20 Ciekawostek o stanie Pensylwania

foto – Pixabay

1. Pennsylvania została założona przez Williama Penna. Nazwa stanu pochodzi od imienia ojca założyciela (admirała Williama Penna), a nie od jego własnego. Założyciel William Penn chciał, aby stan nazywał się “Sylvania”. (Sylvania to łacińskie słowo oznaczające “tereny leśne”)

2. Pittsburg, drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Pensylwanii, ma więcej mostów niż Wenecja. Znane jest również jako “miasto mostów”. W mieście znajduje się ponad 440 mostów.

3. Beaver Stadium jest trzecim co do wielkości stadionem na świecie. Jego pojemność to 106 tys. a swoje mecze rozgrywa tutaj drużyna futbolu amerykańskiego Penn State Nittany Lions.

4. Pensylwania jest również domem dla jednego z największych producentów czekolady na świecie – “Hershey”. Siedziba firmy znajduje się w Hershey w Pensylwanii. Produkty firmy sprzedawane są w ponad 60 krajach.

5. Benjamin Franklin i Bill Cosby to słynni mieszkańcy Pensylwanii

6. Emotikonka z uśmiechniętą buźką został wynaleziony w Pittsburghu przez profesora Uniwersytetu Carnegie Mellon Scotta Fahlmana 19 września 1982 roku.

7. Big Mac został wymyślony przez Jima Delligatti, który był właścicielem kilku restauracji McDonald’s w pobliżu Pittsburgha. Po raz pierwszy podano go w Uniontown w 1967 roku i jest tam nawet muzeum Big Maca, które można odwiedzić.

8. Pierwsza na świecie komercyjna stacja radiowa, KDKA, rozpoczęła nadawanie w Pittsburghu 2 listopada 1920 roku. Pierwszą audycją było ogłoszenie wyników wyborów prezydenckich.

9.

10.

11.

12. Pierwszy na świecie wiszący most linowy został zbudowany w 1816 roku nad wodospadem rzeki Schuylkill w Filadelfii.

13. Pierwszy na świecie komputer, ENIAC, został zbudowany i był używany na Uniwersytecie Pensylwanii. Powstał 15 lutego 1946 roku i ważył 28 ton.

14. Pierwszą stacją benzynową była Gulf Station, która została otwarta w Pittsburghu w 1913 roku.

15. Bracia Warner (Warner Bros.) rozpoczęli swoją działalność wynajmując Cascade Theater w New Castle w latach 1906-1907. Pożyczali krzesła z pobliskiego domu pogrzebowego, ale musieli je zwracać (i tym samym nie byli w stanie wyświetlać filmów), gdy ktoś zmarł.

Obecnie jest to jedno z największych na świecie przedsiębiorstw mediowych produkujących filmy i programy telewizyjne.

16. Pierwsi europejscy osadnicy w Pensylwanii pochodzili ze Szwecji. Ich osada, Fort Nya Gothenburg, powstała w 1643 roku na wyspie Tinicum w pobliżu międzynarodowego lotniska w Filadelfii.

17. Popularne kredki Crayola wytwarzają wszystkie swoje produkty w Pensylwanii. Każdego roku produkują prawie trzy miliardy kredek, co wystarczyłoby na sześciokrotne okrążenie kuli ziemskiej.

Kredki Crayola / foto – Pixabay

18. Pierwszy na świecie celowo wykopany szyb naftowy został wykonany przez pułkownika Edwina Drake’a w 1859 roku w pobliżu Titusville w Pensylwanii.

19. Meadowcroft Rockshelter w Washington County w Pensylwanii jest najstarszym znanym miejscem zamieszkania człowieka w Ameryce Północnej, datowanym na 16 000 lat.

20. Jeep został wynaleziony przez firmę Bantam Car Company w Butler w Pensylwanii. Jednak wojsko amerykańskie uznało, że nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej liczby modeli i przekazało plany Fordowi.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić