Rzeka Noteć 🗺️ 12 Ciekawostek

noteć
Ujście do Warty w Santoku / foto – Autorstwa Staszek99 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10548417

Noteć jest jedną z najdłuższych rzek w Polsce. Ten główny dopływ Warty przepływa przez aż trzy województwa: lubuskie, wielkopolskie oraz kujawsko-pomorskie. Noteć przepływa m.in. przez Inowrocław, Kruszwicę, Nakło nad Notecią i Drezdenko, a także przez wiele malowniczych terenów o znaczeniu turystycznym.

1. Noteć ma długość 391 kilometrów – jest to siódma najdłuższa rzeka w Polsce. Jego całe dorzecze obejmuje obszar o powierzchni ponad 17 tysięcy kilometrów (szóste największe dorzecze rzeczne w kraju).

2. Źródła rzeki znajdują się na terenie Pojezierza Kujawskiego w okolicach wsi Bogołomia.

3. Noteć jest ważną drogą żeglowną. Jej część stanowi element Kanału Bydgoskiego, który łączy dwie największe polskie rzeki – Odrę i Wisłę. Ciekawostką jest, że Kanał Bydgoski jest najstarszym, sztucznie wybudowanym i wciąż czynnym szlakiem wodnym w Polsce. Powstał on już w połowie XVIII wieku i w całości wpisany jest w rejestr zabytków historycznych.

4. Ujście rzeki znajduje się we wsi Santok w województwie lubuskim. W tej miejscowości znajduje się niecodzienna atrakcja – pozostałości po średniowiecznym grodzisku, które powstało już w XI wieku. Obecnie na tym terenie funkcjonuje Muzeum Grodu Santok, które jest oddziałem Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim.

5. Przez Noteć prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w tej części Polski. Pokonanie całej  trasy zajmuje od 5 do 7 dni. Spływ kajakiem przez Noteć jest stosunkowo prosty i mało uciążliwy, mogą w nim uczestniczyć także osoby bez większego doświadczenia w kajakarstwie.

6. Wiele fragmentów Noteci często odwiedzana jest przez miejscowych wędkarzy. W wodach rzeki żyją m.in. leszcze, szczupaki i okonie, rzadziej zdarzają się węgorze i sandacze.

7. Największym miastem leżącym nad Notecią jest Inowrocław. Miejscowość ta założona została około 1120 roku. Dziewięćsetletnią historię widać tu na każdym kroku: w mieście znajduje się mnóstwo wartych odwiedzenia zabytków. Do najważniejszych należą pozostałości po średniowiecznych zabudowaniach obronnych, a także dwa średniowieczne kościoły. Najstarszym z nich jest Kościół Najświętszej Marii Panny, który wybudowany został już w XIII wieku.

8. Noteć przepływa przez wiele jezior m.in. Jezioro Brdowskie, Jezioro Madzowieckie i kilka niewielkich jeziorek w okolicy wsi Pałuce. Noteć połączona jest także z jeziorem Gopło – największym zbiornikiem wodnym Kujaw.

9. Dolina Noteci nie jest formalnie objęta ochroną instytucji parku krajobrazowego. Jest to jednak teren, który zamieszkiwany jest przez liczne gatunki ptaków. Tereny przybrzeżne rzeki to idealne stanowisko do obserwacji bocianów, orlików, bielików, rybitw i zimorodka.

10. Noteć nazywana jest “leniwą rzeką”. Nie bez powodu – jej średni przepływ to zaledwie 73m/s. Dla porównania średni przepływ Odry wynosi 535m/s, a Wisły – 1046m/s.

11. Największym dopływem Noteci jest rzeka Gwda, która ma długość 145 kilometrów i częściowo objęta jest rezerwatem.

12. Najniższy poziom wód Noteci odnotowano w roku 2019 w Santoku w pobliżu ujścia rzeki do Warty. W najpłytszych miejscach rzeka miała wówczas zaledwie 6cm głębokości.

3/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić