20 Ciekawostek o stanie Karolina Północna 🗺️

foto – Pixabay

Karolina Północna, która była jednym z pierwszych terenów, gdzie dotarli Europejczycy, odkrywając Nowy Świat, wciąż dla wielu osób może być stanem nieodkrytym, warto poznać kilka interesujących rzeczy na jego temat.

Ciekawostki o Karolinie Północnej:

1. Znajduje się w południowo-wschodnim regionie Stanów Zjednoczonych.

2. Stan osiągnął państwowość 21 listopada 1789 r., stając się 12. stanem, który przystąpił do Unii.

3. Jej cztery sąsiadujące stany to Georgia, Południowa Karolina, Tennessee i Wirginia.

4. Stan podzielony jest na 100 hrabstw.

5. Stolicą Karoliny Północnej jest miasto Raleigh.

6. Karolina Północna ma wiele pseudonimów, z których najczęstszym jest „Stan Heel”. Uważa się, że nazwa ta ma swoje korzenie we wczesnej historii stanu. Karolina Północna była i jest wiodącym producentem smoły, terpentyny, kalafonii i smoły. „Smołowa pięta” to termin używany na określenie pracowników, którzy chodzili boso, aby zbierać sok używany do produkcji smoły i smoły. Było to obraźliwe określenie kojarzone z robotnikami niskiej klasy. Podczas wojny secesyjnej żołnierze zaczęli nazywać siebie „smołowymi obcasami” i całkowicie unieważnili wstyd i upokorzenie związane z tym pseudonimem. Dziś Karolina Północna jest znana na całym świecie jako „stan smołowej pięty”.

7. Można z całą pewnością powiedzieć, że trzy różne gatunki dinozaurów — dwa wegetariańskie z dziobem kaczym i jeden duży mięsożerca — zamieszkiwały kiedyś stan Karolina Północna. W 1869 r. w hrabstwie Sampson znaleziono skamieniałości wegetariańskiego dinozaura z dziobem kaczym. Paleontolodzy mają również wystarczające dowody, aby sądzić, że tyranozaury również zamieszkiwały ten stan w okresie kredowym.

8. Charlotte jest domem dla samolotu „Cud na Hudsonie”, znanego jako lot US Airways 1549 i pilotowanego przez kapitana Sully’ego Sullenbergera. W Muzeum Lotnictwa w Karolinie na Międzynarodowym Lotnisku Douglas mieści się samolot. Sully i osoby, które przeżyły piętrowy lot, odwiedzili witrynę, aby upamiętnić dziesiątą rocznicę „Cudu nad rzeką Hudson”.

9. W 1954 roku Don Clayton, mieszkaniec Fayetteville, wynalazł to, co dziś znamy jako golf miniaturowy.

10. Niesławny pirat Czarnobrody splądrował wiele statków i przez lata nawiedzał stan Karolina Północna. Został zabity przez siły brytyjskiej marynarki wojennej w Outer Banks w 1718 roku.

11. Vernon Rudolph i jego wujek kupili przepis na pączki Krispy Kreme od francuskiego szefa kuchni o imieniu Joe LeBeau w roku 1937. Rudolph dostrzegł potencjał w przepisie i postanowił otworzyć sklep z pączkami. Latem 1937 Rudolph przeniósł się do dzisiejszego Winston-Salem i założył swój sklep z pączkami. Pierwsze pączki Krispy Kreme powstały 13 lipca 1937 roku.

12. Pierwsza komercyjna winnica — Medoc Vineyard — została założona w 1835 roku. Obecnie stan ma ponad 400 winnic i 200 komercyjnych winnic. Położona u podnóża gór Blue Ridge Dolina Yadkin jest słynnym miejscem winiarskim, które każdego roku przyciąga tysiące turystów.

13. Karolina Północna jest domem dla ponad 300 zdumiewająco pięknych wodospadów. Wodospad Upper Whitewater, który znajduje się w hrabstwie Transylwania, jest najwyższym wodospadem na wschodnim wybrzeżu. W Północnej Karolinie znajduje się kolejny „najwyższy” wodospad — Glassmine Falls. Jednak wodospad Glassmine płynie tylko sporadycznie, dlatego zrzekł się prawa do najwyższego wodospadu na Wschodnim Wybrzeżu.

14. Cape Hatteras, wysoki na 210 stóp, jest najwyższą ceglaną latarnią morską w Stanach Zjednoczonych i drugą pod względem wysokości na świecie. Został zrekonstruowany w 1870 roku i dziś jest popularną atrakcją turystyczną.

15. Sprzedawca drogerii Caleb Bradham z miasta New Bern wynalazł syropowaty napój w 1893 roku, który, jak twierdził, pomagał w trawieniu. Nazwał to Napój Brada. Zmienił nazwę napoju na „Pepsi-Cola” w 1898 roku. W 1903 Bradham całkowicie zainwestował w biznes i w tym samym roku sprzedał 7968 galonów Pepsi-Coli.

16. Urząd Pocztowy Grimshawes w Cashiers był najmniejszym urzędem pocztowym w Stanach Zjednoczonych. Konstrukcja o wymiarach osiem na sześć stóp przypomina maleńką chatę, ale od 1878 do 1953 była miejscem odbierania listów i towarów z zewnątrz dla mieszkańców tego odległego obszaru.

17. Lexington słynie z grilla i jest samozwańczą światową stolicą grilla. Jednak w ciągu kilku lat miasto Davidson County wystawia popularną wystawę „Świnie w mieście”, przedstawiającą posągi świń w przedmieściach, ubranych w okulary przeciwsłoneczne i inne zabawne stroje. Firmy sponsorują świnie z włókna szklanego, a mieszkańcy i turyści cieszą się zdjęciami wieprzowiny.

18. Fayetteville stało się sanktuarium dla żołnierzy w 2008 roku. Miasto i hrabstwo Cumberland ogłosiły ten obszar „Pierwszym na świecie sanktuarium dla żołnierzy i ich rodzin” z przysięgą, że „strzec tych, którzy nas strzegą”.

19. Winston-Salem jest domem dla ukrytego „klejnotu” znanego jako wodospad Bath Branch. Miejsce to jest opisane jako miejsce, w którym woda spływa po skałach do głębokiego wąwozu otoczonego roślinnością. Co zaskakujące, to tajemnicze i naturalne piękno położone w samym sercu miasta jest trudne do znalezienia – niezwykłe, ponieważ inne miasta mogą stworzyć cel podróży wokół takiego skarbu.

20. Greensboro to miejsce narodzin słynnego Vicks Vapor Rub. Farmaceuta z Greensboro, Lunsford Richardson, wymyślił środek na zad swojego syna. Chociaż maść stała się powszechnie znana, wielu, którzy jej używają, może nie zdawać sobie sprawy z jej skromnego pochodzenia.

4.7/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić