20 Ciekawostek o stanie Maryland

foto – Pixabay

Maryland to jeden ze stanów założycielskich USA, ale co jeszcze można o nim powiedzieć?

Ciekawostki o stanie Maryland:

1. Jest to stan w regionie środkowo-atlantyckim Stanów Zjednoczonych.

2. Stan osiągnął państwowość 28 kwietnia 1788 r., stając się siódmym stanem, który przystąpił do Unii.

3. Stany, z którymi sąsiaduje, to Delaware, Pensylwania, Wirginia i Wirginia Zachodnia.

4. Maryland dzieli się na 24 hrabstwa.

5. Stolicą stanu jest miasto Annapolis.

6. Paleo-Indianie najpierw zamieszkiwali tereny dzisiejszego stanu Maryland. Archeolodzy znaleźli artefakty, takie jak koraliki i groty strzał, które pochodzą sprzed 13 000 lat. Uważają, że Paleo-Indianie przybyli z innych części Ameryki Północnej, aby polować na bizony i karibu. W późniejszych latach do regionu przeniosły się plemiona indiańskie, w tym plemiona Lenape, Nanticoke, Susquehannock, Shawnee i Powhatan.

7. Maryland zawdzięcza swoją nazwę królowej Henrietcie Marii z Anglii. Jej mąż, George Calvert, stworzył kolonię, ale zanim osada mogła się rozpocząć, zmarł, a jego syn Cecyliusz kontynuował działalność.

8. Maryland jest czasami nazywana „Ameryką w miniaturze”. Ma szeroką topografię, która obejmuje łagodne wzgórza, gaje sosnowe, piaszczyste wydmy i bagna w pobliżu zatoki Chesapeake. Maryland jest domem dla jezior, rzek i Oceanu Atlantyckiego. Granice Marylandu zamieszkuje 400 gatunków ptaków, 90 gatunków ssaków, 93 gatunki gadów i płazów oraz setki ryb słodkowodnych i morskich.

9. Zatoka Chesapeake jest największym z ponad 100 estuariów (częściowo zamknięty zbiornik wodny, w którym świeża woda z rzek i strumieni miesza się ze słoną wodą z oceanu) w Stanach Zjednoczonych. Dzieli Maryland na dwie połowy. Kapitan John Smith był jednym z pierwszych Europejczyków, którzy odwiedzili zatokę.

10. W Sharpsburg w stanie Maryland 17 września 1862 r. stoczono bitwę pod Antietam. Bitwę uważa się za najkrwawszą bitwę wojny secesyjnej, ponieważ około 23 000 żołnierzy zginęło, zostało rannych lub zaginęło po dwunastu godzinach zaciekłej walki. Według niektórych źródeł jest to również ósma najkosztowniejsza bitwa lądowa wojny secesyjnej.

11. Maryland ma stanowe skorupiaki. Niebieski krab został nazwany skorupiakiem państwowym (skorupiaki pochodzą od łacińskiego słowa crusta, co oznacza muszlę) w 1989 roku. Niebieski krab jest powszechnie nazywany „krabem z Maryland”, mimo że duża liczba niebieskich krabów jest łapana na wodach Wirginia. Kraby są w szczycie sezonu od kwietnia do listopada, a mieszkańcy Maryland są znani z tego, że jedzą swoje kraby z przyprawami Old Bay lub Chesapeake Bay.

12. Pseudonimem Maryland jest „Old Line State”. Podczas wojny o niepodległość 400 amerykańskich żołnierzy pod dowództwem pułkownika Williama Smallwooda walczyło z 10 000 brytyjskich żołnierzy w bitwie w 1776 roku. „Linia Maryland” była w stanie powstrzymać nacierających brytyjskich żołnierzy na tyle długo, że George Washington, prowadzący pozostałych żołnierzy amerykańskich, zdołał uciec.

13. Harriet Tubman urodziła się w niewoli w stanie Maryland. Chociaż urodziła się w niewoli, Harriet Tubman wzniosła się ponad swoją traumatyczną przeszłość i stała się historyczną przywódczynią, walczącą z niewolnictwem. Część jej słynnej kolei podziemnej można zwiedzić w Maryland w Centrum Turystycznym Kolei Podziemnych Harriet Tubman. Podróż trwa 125 mil, zaczynając od Cambridge do Goldsboro, przechodząc przez wiejskie drogi do autostrad stanowych i część Wielkiej pętli Chesapeake Bay.

14. Maryland jest pierwszym stanem, który wyznaczył ćwiczenie stanowe, jako pierwszy stan w kraju. Chodzenie stało się ćwiczeniem stanowym Maryland 1 października 2008 roku.

15. W 1828 roku rozpoczęto budowę linii kolejowej Baltimore i Ohio, która połączyła środkowy Atlantyk ze środkowym zachodem. A pierwsza stacja kolejowa została zbudowana w 1830 roku.

16. W 1828 r. niemiecki imigrant o nazwisku Francis Beehler założył Fabrykę Parasolów Beehlera. Była to pierwsza na świecie fabryka parasoli.

17. Pierwsi koloniści do Maryland przybyli na Wyspę Św. Klemensa na pokładzie Arki i Gołębia w 1634 roku. Założyli oni miasto St. Mary’s.

18. W dawnych czasach jako kolonialna stolica Annapolis było znane jako „Ateny Ameryki”. Annapolis znane jest również jako światowa żeglarska stolica.

19. Szkoła Króla Williamsa otwarta w 1696 roku była pierwszą szkołą w Stanach Zjednoczonych.

20. To właśnie w Baltimore w 1774 roku William Goddard zainaugurował pierwszy system pocztowy w Stanach Zjednoczonych.

 

Oficjalna strona organizacji turystycznej stanu Maryland

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić