oznaczenia oznaczają dla innych bobrów, że dane terytorium jest już zajęte.

11. W XIX wieku bobry były bardzo bliskie wyginięcia. W tamtych czasach polowanie na bobry było bardzo popularną rozrywką arystokracji. Kiedy w końcu postanowiono ochronić ten gatunek, na całym świecie żyło tylko 1200 osobników.

12. Ogon bobra zbudowany jest z kręgów, która otacza płaska i twarda płetwa pokryta łuskami.

13. Bobry najchętniej kreują swoje norki w okolicach wody. Preferują rzeki, jeziora, rowy melioracyjne, a nawet tereny podmokłe w lasach. Żeremia z gałęzi, kłęczy i mułu budują dopiero wtedy, kiedy naturalne warunki nie pozwalają im na wykopanie norek.

14. Bobry regularnie budują tamy, aby móc kontrolować poziom wody w miejscu, w którym żyją. Najbezpieczniej czują się w norkach, do których wejście znajduje się pod wodą. Jeśli jej poziom opada i odsłania norki, bobry przystępują do działania.

15. Bobry wyposażone są w specjalne fałdki, za pomocą których zamyka nozdrza i uszy podczas nurkowania. Dzięki temu, przezroczystym powiekom oraz możliwości wstrzymania powietrza na kwadrans, są bardzo dobrymi nurkami.

16. W futrze bobra pomiędzy włoskami znajdują się pęcherzyki powietrza, które zapewniają bobrom optymalną temperaturę ciała. Dodatkowo wydzielina z gruczołów znajdujących się pod ogonem, jest przez nie regularnie wcierana w całe ciało, zapewniając sierści nieprzemakalność.

17. Bobry europejskie i kanadyjskie przez wiele lat były uważane za ten sam gatunek, ponieważ są do siebie bardzo podobne. Badania wykazały jednak, że różni je genetyka. Podczas gdy bóbr europejski może żyć nawet trzydzieści lat, bobry kanadyjskie żyją od dziesięciu do dziewiętnastu lat.

18. Bobry używają szerokiej gamy dźwięków, aby się ze sobą komunikować. Odkryto, że bobry, które spotykają się ze sobą po dłuższej przerwie, wydają specjalny okrzyk powitalny.

19. Po wyjściu z wody, bobry przystępują do pielęgnacji futra. Siadają one na brzegu, aby masować całe ciało i pozbyć się nadmiaru wody. Następnie za pomocą pazurów rozczesują futro i smarują je wydzieliną z gruczołów.

20. Nie ma innego gatunku wśród gryzoni, który miałby tak duży stosunek masy mózgu do ciała. Mają one rozwinięty instynkt, ale również zdolność logicznego myślenia i budowania skomplikowanych konstrukcji.

4/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić